Jak dbać o szklany stolik kawowy?

Caroline Nixon Caroline Nixon
Jak dbać o szklany stolik kawowy?, Caroline Nixon Caroline Nixon
Loading admin actions …

Szklane stoliki kawowe wymagają nieco innej pielęgnacji niż te wykonane z drewna, kamienia czy metalu. Jak prawidłowo dbać o takie meble? Jak je właściwie zabezpieczyć i użytkować na co dzień, aby jak najdłużej były funkcjonalne i cieszyły oczy pięknym wyglądem? Na te i inne pytania odpowiadamy w tekście. Sprawdź, 5 zasad pielęgnacji szklanych stolików kawowych!

5 zasad prawidłowej pielęgnacji szklanych stolików, które warto znać

Stoliki kawowe ze szkła są bardzo popularnym rozwiązaniem ze względu na liczne walory estetyczne, jakie posiadają. Takie meble są nie tylko bardzo nowoczesne, eleganckie i uniwersalne, ale też pięknie się błyszczą i doskonale współpracują ze światłem. Z ich pomocą można stworzyć złudzenie wizualne i powiększyć optycznie wnętrze, nie przeprowadzając generalnego remontu i nie inwestując dużej sumy pieniędzy. Szklane stoliki kawowe mają neutralną urodę, dlatego idealnie pasują do wielu tkanin obiciowych, kolorów, wzorów i materiałów. Musicie natomiast powiedzieć, że nie są łatwe do utrzymania w czystości i wymagają przemyślanej pielęgnacji. Jakiej? O tym przeczytacie poniżej…

● Jak prawidłowo użytkować szklany stolik?

Dbanie o szklany stolik kawowy tak naprawdę zaczyna się od jego prawidłowego użytkowania. Sposób, w jaki będziecie to robić może znacząco przyczynić się do trwałości oraz funkcjonalności tego mebla i wyglądu szklanego blatu. Na stolikach wykonanych ze szkła, posiadających szklaną powłokę lub szklany blat nie powinno się ustawiać ciężkich i ostrych przedmiotów, które mogłyby spowodować zarysowanie lub pęknięcie szklanej powierzchni. Takie meble źle znoszą duże obciążenie, ponieważ są stosunkowo lekkie i kruche. Źle tolerują także kontakt z gorącymi i bardzo zimnymi naczyniami, dlatego nie należy ustawiać ich bezpośrednio na szklanym blacie.

● Jak zabezpieczyć stolik kawowy ze szkła?

Stoliki kawowe ze szkła kupowane z myślą o salonie są użytkowane na co dzień i to w dodatku przez kilka osób, dlatego warto zabezpieczyć ich blat przed uszkodzeniem. Jak to zrobić? Jest na to kilka sposobów. Przede wszystkim warto zainwestować w tace pod świece zapachowe, świeczniki i ewentualne dekoracje oraz podkładki i maty pod kubki oraz inne naczynia, które uchronią blat przed wysoką lub bardzo niską temperaturą. Zamiast stolika fazowanego wykonanego w całości ze szkła, możecie wybrać ten w stalowej, metalowej lub drewnianej ramie, która zabezpieczy jego krawędzie i wystające kanty przed złamaniem czy ukruszeniem.

● Jak czyścić stolik kawowy ze szklanym blatem?

Przede wszystkim należy to robić regularnie i często. Szklane stoliki podczas użytkowania zachowują się bardzo podobnie do mebli na wysoki połysk, dlatego wymagają przecierania blatu co najmniej raz w ciągu dnia, a nierzadko nawet kilka razy dziennie. Wszystko zależy natomiast od waszej tolerancji na widoczne odciski palców, pyłki kurzu i inne tego typu nieestetyczne zabrudzenia – jeśli jest ona bardzo niska to niewykluczone, że będziecie musieli włożyć wiele energii w utrzymanie nieskazitelnego wyglądu stolika. Szklane meble można czyścić ściereczką z mikrofibry lub ręcznikiem papierowym, zwykłym płynem do mycia szyb bez dodatku alkoholu (zostawia smugi i zacieki) albo domowymi preparatami, czyli wodą z octem pomieszanych w proporcji 4:1.

● Jak wybrać idealny szklany stolik kawowy?

To, w jaki sposób należy dbać o szklany stolik kawowy i jak bardzo jest to czasochłonne, w dużej mierze zależy od kolorystyki i materiałów zastosowanych do wykonania tego mebla. Najlepiej sprawdzi się tutaj stolik kawowy ze szkła hartowanego z jasnym lub przezroczystym blatem w wysokim połysku, który w różnych odsłonach znajdziecie na sfmeble.pl. Być może będziecie zaskoczeni, ale gładkie i połyskujące powierzchnie czyści się o wiele łatwiej niż te matowe i przyciemniane. Blaty z ciemnego szkła wyglądają elegancko i efektownie, ale widać na nich dosłownie wszystko – od najmniejszych pyłków kurzu po okruchy, zabrudzenia od szklanek i odciski palców. Chyba nie musimy dodawać, że nie jest to najlepsze rozwiązanie dla zadeklarowanych miłośników porządku i pedantów?

● Kiedy stolik szklany do salonu nie jest dobrym pomysłem?

Taki mebel ma małe szanse sprawdzić się w domu lub mieszkaniu, w którym mieszkają małe dzieci. To nie tylko kwestia estetyki i zabrudzeń na blacie, które tworzą aktywne ruchowo maluchy, ale też bezpieczeństwa. Nie jest tajemnicą, że szklany stolik kawowy znacznie łatwiej uszkodzić i rozbić niż ten wykonany z litego drewna. W takiej sytuacji także przecieranie blatu raz dziennie z pewnością okaże się niewystarczającym zabiegiem. Na szklanych meblach wszelkie zanieczyszczenia i mankamenty widać bardzo wyraźnie, dlatego jeśli nie macie czasu ich czyścić lub nie jesteście gotowi na to, aby poświęcać sporo uwagi ich pielęgnacji, to lepiej z nich zrezygnować.

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu