Meble w stylu shabby chic

Alicja Olko Alicja Olko
Kitchen design , holly keeling interiors and styling holly keeling interiors and styling Wiejska kuchnia
Loading admin actions …

Shabby Chic to określenie, które nadano specjalnemu sposobowi na wystrój i dekorację wnętrz. Nazwę Shabby Chic ( wypowiada się ją „szabi szik”) stworzono dla opisania cech charakterystycznych stylu dekorowania i umeblowania, polegającego na wykorzystywaniu mebli i dekoracji, które wyglądają na staromodne i zużyte, ale przez to posiadające czar i nastrojowość jak z innej epoki. W stylu tym zestawia się je z elementami nowoczesnymi, czy to pod względem materiału, koloru, czy też designu. Termin shabby chic odnieść można także do mebli zupełnie nowych, które jednak stylem i charakterem przypominają te stare, są celowo zaprojektowane tak, aby wyglądały na nadgryzione zębem czasu.

Schabby chic to przede wszystkim subtelna, pastelowa kolorystyka, miękkie tkaniny, niedbale pomalowane drewno, elementy żelazne i delikatne, kobiece dekoracje.

Styl ten to doskonały sposób na to, aby nadać naszym wnętrzom przytulność i domowy nastrój. Drewniane meble i miękkie tkaniny wprowadzają do wystroju ciepło i wygodę. W tym Katalogu Inspiracji pokażemy kilka pomysłów na to, jak wprowadzić elementy tego stylu do swoich wnętrz. Być może zainspirujecie się, aby odejść nieco od współcześnie dominującego trendu w aranżacji wnętrz, skupiającego się wokół elementów modernistycznych i minimalistycznych, na rzecz przytulności shabby chic.

Przybrudzona biel

homify Kolonialne ściany i podłogi Kafelki

Wnętrza w stylu shabby chic bazują na bieli- ale nie tej śnieżnobiałej, świeżej, ale tej bardziej przybrudzonej, przydymionej i kremowej. Oczywiście inne subtelne odcienie także mogą zostać dodane, jednakże biel powinna dominować, bez względu na pomieszczenie, które dekorujemy. Ta elegancka garderoba, pełniąca funkcję szafki na buty, a także wieszaka na płaszcze i kapelusze, została pomalowaną farbą właśnie w kolorze przybrudzonej bieli. Staromodny styl, ale w nowoczesnym wykonaniu- to kwintesencja shabby chic!

Meble z historią

Jednym z często używanych materiałów w stylu shabby chick jest drewno, które zostało nie do końca pomalowane, dając efekt odpadającej farby. Zabieg ten nadaje meblom specyficzny charakter, sprawiając, że wyglądają one, jakby opowiadały pewną historię. W odróżnieniu od garderoby powyżej, ten mebel nie jest nowy, stylizowany na staromodny, ale prawdziwie stary, w dobrym jednak stanie, przez co doskonale wpisuje się w styl shabby chic. Niebieska, obryzgująca się farba ujawnia ukryte pod nią drewno, będące materiałem bazowym. Przywraca to do życia poprzednie wcielenia tego mebla, nadając mu niezwykle ciekawy charakter.

Niczym w domu babci

Ta sypialnia, ze swoim wyjątkowym umeblowaniem oraz ponadczasowymi dekoracjami, przypomina do złudzenia sypialnie, które pamiętamy z domu babci z czasów naszego dzieciństwa. Biel ścian, nadająca przestrzeni jasność; drewniane meble, belki na suficie i okiennice, dodające sypialni przytulności i ciepła; kwieciste wzory na pościeli i koronkowe hafty na poduszkach, przywodzące na myśl inną epokę- wszystko to składa się na obraz wyjątkowego pokoju!

Rustykalne kuchnie

Kolejnym pomieszczeniem, które świetnie nadaje się do tego, aby je udekorować w stylu shabby chic, jest kuchnia. Kuchnie z drugiej połowy poprzedniego wieku, okresu, który shabby chick uwielbia imitować, były zupełnie różne od tych dzisiejszych. Brak nowoczesnych urządzeń AGD, tradycyjne materiały, naturalne dekoracje i świeże produkty sprawiały, że kuchnie te miały inny charakter. Dziś wielu z nas marzy o tym, aby powrócić do wyglądu kuchni z poprzedniego stulecia, który nadawał tym pomieszczeniom zacne miano centrum domowego ogniska. Można to zrobić, stawiając na wystrój oparty na drewnianych meblach, wiklinowych dodatkach, suszonych ziołach podwieszanych pod sufitem i kwiecistych firankach, obrusach i ściereczkach, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich wynalazków technologicznych współczesności.

Więcej inspiracji na kuchnie w rustykalnym stylu znajdziesz tutaj.

Miękkie tkaniny

Shabby chic to bez wątpienia kobiecy styl w aranżacji wnętrz. Miękkie, przyjemne w dotyku tekstylia w pastelowych kolorach powinny być widocznym elementem wystroju. Ten obrus i pasujące do niego obicia na krzesła są idealnym przykładem na materiały w stylu shabby chic. Przybrudzony róż idealnie wpasowuje się w paletę kolorów tego trendu, koronkowe akcenty nadają mu delikatnie staromodny charakter, a falbanki element kobiecości. Stół, udekorowany takim obrusem, a dodatkowo naczyniami, dekoracjami,a nawet tradycyjną kanką na mleko prosto od krowy, sprawia zachęcające i ciepłe wrażenie. Idealne miejsce, by dzielić się z rodziną i przyjaciółmi świeżo upieczonym ciastem drożdżowym!

Przekonuje Was styl shabby chic?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu