Czy warto wyjechać do pracy w Niemczech?

Ad
press profile homify press profile homify
Czy warto wyjechać do pracy w Niemczech?, press profile homify press profile homify Podłogi
Loading admin actions …

Być może niejeden z Was zastanawia się nad wyjazdem do Niemiec. Nie tylko na wycieczkę, ale przede wszystkim do pracy. Kuszą duże zarobki często nieporównywalne z wypłatą w Polsce nawet na podobnym stanowisku. Jednakże warto pamiętać, że w kraju za Odrą zwykle wyższe są nie tylko płace, ale też koszty utrzymania. Sprawdźmy niemieckie ceny podstawowych artykułów spożywczych, wynajmu mieszkania itp i porównajmy z tymi jakie mamy w naszej ojczyźnie. Poznajmy też sposoby na znalezienie dobrych ofert pracy i płacy.


Ile w Niemczech kosztuje codzienne życie?

Oczywiście podobnie jak u nas odpowiedź na pytanie o koszty życia może być bardzo różna. Zależy to na przykład od miejsca zamieszkania. Im większe miasto albo im bliżej centrum tego miasta tym więcej będzie kosztował czynsz za wynajęcie mieszkania czy też pokoju. Zwykle też będą nieco wyższe ceny w sklepach. Na peryferiach może to być trochę taniej ale trzeba będzie prawdopodobnie dodać koszt dojazdu do pracy (więc trzeba kalkulować, czy rzeczywiście się to opłaci.


Wynajem Mieszkania

Koszty wynajmu wahają się w przedziale od 300 do nawet 1400 euro miesięcznie. W zależności od tego czy jest to tylko pokój, czy mieszkanie typu kawalerka, albo też większe dla całej rodziny. I jest to cena bez mediów. Dodatkowo trzeba więc doliczyć mniej więcej:

  • kaucję w wysokości około trzech miesięcznych czynszów
  • Internet – w przybliżeniu 30 euro
  • woda, wywóz śmieci, prąd, gaz itp – 200 – 300 euro
  • abonament TV z dodatkami typu Netflix (lub innymi) – co najmniej 30 euro

Jak znaleźć mieszkanie w Niemczech? Oczywiście można próbować na własną rękę za pośrednictwem znajomych lub Internetu. Można też skorzystać z pomocy firm specjalizujących się w tego typu usługach. Pamiętajmy, że trzeba będzie wtedy doliczyć koszty prowizji, ale załatwimy to zwykle szybciej i bezpieczniej. Jest bowiem większa szansa, że nie zostaniemy wykorzystani przez różnego rodzaju oszustów.


Wyzywienie, Kosmetyki, Ubrania…

Oprócz kosztów wynajęcia kwatery do najważniejszych wydatków należy też wyżywienie. Ciepłe posiłki można jeść w restauracjach (co będzie wtedy zawsze drożej), ale można też w przeróżnych barach typu bistro albo przygotowywać sobie samodzielnie w domu oczywiście pod warunkiem, że znajdziemy na to czas. Codzienne zakupy podobnie jak u nas opłaca się robić w marketach typu Lidl, Kaufland albo Aldi.

Za koszyk podstawowych artykułów takich jak chleb, jajka, ziemniaki, pomidory, filet z kurczaka, butelka piwa, butelka wina plus kilka innych drobiazgów jakie wybiera się na co dzień zapłacicie mniej więcej od 50 do 100 euro. Dodatkowo od czasu do czasu trzeba też kupić kosmetyki, środki czystości albo jakieś elementy odzieży. Ceny tych towarów w przeliczeniu wynoszą prawie tyle samo co w Polsce.


Praca za dobrą płacę – co warto wiedzieć?

Życie w Niemczech może się podobać każdemu kto znajdzie pracę – legalną i dobrze płatną. Warto jednakże pamiętać, że przepisy prawa pracy są w tym kraju bardzo różne od naszych. Na przykład pracodawca może zatrudnić kogoś na próbę nawet bez umowy i bez wynagrodzenia. Jeżeli chcemy wyjechać warto w tym temacie przeczytać dokładnie wszelkie przepisy, aby uniknąć przykrych dla obu stron niespodzianek.

Jeżeli zachorujemy możemy w tym czasie liczyć na wynagrodzenie do 6 tygodni. Gdy jednak pracodawca udowodni, że pracownik jest sam sobie winien, że zachorował z wypłatą może być różnie. Można też chorego pracownika zwolnić nawet w czasie trwania choroby. Średnia liczba godzin pracy wynosi w tym kraju 48 godzin tygodniowo, przy czym w branżach sezonowych pracodawca może zmieniać grafik według potrzeb firmy. Płatnego urlopu dostaniemy 30 dni rocznie.

Jako duży plus trzeba dopisać, że w Niemczech dużą aprobatą społeczną cieszy się opieka zdrowotna i rozbudowany system pomocy socjalnej.


A co w Niemczech robić po pracy?

Nie samą pracą człowiek żyje. W wolnych chwilach można wybrać się na przykład na mecz piłki nożnej (futbol dla Niemców jest prawie jak religia). Można też pójść ze znajomymi do pubu, pojeździć rowerem wokół najbliższej okolicy albo też zrobić sobie wycieczkę do niemieckich atrakcji turystycznych. A jest ich dużo. Wspomnimy tu na przykład słynny Zamek Neuschwanstein – położony w Alpach, w południowej części Bawarii, nie mniej znane Jezioro Bodeńskie, Zamek Heidelberg albo największy park rozrywki czyli Europa Park w mieście Rust.

Będąc w Niemczech nie sposób nie zwiedzić miast takich jak Berlin, Drezno, Monachium i Kolonię. W każdym z nich mnóstwo wspaniałych zabytków, muzeów i parków.

Niezbyt duża odległość od Polski sprawia także, że na niejeden weekend można przyjechać w odwiedziny do rodziców albo innych krewnych. Dzięki temu rozłąka z krajem nie będzie tak trudna jak w przypadku emigracji do wielu innych dalszych państw.


W poszukiwaniu pracy pomoże Wam Ennie

Jedną z firm zajmujących się pośrednictwem w poszukiwaniu pracy w Niemczech jest platforma Ennie specjalizująca się w znajdowaniu osób chętnych do opieki domowej nad ludźmi starszymi. Potencjalny opiekun sam wybiera miejsce i osobę, z którą chce pracować na zasadzie samozatrudnienia. Pozwala to na uniknięcie kosztów związanych z usługami biur pośrednictwa pracy. Platforma Ennie pomaga w załatwieniu formalności związanych z rejestracją działalności gospodarczej, wszelkimi ubezpieczeniami i podatkami. W razie pytań można pisać maile lub kontaktować się telefonicznie.


Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu