Jak mieszkają Polacy? 6 aranżacji salonu

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak mieszkają Polacy? 6 aranżacji salonu

A.D. A.D.
Apartament Eco-Park od Pracownia Stolarska Top Design Nowoczesny
Loading admin actions …

Mieszkania Polaków, dawniej i dziś, zmieniły się diametralnie. Klikadziesiąt lat temu zdecydowanie bardziej liczyły się dla nas walory użytkowe, niżeli estetyczne. W poprzedniej epoce ludzie organizowali swoje mieszkania  w taki sposób aby funkcjonalnie i szybko pochować niezbędne sprzęty, ubrania i inne, mniej lub bardziej niezbędne, rzeczy. Pokolenie PRL-u nie przywiązywało dużej wagi do tego, co dziś nazywamy jakością życia, nie miało też tak bardzo rozwiniętej świadomości estetycznej. Stąd te wszystkie pawlacze, półeczki i szafeczki w domach naszych rodziców i babć.

Dzisiaj świadomość estetyczna rozwinęła się wręcz niebotycznie. Mamy potrzebę mieszkać ładnie, schludnie i przytulnie a nie tylko funkcjonalnie. Na różnych metrażach, ze zróżnicowanym budżetem i potrzebami ale podejmujemy działania, które sprawiają, że nasze domy wyglądają i funkcjonują lepiej. Zamożniejsi Polacy sięgają po poradę architekta, inni wykonują samodzielnie przeróżne projekty DIY – wszystko po to by sprawić, aby dom stał się miejscem wyjątkowym i oryginalnym. 

Wybierzcie się wraz z Homify w intrygującą podróż po Polsce. Mamy dla Was 6 polskich salonów – może któryś z nich przypomina Wasze wnętrze?

1. Kolorystyka nude

Pierwszy przystanek w naszej podróży to Warszawa. Widzimy przestronny dom z dużą ilością przeszkleń i otwartej przestrzeni. Inwestor, prawdopodobnie, marzył o tym  aby jego salon był spokojny, cichy i harmonijny. W tym celu ważny jest dobór i umiejętne łączenie kolorów. Wariant monochromatyczny, w którym białe ściany i dodatki w różnych odcieniach jednego, stonowanego koloru to bezpieczne rozwiązanie dla spragnionych relaksu i wypoczynku. Spokojne barwy nie męczą wzroku i nie konkurują z doskonałym widokiem zieleni za oknem. Przestronna kuchnia z jadalnianą wyspą w tle to popularne i wygodne rozwiązanie, które ostatnio dość często gości w polskich domach.

2. Nowoczesność w ciepłym wydaniu

Kolejny salon znajduje się w wyjątkowym apartamencie na warszawskim Wilanowie. Stanowi on doskonały kompromis pomiędzy nowoczesnością a przytulnością. Wygodna duża kanapa- narożnik to świetne miejsce do wypoczynku natomiast część jadalniana, która znajduje się po lewej stronie ma służyć za miejsce do organizowania przyjęć i spotkań z przyjaciółmi. Podłoga w całym mieszkaniu wyłożona została drewnianymi panelami o ciepłym orzechowym odcieniu. Ściany pomalowane na biały kolor sprawiają, że wnętrze wydaje się przestronne i jasne.

Cały apartament opiera się na koncepcji, której głównym źródłem inspiracji był styl skandynawski. Projekt powstał w pracowni architektonicznej SUMA Architektów. Więcej informacji na jego temat znajdziecie w tym katalogu inspiracji: Jak urządzić ciepłe, przytulne, ale i nowoczesne wnętrze? Przykład z Warszawy

3. Ciekawe materiały

APARTAMENT - NEPTUN PARK - GDAŃSK Nowoczesny salon od Anna Serafin Architektura Wnętrz Nowoczesny
Anna Serafin Architektura Wnętrz

APARTAMENT – NEPTUN PARK – GDAŃSK

Anna Serafin Architektura Wnętrz

Kolejny salon, który odwiedzicie z nami jest wykończony w wysokim standardzie. Najwyższej jakości materiały zdobią ściany i podłogi a nowoczesny sprzęt RTV służy mieszkańcom i ich wygodzie. Jedyne co pozostaje tu typowe to cały układ pomieszczenia. Jak w większości polskich salonów i tutaj wygodny narożnik stoi na przeciw ściany z telewizorem. Pomiędzy nimi stolik kawowy. Aranżacja pomieszczenia skupia się wokół jednego punktu, którym jest zawieszony na ścianie telewizor.

Salon jako najważniejsze i reprezentacyjne pomieszczenie w domu czy mieszkaniu musi zazwyczaj pełnić kilka funkcji: w salonie się wypoczywa, ogląda telewizję, czyta, spożywa posiłki z rodziną, przyjmuje gości, czasami też śpi. Salon powinien być tak zaprojektowany, by pokój dzienny bez problemu spełniał wszystkie te funkcje. W polskich mieszkaniach zazwyczaj pamiętamy o tym doskonale i w sposób mistrzowski łączymy wiele różnych stref na małym metrażu.

4. Cegła na ścianie

Cegła w mieszkaniu Nowoczesny salon od Za murami za dachami Nowoczesny
Za murami za dachami

Cegła w mieszkaniu

Za murami za dachami

Teraz przyszła pora na Wrocław. Na pierwszym planie widzimy ceglastą ścianę , która determinuje charakter całego salonu. Jest to materiał, który wprowadza wyjątkowy, industrialny klimat. Choć o surowej fakturze, to jednak cechuje go ciepła kolorystyka, w tej najbardziej tradycyjnej wersji w odcieniu rdzawej czerwieni. Cegła to nie tylko praktyczny materiał pokrywający ściany, ale także wyrazisty element dekoracyjny. Ma tendencję do dominowania wnętrza, w którym została użyta, ale niezwykle dobrze komponuje się także z innymi materiałami, takimi jak drewno. Tutaj została połączona ze spokojną białą kolorystyką ścian oraz eleganckimi szarymi materiałami występującymi w obiciu kanapy i rzymskich roletach na oknie.

5. Kamień na ścianach

SALON Z KAMIENIEM I ZIELENIĄ Nowoczesny salon od 3D STUDIO Nowoczesny
3D STUDIO

SALON Z KAMIENIEM I ZIELENIĄ

3D STUDIO

We Wrocławskim mieszkaniu mogliśmy podziwiać ścianę z cegły natomiast w Bielsku – Białej ozdobą jest kamień. Przykuwa uwagę w delikatny i elegancki sposób oraz stanowi tło dla żywej zieleni. Białe ciepłe ściany, czarna skórzana kanapa i podwieszany sufit tworzą ciekawy klimat. Cała powierzchnia mieszkania to około 70 m kwadratowych, aranżacja została utrzymana w lekkiej kolorystyce ciepłych beżów. Te bezpieczne i stonowane kolory są najczęściej wybieranymi barwami na ściany w ostatnich kilku latach.

6. Biały apartament

Biały salon Minimalistyczny salon od Niuans Minimalistyczny
Niuans

Biały salon

Niuans

Biel we wnętrzu nie musi być nudna – udowodnimy Wam to przykładem z  Krakowa. Białe wnętrze na ostatnim piętrze apartamentowca grające formą, materiałem i światłem. Na powierzchni 120 m kwadratowych króluje wszechobecna biel. Bardzo minimalistyczna aranżacja, oparta na eleganckich materiałach i najwyższej jakości meblach. Wszystkie zbędne rzeczy zostały ukryte w pojemnej zabudowie znajdującej się w salonie. Komplet wypoczynkowy w postaci 4 kanap różnej wielkości stwarza możliwość dowolnej aranżacji. Na podłodze piękne, naturalne drewno. Prosta forma urzeka. 

A jaki jest Wasz salon?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu