Jak stworzyć kwietnik? - wskazówki i pomysły dla pięknego ogrodu | homify

Jak stworzyć kwietnik? – wskazówki i pomysły dla pięknego ogrodu

mszpakowska mszpakowska
Juanapur Farmhouse od monica khanna designs Nowoczesny
Loading admin actions …

Ogród bez klombów? Dla większości z nas nie do pomyślenia. Często mogą bowiem stać się one prawdziwą wisienką na torcie i nadać ogródkowi niepowtarzalny charakter. To dzięki nim ogród staje się autentycznym miejscem, gotowym do pełnego relaksu, a poza tym klomb zdobi przez cały rok. Dziś pokarzemy Ci, jak zaaranżować swoje grządki oraz dostosować je do swojej osobowości. 

Położenie i rozmiar

Jeśli chcesz posadzić nowe kwiaty w swoim ogrodzie, musisz przede wszystkim zastanowić się nad lokalizacją i powierzchnią grządki. W zasadzie kwietniki można stworzyć w każdym miejscu, należy jednak wcześniej pomyśleć jaki efekt chcesz osiągnąć. Nie wszystkie kwiaty rosną tak samo dobrze w każdej glebiei w każdym miejscu. Podczas planowania, należy więc wziąć pod uwagę nasłonecznienie, cień i rodzaj gleby, ale również ścieżki, taras oraz trawnik.  

Kształt

Jeśli znalazłeś już odpowiednie miejsce dla swojego kwietnika, to nadszedł czas na odpowiedź na pytanie, jaki kształt Cię interesuje. Decyzja, czy zdecydujesz się na okrągły prostokątny, czy nieregularny klomb, zależy jedynie od Twojego gustu. Całość powinna się jednak harmonijnie łączyć z pozostałymi elementami, ponieważ każda część ogrodu oraz architektury ogrywa ważną rolę. Upewnij się, czy Twój projekt będzie współgrał z resztą przestrzeni. 

Oprawa

Granica klombu odgrywa ważną rolę w tworzeniu ogródka. Istnieje wiele sposobów na stworzenie ram, a możemy użyć do tego innych roślin, drewna, metalu, kamienia lub tworzyw sztucznych. Materiały różnią się nie tylko aspektem wizualnym, ale również wymaganiami przy konserwacji oraz wytrzymałością. Jeśli nasza granica będzie się stykać bezpośrednio z trawnikiem, należy pamiętać, aby nie stanowiła przeszkody dla kosiarki oraz, aby sąsiadująca trawa, nie była kosztowna i pracochłonna w pielęgnacji. 

Sadzenie

Sadzenie roślin jest kluczowym momentem w tworzeniu kwietnika i jednocześnie sprawia najlepszą zabawę. W czasach, kiedy świat ogrodnictwa daje nam tak wielkie możliwości, możemy wybrać rośliny, które są jak najlepszej jakości, ale i urody. Eksperci namawiają, aby zwrócić uwagę na harmonię ogólnego obrazu. Warto użyć kilku wyrazistych kwiatów na sąsiadującym, stosowanym i spokojniejszym tle. Dobrze jest również zastosować zabieg zmiany wysokości, używając niższych i wyższych roślin. Najważniejsze jednak, aby pomyśleć o okresie rozkwitu kwiatów, aby móc cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok.

Motyw

Pospolite kwiaty, krasnale ogrodowe i nudne zestawienia nie są dziś pożądane. Zamiast tego, dla domorosłych ogrodników, do dyspozycji jest wiele nowoczesnych aranżacji. Ci, którzy chcą postawić na konkretny, przewodni temat, mogą zainteresować się klimatem śródziemnomorskim lub ogrodem japońskim, wybrać pomiędzy egzotycznością i rustykalnością, pomiędzy puryzmem i dziką romantycznością. W ten sposób można stworzyć coś niesamowitego. Oczywiście przy wyborze nie należy kierować się jedynie własnymi upodobaniami, ale warto zwrócić uwagę na miejsce i rodzaj gleby. 

Wybór koloru

Ogród rustykalny od Projekt M Rustykalny
Projekt M

Ogród rustykalny

Projekt M

Jeśli wybraliście już miejsce, wielkość, kształt, obrzeża, roślinność oraz styl, to najwyższy czas zdecydować, jaki kolor powinien dominować. Wszystkie dostępne kwiaty można łączyć na dowolne sposoby. Puryści postawią na zieloną roślinność z białymi akcentami, wielbiciele szaleństwa postawią zaś na wszystkie kolory tęczy. Powoduje to różne warianty. Można więc obsadzić klomb kwiatami w jednym kolorze, zabawić się odcieniami i posortować kwiaty od najciemniejszych do najjaśniejszych lub pobawić się kontrastami. Limitem pomysłów jest tylko wyobraźnia.

Ozdobić ogród można również za pomocą funkcjonalnych przedmiotów. Sprawdź sposoby na wykorzystanie oświetlenia przy aranżacji przestrzeni. 

Pamiętałeś o wszystkim przy aranżacji swojego ogródka?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu