Prawdziwa perła wśród domów jednorodzinnych! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Prawdziwa perła wśród domów jednorodzinnych!

Aśka Warchał Aśka Warchał
od sanzpont [arquitectura] Nowoczesny
Loading admin actions …

Rezydencja, którą za chwilę poznamy, jest nie tylko przepiękna i funkcjonalna, ale także zaprojektowana z troską o środowisko. A przyznać trzeba, że otaczająca ją natura jest po prostu spektakularna! Casa SDLV znajduje się na Morzu Karaibskim, a dokładnie na meksykańskich Wyspach Kobiet. Niejedna przedstawicielka płci pięknej będzie chciała się tam znaleźć, jak zaczniemy nasz spacer…

Celem architektów ze studia Sanzpont było stworzenie budynku funkcjonalnego, bioklimatycznego, w którym zużycie energii zostanie ograniczone do niezbędnego minimum. Czy się udało? Za odpowiedź niech wystarczy fakt, że rezydencja uzyskała prestiżowy certyfikat LEED – Leedership in Energy and Environmental Design. Przy jego przyznawaniu bierze się pod uwagę właśnie efektywne wykorzystanie energii, wody, właściwy dobór ekologicznych materiałów oraz jakość estetyczną projektu.

Przenieśmy się na Karaiby i przekonajmy się, że wyróżnienie to przyznane zostało zasłużenie!

Biała i nowoczesna

Rezydencja jest jasna, lśniąca i biała, pełna życia… Znajduje się w tropikalnym klimacie, gdzie klimatyzacja jest absolutną koniecznością praktycznie przez cały rok. A jednak mimo to, dom jest niezwykle energooszczędny! Jak to osiągnięto? Jednym ze sposobów było wprowadzenie lekkiego skosu spadów dachu, chociaż z tej perspektywy może wydać się on całkowicie płaski. Spady uniemożliwiają równomierne nagrzanie się całej płaszczyzny dachu oraz pomagają zebrać wodę deszczową. Roślinność pod oknami to nie tylko piękna dekoracja. Takie rozwiązanie ochładza powietrze, zanim wejdzie ono do wnętrza. Tarasy wraz ze spektakularnym zadaszeniem drugiego piętra uniemożliwiają promieniom słońca na bezpośrednie wdarcie się do wnętrza. 

Pozostawmy na chwilę te kwestie techniczne i pozwólmy sobie na chwilę zachwytu. Ta fasada to w końcu wspaniała gra linii przecinających się pod kątem prostym. Zieleń roślinności cudownie kontrastuje z bielą ścian, tak jak i wprowadzona gdzieniegdzie czerń. Naturalny kamień funkcjonuje tutaj w perfekcyjnej harmonii ze szkłem i metalem. W efekcie powstaje na wskroś współczesny budynek, olśniewający nas swoją elegancją. 

Ciepłe wnętrze

Aby w pełni wykorzystać naturalne światło, nasi architekci przewidzieli ogromne przeszklenia. Efekt jest tym bardziej imponujący, że pokój dzienny pomyślany został jako galeria. Daje to niesamowite poczucie przestronności oraz pozwala na lepszą cyrkulację powietrza. Jeśli chodzi o wystrój, to od raz sprawia on na nas wrażenie wygodnego i ciepłego. Podłoga z kamienia jest wspaniała a neutralne meble pięknie ją dopełniają. Jednak nie sposób, by naszej uwagi nie przyciągnął element znajdujący się po prawej stronie… Chodzi oczywiście o spektakularne schody!

Schody jak nie z tego świata

Te schody wydają się być nierzeczywiste! Przed naszymi oczyma rozgrywa się prawdziwy spektakl architektury wnętrz w najlepszej jakości. Spiralne schody wiją się wokół niewidocznej linii centralnej. Pasy metalu zawierają w sobie drewniane stopnie – całość jest ażurowa, wydaje się wręcz unosić w powietrzu. 

Choć to schody przykuwają naszą uwagę, cały wystrój został absolutnie przemyślany, by tworzyć spójną całość elementów najwyższej klasy. Każdy kąt, każdy mebel, każda konstrukcja zaskakują nas nową, wspaniałą teksturą. Metal, drewno, marmur… czego tutaj nie ma?

Widok z góry

Wychodzimy po niezwykłych schodach i znajdujemy się teraz na antresoli, z której podziwiać możemy pokój dzienny. Prawda, że rozmiar pomieszczenia robi wrażenie? Przyjrzyjmy się teraz samej antresoli, także i tutaj istotną rolę odgrywają drewniane wykończenia. Tego szlachetnego materiału użyto do dekoracji, ale także konstrukcji, na przykład nowoczesnego regału, który widzimy w głębi. Jeśli skierowalibyśmy teraz nasze kroki w lewo, moglibyśmy przejść na przestronny taras, skąd rozlegają się zapierające dech w piersiach widoki na morze… My jednak mamy jeszcze kilka pomieszczeń do obejrzenia!

Piwnica rozrywki

Te same wyjątkowe schody prowadzą nas do piwnicy. Nie jest to jednak wilgotna przestrzeń magazynu, jak w wielu znanych nam domach, ale ekscytujące miejsce rozrywki! Pokój gier idealny jest do spędzania czasu z przyjaciółmi i rodziną. Można też tutaj oczywiście samemu odstresować się, przechodząc kolejne etapy ulubionej gry. Aby zapewnić maksimum przestrzeni do zabawy, wystrój ograniczono do minimum. W końcu spiralne schody są i tak najlepszą dekoracją!

Sypialnia z charakterem

W przeciwieństwie do pozostałych pomieszczeń, w sypialni znajdziemy odważne akcenty koloru. Nasycona czerwień lśni na tle ograniczonej palety. Łóżko z nowoczesnym baldachimem to mebel niebanalny, przeznaczony dla wyjątkowych osobowości. Znalazło się tutaj także miejsce na lekturę – wygodny leżak czeka w głębi pomieszczenia. Drzwi po lewej stronie prowadzą do małej przestrzeni do pracy. To ważne by umieć oddzielić czas na obowiązki od czasu wypoczynku. Przemyślany projekt architektoniczny może nam w tym pomóc!

Łazienka z drewna i kamienia

W wystroju rezydencji dominuje czarny kamień, drewno oraz biel ścian. Nie inaczej być mogło w tej eleganckiej łazience. Jest ona piękna i jednocześnie niezwykle funkcjonalna, czego najlepszym przykładem są drewniane żaluzje. Tworzą one zdecydowany element dekoracyjny, w tym samym czasie umożliwiając kontrolę światła oraz ciepła wpadającego do pomieszczenia.

Uwielbiacie łazienki w drewnie? Wprowadzenie do nich tego materiału nie jest łatwe, jednak może dać niesamowite efekty. Oto garść inspiracji: Łazienka w drewnie – 11 aranżacji.

A kiedy zapada zmrok…

Widok zapiera nam dech! Ciepłe światło z wnętrza wspaniale kontrastuje z niebieską głębią basenów, znajdujących się w ogrodzie. W naszych pochwałach nie chcemy jednak pozostać jedynie na poziomie estetyki. Budowla ta została bowiem wzniesiona w absolutnym poszanowaniu dla środowiska. Palmy oraz inne drzewa, które tu widzicie, znajdowały się dokładnie w tych samych miejscach przed rozpoczęciem prac! Krzewy zastępują typowe trawniki, dzięki czemu znacznie ograniczono zużycie wody, potrzebnej do podlewania oraz nie naruszono lokalnego ekosystemu. A zjawiskowe oświetlenie? Wybrano tylko takie urządzenia, których zużycie energii jest naprawdę minimalne! Wszystko to sprawia, że nie dziwi nas wcale fakt przyznania rezydencji certyfikatu LEED jako pierwszej w całym Meksyku.

Widok jak z bajki

Na koniec pozwólmy sobie odrobinę pomarzyć… To ten sam ogród, choć z tej perspektywy wygląda zupełnie inaczej! Teraz doceniamy niesamowite widoki na Morze Karaibskie, a czas zdaje się płynąć jakby odrobinę wolniej…

Czy wyobrażacie sobie lepsze miejsce do spędzenia wakacji?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu