Taras, ganek czy ogród zimowy?

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Taras, ganek czy ogród zimowy?

Aśka Warchał Aśka Warchał
AR Design Studio- The Boat House Nowoczesne domy od AR Design Studio Nowoczesny
Loading admin actions …

Miejsce na zewnątrz naszego domu możemy kreować w różny sposób. Dzisiaj nasze rozważania zawężymy do stref, które mogą stać się naturalnym przedłużeniem przestrzeni mieszkalnej, a konkretnie do tarasu, werandy i ogrodu zimowego – strefy chyba nawet bardziej związanej z wnętrzem niż zewnętrzem. Oczywiście jeśli wielkość naszej działki na to pozwala, wcale nie musimy wybierać i możemy zdecydować się na wszystkie trzy rozwiązania. Nie jest to niestety częsty przypadek…

W dzisiejszym Katalogu Inspiracji porównamy ze sobą taras, werandę oraz ogród zimowy i prezentując najpiękniejsze realizacje od architektów, projektantów oraz dekoratorów homify pomożemy Wam podjąć trudną decyzję, które rozwiązanie najlepiej pasuje do Waszego domu i ogrodu.

Będzie to niemały orzech do zgryzienia!

Weranda

Rozpoczynamy od rozwiązania, które chyba najbardziej kojarzy się z tradycją, coraz rzadziej spotykanego we współczesnych budynkach. Mowa oczywiście o werandzie, czyli na wpółzbudowanym tarasie na podwyższeniu odpowiadającemu przestrzeni głównego wejścia. Werandy polecamy zwłaszcza osobom gościnnym i otwartym, które nie chcą zamykać się w swoim domu niczym w twierdzy, które nie obawiają się kontaktu z sąsiadami.

Zachwyciła Was ta weranda? Zaczekajcie, aż zobaczycie całość tego projektu! Zachęcamy do lektury: Spełniony sen o drewnianym domu.

… i po werandzie

Może okazać się też tak, że przestrzeń, która niegdyś była werandą, z czasem staje się niepraktyczna. Zamiast ją marnować, możemy zdecydować się na włączenie jej w nasza przestrzeń mieszkalną, innymi słowy stworzyć z niej coś na kształt ogrodu zimowego. Pięknym przykładem takiej transformacji jest weranda kamienicy z 1905 roku w Gdańsku Oliwie, za która odpowiadają architektki wnętrz z pracowni Gzowska&Ossowska.

Mieć ciastko i zjeść ciastko

Aluminium orangery with bi fold doors Nowoczesny ogród zimowy od ROCOCO Nowoczesny
ROCOCO

Aluminium orangery with bi fold doors

ROCOCO

Na ogród zimowy często decydują sie osoby, które uwielbiają swoje tarasy i w pewnym momencie zdają sobie sprawę, że chcą spędzać w nich czas także podczas chłodniejszych miesięcy. Zabudowa tarasu i przekształcenie go w ogród zimowy wymaga wiele kunsztu. Powinno nam zależec nie tylko na zabezpieczeniu się od zmiennych warunków pogodowych, ale także na tym, aby nowopowstała konstrukcja wpisywała się w klimat bryły naszego domu od zewnątrz, jednocześnie stając się integralna częścią wnętrza.

Magiczna atmosfera

MILOS Armchair - SENDAI CRYSTAL Bookcase Wiejski balkon, taras i weranda od HORM.IT Wiejski
HORM.IT

MILOS Armchair – SENDAI CRYSTAL Bookcase

HORM.IT

Jak ogród zimowy, to ogromne przeszklenia są właściwie koniecznością! Po pierwsze chcemy wciąż czuć bliskość z naturą, od której się niejako odgradzamy, a po drugie przestrzeń ta powinna sama zostać wypełniona roślinnością. A ta, jak wiadomo, potrzebuje dużo światła słonecznego, by móc bujnie rosnąć. Kiedy w środku żywa zieleń, a na zewnątrz szaruga czy śnieg, to z pewnością poczujemy się lepiej.

Zintegrowany taras

Taras może przybierać różne formy, chociażby być zadaszony bądź nie. Są tarasy bardziej i mniej otwarte, bardziej i mniej zintegrowane z przestrzenią wewnątrz domu. Jeśli zależy nam na tym, by taras był nie tylko miejscem relaksu na świeżym powietrzu, ale spełniał także funkcje jadalni w ciepłe dni, to najpraktyczniejszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie go w pobliżu kuchni. Możemy stworzyć także drugą kuchnię, na przykład z grillem, na zewnątrz. Wszystko w zależności od naszych potrzeb i stylu życia.

W harmonii z naturą

AR Design Studio- The Boat House Nowoczesne domy od AR Design Studio Nowoczesny
AR Design Studio

AR Design Studio- The Boat House

AR Design Studio

Na którekolwiek z rozwiązań ostatecznie się zdecydujemy, ważne by skłaniało nas ono do bliżej relacji z natura, do bardziej harmonijnego, zrównoważonego życia. Jeśli przeszklony ogród zimowy sprawi, że w zimę będziemy mieć kontakt z promieniami słońca, to zdecydujmy się na niego. A może dzięki tarasowi zaczniemy częściej wyganiać dzieci do zabawy na pole, ponieważ będzie na nas czekać wygodne miejsce do ich nadzoru? Warto się nad tym zastanowić. Lubimy wiedzieć, co dzieje się na osiedlu? Weranda będzie najlepszym rozwiązaniem. Wybór nie jest łatwy, poświęćmy czas na przemyślenie naszych potrzeb.

Które rozwiązanie najbardziej pasowałoby do Waszego domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu