Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do salonu?

Ad
press profile homify press profile homify
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do salonu?, press profile homify press profile homify Azjatycka piwnica win
Loading admin actions …

Salon to reprezentacyjne wnętrze, które powinno być zarazem praktyczne, dlatego niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego oświetlenia do tego pomieszczenia. Od czego zależy dobór oświetlenia i na jakie lampy warto się zdecydować? Jak rozmieścić oświetlenie w salonie, by wyeksponować aranżację, a jednocześnie zapewnić wygodniejsze korzystanie z tej przestrzeni?


Jak dobrać oświetlenie do salonu?

Pierwszy aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę to powierzchnia salonu. Na pewno im jest większa, tym więcej we wnętrzu powinno znaleźć się punktów świetlnych. Oświetlenie główne, nawet z żarówkami o szerokim kącie świecenia nie zapewni tak dobrego efektu jak zastosowanie oświetlenia głównego i punktowego. Warto zwrócić również uwagę na kwestię energooszczędności. W końcu zastosowanie kilku niezależnych punktów świetlnych gwarantuje oszczędność światła w innych częściach dużego pomieszczenia. Jaką moc powinno mieć oświetlenie do salonu? Otóż dużo zależy od kubatury pomieszczenia. Można przyjąć, że na każdy metr kwadratowy powierzchni potrzebnych będzie 200-400 lumenów. W przypadku salonów o powierzchni do 15 metrów kwadratowych wystarczająca może być moc oświetlenia na poziomie od 2800 do 5000 lumenów. Z kolei w większych przestrzeniach konieczne może być zastosowanie oświetlenia o mocy od 4 tys. do nawet 8 tys. lumenów. W przypadku wyższych salonów trzeba wziąć pod uwagę większą ilość lumenów. Na pewno za oświetlenie główne może posłużyć lampa sufitowa w postaci żyrandola. Można także wybrać dodatkowo podświetlające strefy kinkiety, plafoniery czy oświetlenie halogenowe. Nie można zapomnieć także o niewielkich źródłach światła, czyli lampach stojących i biurkowych, które będą oświetlać blat albo strefę przy fotelu.


Jak dopasować oświetlenie salonu do aranżacji?

Nie tylko moc świetlna jest ważna, bo niezwykle istotny jest design. Zatem jak dopasować lampy sufitowe do aranżacji? Urządzając nowoczesny salon w stylu hi-tech, można zdecydować się na plafony, plafoniery, ale i nowoczesne żyrandole. Modele z dużymi szklanymi oprawami w kształcie różnokolorowych kulek, metalowe obręcze podświetlane na całej powierzchni albo geometryczne, kubistyczne formy opraw to tylko niektóre propozycje. Do salonu w stylu boho na pewno sprawdzą się lampy wiszące z wiklinowymi oprawami. Ażurowe oprawy o lekkiej budowie będą w tym przypadku must have. Można sięgnąć także po takie, które stworzone są z tworzywa sztucznego albo nawet papierowe. Dobór oświetlenia do salonu zależny jest również od wysokości sufitu. W końcu pomieszczenie musi być funkcjonalne. Tam, gdzie stosuje się sufity podwieszane w wysokich pomieszczeniach nie ma to aż tak dużego znaczenia. Jednak stosując takie rozwiązanie nad meblami, trzeba już zwrócić uwagę na wysokość zawieszenia lamp wiszących czy sufitowych. Bardzo dobrze do podświetlenia stołu w salonie sprawdzają się lampy wiszące zamontowane szeregowo na jednej podstawie. Dobrym wyborem mogą być także minimalistyczne okrągłe lub kwadratowe plafony, które zapewniają odpowiedni stopień rozproszenia światła. Do wnętrz w stylu industrialnym świetnie sprawdzą się metalowe, surowe lampy wiszące bez abażurów. Z kolei do skandynawskiego wnętrza można pokusić się o lampy z oprawami drewnianymi bądź z dodatkiem drewna. Tak naprawdę wszystko zależy od preferencji, gustu i dopasowania do wystroju.  O oświetleniu dekoracyjnym do salonu słów kilka

Warto wspomnieć jeszcze o oświetleniu dekoracyjnym. Otóż w przypadku sufitów podwieszanych czy wnęk, a także szklanych półek w regałach, wato sięgnąć po taśmy LED. Można je także zastosować jako oświetlenie listew przypodłogowych czy przysufitowych. Warto wybrać modele z możliwością sterowania barwą i natężeniem światła. W ten sposób można stworzyć w salonie odpowiedni w danym momencie nastrój.   


Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu