Zalety i wady otwarcia sufitu nad salonem

Aśka Warchał Aśka Warchał
建築アトリエTSUTSUMI Eklektyczny salon
Loading admin actions …

Otwarcie sufitu nad przestrzenią publiczną w naszych domach, salonem czy jadalnią, cieszy się nieprzemijającą popularnością od kilku lat. Nie powinno nas to dziwić, zapewnia ono poczucie przestronności, którego współcześnie tak poszukujemy. Pełną piersią chcemy oddychać nie tylko na świeżym powietrzu, ale także w naszych gniazdkach. Chcemy czuć się dobrze w naszych domach, zrelaksowani, a nie zamknięci w czterech ścianach. Wydawać by się mogło, że na sufit o podwójnej wysokości zdecydować się powinni tylko Ci, dla których metraż nie stanowi ograniczenia. A jednak rozwiązanie to staje się popularne także w średniej wielkości mieszkaniach – coś za coś!

Jeśli zastanawiacie się, czy warto otworzyć sufit nad przestrzenią publiczną w Waszym domu, to lektura tego Katalogu Inspiracji ułatwi Wam odpowiedź na to pytanie. Zaprezentujemy Wam bowiem najciekawsze realizacje naszych architektów oraz architektów wnętrz… można się będzie zachwycić!

Wnętrze z charakterem

Sufit o podwójnej wysokości może przybrać różne formy, spotkamy go nie tylko w na wskroś nowoczesnych wnętrzach, zachwycającymi nas prostota form i czystością linii. Powyżej prezentujemy Wam przykład starej stodoły po przebudowie, w której przestrzeń nad salonem została całkowicie otwarta ku górze, co pozwoliło na odsłonięcie drewnianych bel i stworzenie niepowtarzalnego, rustykalnego klimatu.

Zachwyciło Was to zdjęcie? Koniecznie przeczytajcie więcej o tej metamorfozie: Brzydkie kaczątko przeistoczone w łabędzia!

Przestronnie

Jednak pierwszą zaletą sufitu o podwójnej wysokości jest poczucie przestronności, które on za sobą niesie. Spójrzmy na powyższe zdjęcie: stosunkowo wąska przestrzeń w naszych oczach urasta do przyjemnych dla oka rozmiarów. Cały układ przestrzeni został dogłębnie przemyślany. Równomiernie rozprowadzone linie horyzontalne w postacie drewnianych płaszczyzn przygotowują nas na wertykalną eksplozję w bieli.

Wentylacja

Niewidoczna zaletą otwarcia sufitu jest możliwość ulepszenia wentylacji w domu. Nie dzieje się to automatycznie i samo z siebie, potrzebny nam będzie dobry projekt i architekt, który zna się na rzeczy. Najlepiej zadziała otwarcie sufitu nie tylko na podwójną wysokość, ale także na kolejne piętra, jeśli oczywiście nasz dom je posiada. Wadą, która się z tym wiąże, jest szybkie rozchodzenie się zapachów po całym wnętrzu. Nie można tutaj zapomnieć o sprawnie działającym okapie w kuchni.

Jasno

Decyzja o otwarciu sufitu może być także podyktowana koniecznością doświetlenia przestrzeni. Jeśli na przykład nasz dom znajduje się w gęstej zabudowie lub z innych względów nie możemy pozwolić sobie na duże przeszklenia na parterze, to takie rozwiązanie okaże się zbawienne. Sposobów na doświetlenie przestrzeni jest wiele, na przykład wysoko umieszczone okna jak na powyższym zdjęciu lub też świetliki, które pozwalają na całkowite zachowanie prywatności.

Dźwięki

W otwartej przestrzeni przenosi się nie tylko powietrze czy światło, ale także dźwięki. Może okazać się to sporym problemem. Jeśli tryb życia poszczególnych domowników znacząco różni się od siebie, będą sobie oni wzajemnie po prostu przeszkadzać. Wyobraźmy też sobie, że rodzice małych dzieci uwielbiają podejmować gości. Wtedy wydzielona przestrzeń salonu może okazać się bardziej odpowiednia w stosunku do potrzeb danej rodziny. Zanim zdecydujemy się na konkretny projekt architektoniczny, powinniśmy poświęcić dużo czasu na analizę naszych nawyków.

Rodzina w kontakcie

DOM - BOCHNIA stabrawa.pl Skandynawski salon
stabrawa.pl

DOM – BOCHNIA

stabrawa.pl

Ewentualna wada, o której właśnie powiedzieliśmy, może przerodzić się w zaletę. Chyba zwłaszcza wielodzietne rodziny docenią łatwość komunikacji, którą daje otwarcie sufitu nad strefą publiczną. Lokalizowanie poszczególnych członków rodziny okaże się banalnie proste, czy to za pomocą krzyku, czy poprzez szybki rzut okna na to, co dzieje się na dole. Ponieważ wszystko wydarza się tutaj na widoku wzmacnianie więzi ma miejsce w całkowicie naturalny i nieprzymuszony sposób.

Co sądzicie o tych przykładach? Który spodobał się Wam najbardziej?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu