Jak odnowić drewniane schody? | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak odnowić drewniane schody?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Klasyczny korytarz, przedpokój i schody od Apersonal Klasyczny
Loading admin actions …

Drewno jest zdecydowanie jednym z najbardziej eleganckich materiałów, których używamy w naszym domu. Jego stosowanie jest powszechne w przypadku podłóg, sufitów, mebli i schodów. Jednakże, w tej ostatniej opcji, gdzie drewno zużywa się szybciej ze względu na intensywną eksploatację i częsty kontakt z różnymi rodzajami obuwia, powinniśmy odpowiednio zadbać o pielęgnację schodów.
Jak odnowić drewniane schody, aby wyglądały jak nowe?

Kiedy odnowić?

Jeśli właśnie zastanawiasz się, czy to właściwy czas na odnowienie drewnianych schodów, to koniecznie zacznij od sprawdzenia ich stanu pod względem bezpieczeństwa, a nie od strony estetycznej. Dzięki temu upewnimy się, że unikniemy wad konstrukcyjnych i unikniemy wypadków. Jeśli na schodach pojawiają się pęknięcia, to powinniśmy być już zaalarmowani i zacząć działać!

Skrzypiące schody

Jeśli za każdym razem jak wspinasz się na górę, schody wydają charakterystyczny, skrzypiący hałas, to najlepszy moment, aby wreszcie zabrać się za ich odnowienie. Chociaż ten dźwięk może na początku wydawać się nawet zabawny, to po jakimś czasie będzie nam już naprawdę przeszkadzać. Nie musimy wymieniać wszystkich schodków! Najpierw zlokalizuj, które stopnie są tymi skrzypiącymi, a następnie sięgnij po kilka gwoździ i młotek – być może wystarczy lepiej przybić deskę – jeśli nie rozwiąże to problemu, należy wymienić stopień.

Wyblakły kolor

Drewno ma to do siebie, że niestety z czasem i przez częste eksploatowanie – traci swój kolor. Na szczęście bejce, lakiery i farby są powszechnie dostępne i możemy samodzielnie odnowić schody. Pamiętajmy o ich uprzednim oczyszczeniu i ściągnięciu poprzedniej farby (np. za pomocą papieru ściernego). Następnie pokrywamy schody warstwą farby i po wyschnięciu – lakieru. 

Oczywiście wyblakły kolor schodów czasem jest pożądany, szczególnie w stylu shabby chic i rustykalnym!

Uszkodzona powierzchnia

Jeśli powierzchnia schodów w Waszym domu jest delikatnie uszkodzona – widnieją na niej pęknięcia, rysy i zadrapania, to wystarczy, że wyposażymy się w specjalny uzupełniacz do drewna. Dzięki temu obędzie się bez szlifowania powierzchni! Po uzupełnieniu zadrapań musimy schody jeszcze pomalować (lub pokryć lakierem) i gotowe!

Krawędzie

Może się też zdarzyć, że schody są w idealnym stanie, ale krawędzie wyglądają na zniekształcone lub poobijane. W takim wypadku należy sięgnąć po żywicę i specjalny wosk – dzięki któremu naprawimy krawędzie. Następnie należy je pomalować tak, jak resztę schodów.

Idealne schody drewniane

Eklektyczny korytarz, przedpokój i schody od Canexel Eklektyczny

Idealne schody to takie, które zawsze dobrze się prezentują, są bezpieczne, nie skrzypią i nie tracą swojego koloru. Odpowiednie dobranie materiału, jak też konstrukcji schodów w zależności od powierzchni, jaką dysponujemy, powinno nam pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Jeśli nie wiecie, jakie istnieją typy schodów, możecie o tym przeczytać tutaj: Jak wybrać idealne schody wewnętrzne?

Jak radzicie sobie z renowacją schodów w Waszym domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu