14 małych ogródków, które zainspirują Cię do metamorfozy własnego

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

14 małych ogródków, które zainspirują Cię do metamorfozy własnego

mszpakowska mszpakowska
Nowoczesny ogród od Jardines Paisajismo Y Decoraciones Elyflor Nowoczesny
Loading admin actions …

Co myślisz nudnych kątach udających ozdobę domu? Tych, które wyglądają na nietknięte ręką człowiekiem, udekorowanych jedynie marnymi kępkami trawy? Bez problemu można stworzyć w tych miejscach piękny ogródek, który będzie zachwycał swoim wyglądem. Zobaczysz, że dostarczy tego, czego nie miałeś wcześniej. Rośliny, donice o różnych rozmiarach, kamienne wzory. Korzystając z różnorodnych materiałów, oraz inspirując się naszymi propozycjami, można osiągnąć niesamowity efekt, nawet w niewielkim, przydomowym ogródku.

1. Naprzeciwko domu

Ten ogród znajduje się blisko podjazdu do garażu i sąsiaduje z zieloną trawą. Granica ułożona jest z regularnych, foremnych kamieni, aby uniknąć rozpraszania uwagi od tego co najważniejsze. Mamy tu na myśli kolorowe rośliny i kamienne podłoże.

2. Miejsce przy ścieżce

W kącie, który ograniczony jest drewnianą ścieżką, postawiono na za cel przyciąganie kolorem. Kwiaty doniczkowe zawsze mogą stać się centralnym punktem projektowania ogrodu. W tym miejscu widzimy rozgraniczenie na dwie strefy : porośniętą gęstymi, zielonymi roślinami oraz skromną, z kolorowymi kwiatami.

3. Naturalne źródło

Bambusowa konstrukcja fontanny jest idealnym sposobem, aby ogród stał się bardziej kreatywny, a przy tym nie jest ona kosztowna. Dodatkowo kontrastuje z kolorem i fakturą rozłożonych kamieni oraz balii, która służy za zbiornik. W tego typu oczkach wodnych można również użyć lilii, które nadadzą nutę romantyzmu. 

4. Wejście z drewnianą podłogą

Co sądzisz o tak zaaranżowanym wejściu do domu? Podłoga oraz krawędzie ogródka wykonane są z tego samego materiału. Kontrast daje biały odcień kamieni, a także oryginalna roślinność o nieregularnych kształtach i zróżnicowanej wysokości. Uzupełnieniem całego projekty mogą być małe, kamienne rzeźby. 

5. Symetria

W prezentowanej przestrzeni najważniejsze są symetria oraz kąty proste. Całość jest zachowana w jednej płaszczyźnie poprzez zastosowanie niskich roślin. Dzięki temu miejsce jest harmonijne i bardziej przestronne. 

6. Miejsce specjalne

Ziemia wyłożona kamieniami stanowi zdobnicze podłoże dla roślin. Centralnym punktem jest malownicze źródło, zwieńczone niewielkim bonsai. Zachowano tutaj strukturalny porządek : najwyższe rośliny znajdują się przy ścianie, a ich wysokość stosunkowo jest co raz mniejsza. 

7. Granice

Pnącza są podstawą aranżacji tego miejsca. Gęsto przykrywające powierzchnie kojarzą się ze starymi ogrodami, przy domach pełnych luksusu. Ceglana palisada nasuwa na myśl dawne posiadłości, a jej struktura, w połączeniu z zielenią, prezentuje się pięknie. Warto podkreślić całość grą kolorów, aby jeszcze bardziej przykuć uwagę gości. 

8. Tylko donice

Każdy fragment ogrodu można ozdobić donicami. Dzięki temu bez problemu możesz bawić się rozmiarami, kolorami, czy fakturami. Wybór odpowiedniej wysokości roślin pozwoli na zharmonizowanie miejsca. 

9. Mały ogród z bambusa

Bambusowe palisady są bardziej oryginalne, niż te ze sztucznych tworzyw. Dodatkowo dzięki różnym wysokościom oraz formom adaptacji, można stworzyć pięknie wyglądający fragment ogrodu. 

10. Okrągły ogródeczek

Kiedy planujesz stworzenie ogrodu na kształt koła, musisz pamiętać, że w centralnym punkcie powinny znaleźć się najwyższe rośliny, a ich wysokość powinna się stopniowo zmniejszać w kierunku krawędzi. Dobrym pomysłem są kamienie, które odgradzają strefy i dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną. 

11. Skrzynie i wielkie donice

W tym projekcie przedstawiamy różne rodzaje naczyń używanych w ogrodzie. Pięknie prezentują się donice na kształt skrzyń, które zamontowane na ścianie są jej integralną częścią i idealnie łączą się ze strukturą muru. Na środku ustawiono wielkie donice wypełnione kolorowymi kwiatami, dzięki czemu całość kolejny raz pokazuje jak dużą rolę pełnią kontrasty. 

12. Kamień jako bohater

Na pierwszy rzut oka widać, że zamysłem ogrodu jest ujednolicenie przestrzeni, a uzyskano to dzięki regularnym kamieniom, wyłożonym wokół drewnianych skrzyń. Jeśli chcesz użyć swoim ogrodzie donic z drewna, pamiętaj, aby koniecznie wybrać te wodoodporne. 

13. Fale

Wielopoziomowy ogród Klasyczny ogród od LandscapeDesign.pl Klasyczny
LandscapeDesign.pl

Wielopoziomowy ogród

LandscapeDesign.pl

Ciekawym rozwiązaniem na uzyskanie oryginalnego efektu w swoim ogrodzie jest przycinanie drzewek i krzewów. Jak widać na załączonym zdjęciu, można nadawać im różnorodne kształty i dodać przestrzeni tym samym odrobinę oryginalności. Podłoże ogrodzone jest od trawnika delikatną falą, co wprowadza dodatkowy element dekoracji i odcina poczucie nudy. 

14. Kącik w cieniu

Narożnik domu jest idealnym miejscem dla tego typu projektów. Jeśli wybrane miejsce nie jest skąpane w promieniach słonecznych należy pamiętać, aby wybrać rośliny, które dobrze czują się w ciemnych miejscach. W wyborze odpowiednich odmian warto skonsultować się ze specjalistami, dzięki czemu będziesz mógł stworzyć ogródek o niesamowitym wyglądzie. 

Jeśli chcecie stworzyć niesamowite miejsce obok swojego domu i zaaranżować miejsce, które da Wam chwile relaksu, odwiedźcie katalog Złote zasady planowania ogrodu.

Która aranżacja najbardziej przypadła Wam do gustu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu