Jak zbudować ogrodową fontannę w siedmiu krokach?

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak zbudować ogrodową fontannę w siedmiu krokach?

mszpakowska mszpakowska
od Oscar Leon/ Arte Renovable & Muebles Rustykalny
Loading admin actions …

Posiadanie własnego ogrodu jest w dzisiejszych czasach ogromną zaletą. To jak mały kąt, w którym możemy się w pełni zrelaksować i odpocząć od zgiełku, nie przekraczając jednak progu swojego podwórka. Często niestety czegoś mu brakuje. Lubisz dźwięk płynącej wody, widok kropel spływających po kamieniach? Warto więc rozważyć zbudowanie fontanny w swoim ogródku. A najwspanialsze jest to, że swoje własne źródło można stworzyć zgodnie z własnymi upodobaniami oraz według możliwości budżetowych. W sklepach można znaleźć gotowe projekty. Często są one jednak drogie i nieodpowiednie dla naszego gustu. Przygotowaliśmy dla Ciebie 7 wskazówek, które pozwolą Ci stworzyć swoją prywatną oazę.

1. Miejsce i projekt

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić przed instalacją fontanny, jest wybór miejsca oraz zaaranżowanie przestrzeni. Często wybór miejsca może wydawać się problemem, ale tak naprawdę dzięki temu zrobimy pierwszy krok. Jeśli masz wystarczająco dużo przestrzeni, możesz stworzyć fontannę na całej powierzchni swojego ogrodu tak, aby wprost móc chodzić po wodzie. Jeśli masz regularną przestrzeń, podziel swój ogród na trzy strefy i w jednej z nich usytuuj swoją fontannę. Jeśli miejsca jest dużo, można poszaleć z rozmiarem i kształtem. Jeśli zaś przestrzeń jest niewielka, można zainstalować ściany z kaskadami wody. 

Aby rozpocząć, należy wybrać materiał, z którego będziemy budować. Zaleca się kamień, ponieważ jest doskonałym elementem budowlanym i stanowi odpowiednie naczynie do napełnienia wodą. 

2. Pompy

Skoro już wiesz jak ma wyglądać Twoja fontanna, przyszedł czas na kupno materiałów. Podstawą jest pompa do cyrkulacji wody. Istnieją dwa rodzaje pomp: głębinowe, umieszczane pod powierzchnią wody i podłączane bezpośrednio do źródła oraz pompy odśrodkowe lub zewnętrzne, które są niezawodne dla dużych konstrukcji. 

Od razu warto też kupić wszystkie niezbędne narzędzia, aby nie przerywać pracy. 

3. Rozpocznij kopanie

Jak każda konstrukcja, tak i fontanna, będzie wymagała od nas niewielkiego nakładu pracy. Rozpocznij od wykopanie około półmetrowego dołu, lub płytszego, w zależności od rodzaju gleby. Pamiętaj jednak, aby wyrównać przestrzeń. 

4. Budowanie podstaw

Proste rozwiązania są najlepsze, ponieważ wymagają najmniej pracy. Pierwszą rzeczą jest rozpoczęcie budowy bazy swojej fontanny. Zastosuj mieszaninę betonu, kamieni i piasku, aby zapobiec przenikaniu wilgoci. 

Jeśli chcesz zbudować pionowe źródło, konieczne jest stworzenie dwuwarstwowej powłoki wypełnionej kamienia oraz zastosowanie uszczelniacza i hydroizolacji, aby uniknąć niszczenia ścianki. 

5. Nadaj formę

Kiedy mamy już podstawę projektu, przyszedł czas na nadanie kształtu. Można zastosować klasyczne, kamienne wanny lub wybrać się do kowala, aby otrzymać nowoczesny design. Teraz musimy się również zastanowić nad umieszczeniem pompy, aby w odpowiedni sposób podłączyć źródło i nadać wodzie odpowiedni kierunek. Możesz użyć kamieni, aby nadać przepływającej cieczy bardziej dynamiczny charakter, lub po prostu pozwolić jej delikatnie spływać. 

6. Oświetlenie

Oświetlenie fontanny może być bezpośrednie i pośrednie. Można korzystać z istniejącego już, ogrodowego systemu lub dodać specjalne lampy, które dodatkowo udekorują naszą konstrukcję. Chociaż druga opcja wymaga więcej pracy, zapewniamy, że nie będziesz żałować. 

Można również podświetlać wodę od spodu. W każdym przypadku warto jednak skorzystać z usług profesjonalisty, aby uniknąć wypadku. 

7. Ostatni akcent

Aby nadać naszej fontannie niepowtarzalny charakter, można skorzystać  z dekoracyjnych elementów, takich jak rury, misy czy wazony, przykładem jest prezentowane zdjęcie. Można również użyć naturalnych rozwiązań stosując kwiaty i ryby, lub po prostu pozostawić konstrukcję w całej jej pięknej prostocie, czekając aż sama nabierze charakteru, porastając mchem.

Jeśli interesują Cię wodne instalacje ogrodowe, zachęcamy do katalogu Staw w ogrodzie- pomysły, porady, wskazówki.

Przekonaliśmy Cię, że to wcale nie jest takie skomplikowane?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu