Samowystarczalny dom zasilany energią słoneczną | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Samowystarczalny dom zasilany energią słoneczną

A.D. A.D.
od FASA AG Klasyczny
Loading admin actions …

Każdy z nas marzy o zamieszkaniu w domu, który nie musi być podłączony do miejskich dostawców energii czy gazu, o budynku samowystarczalnym i niezależnym. Ale czy to w ogóle możliwe? Tak! Dziś pokażemy Wam gustowny i nowoczesny przykład całkowicie samowystarczalnego budynku, który jest zależny wyłącznie od słońca. Energetikhaus100® pochodzący od FASA AG to innowacyjny projekt, ekologia i nowoczesna architektura, która została doceniona na całym świecie. Efektem jest wiele prestiżowych nagród, które ten projekt otrzymał.

Dom zamiast paliw kopalnianych, wytwarza autonomiczne ciepło – wykorzystuje do 1500 godzin słonecznych rocznie dla pełnego ogrzewania i ciepłej wody. Inteligentne połączenie architektury słonecznej, nachylenia dachu, lokalizacji budynku, paneli słonecznych sprawiło, że mieszkańcy tego 110 metrowego domku cieszą się komfortem termicznym przez cały rok. Warto obejrzeć ten projekt bo ma on naprawdę wiele do zaoferowania!

Ciekawa bryła

od FASA AG Klasyczny

Na pierwszy rzut oka, inspiracją do stworzenia domu były drewniane, sześcienne kostki lekko zrotowane pod tym samym kątem. Pomimo ekstrawaganckiej bryły budynek łączy się harmonijnie z otoczeniem, co wynika także z naturalnych materiałów użytych do jego budowy. Fasada jest zdominowana przez drewniane listwy z modrzewia. Drewniana elewacja jest uzupełniona przez połączenie betonu a jakże ważna w tym wypadku izolacja została wykonana z  ekologicznej trawy morskiej.

System solarny

Klasyczne domy od FASA AG Klasyczny

Dach domu jest zorientowany na południe, aby otrzymać jak najwięcej promieniowania słonecznego. Stromo nachylona powierzchnia kolektora zapewnia, nawet w zimie,  zyski z energii słonecznej. Pozostała powierzchnia dachu może być użyta do zastosowania w uzupełnieniu do termicznych kolektorów słonecznych, systemu fotowoltaicznego do wytwarzania energii słonecznej. Zużycie energii do ogrzewania i ciepłej wody jest znacznie większa niż zużycie energii elektrycznej dlatego połączenie kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych oznacza odpowiednią ilość ciepła + prąd na własne potrzeby.

Ekologia przede wszystkim

Klasyczne domy od FASA AG Klasyczny

Najniższa kondygnacja jest prawie całkowicie schowana w zboczu góry – ze względów konstrukcyjnych oraz hydrogeologicznych. Zewnętrzne ściany i podłogi skonstruowano z betonu wodoodpornego. Izolacją są wodorosty a drewniane ściany są całkowicie wolne od dodatków chemicznych dzięki czemu we wnętrzu panuje przyjemny mikroklimat. Ciekawy jest również innowacyjny kształt okien w nietypowych profilach i ramach z olejowanego drewna modrzewiowego.

Dodatkowe ogrzewanie

Klasyczny salon od FASA AG Klasyczny

Dom posiada trzy kondygnacje z optymalnym wykorzystaniem przestrzeni i układu. Przestronny pokój dzienny na parterze, płynne przejście do kuchni i jadalni z przylegającym tarasem. Pomimo, że dom ten charakteryzuje się praktycznie największym odzyskiem, w porównaniu do innych kolektorów, energii słonecznej na świecie to jednak 100% pokrycie prowadziłoby do stosunkowo wysokich kosztów. W związku z tym wykorzystanie słońca waha się od 90 do 95%. Dla pozostałego zapotrzebowania na energię, szczególnie w okresach bezsłoneczny w zimie, ogrzewanie drewnem jest doskonałym uzupełnieniem. Kominek lub piec z płaszczem wodnym nie tylko zapewnia dodatkowy komfort ale także tworzy miłą domową atmosferę w zimowe dni.

Ogrzewanie podłogowe

Klasyczna sypialnia od FASA AG Klasyczny

Ogrzewanie podłogowe to przyjemy sposób na stworzenie komfortu termicznego. Kontakt bosych stóp z ciepłą podłogą jest bardzo korzystny dla naszego zdrowia dodatkowo liczne badania potwierdzają, że jest to najprzyjemniejszy dla człowieka sposób ogrzewania gdyż odpowiada naszym zapotrzebowaniom, które są skumulowane właśnie w obrębie dolnych kończyn. Rozprowadza ciepło równomiernie po pokoju dzięki czemu temperatura w pomieszczeniu może być doskonała. Zwykle oscyluje w granicach od 223 do 28 stopni Celsjusza.

Rozgrzewająca sauna na koniec

Klasyczne spa od FASA AG Klasyczny

Sauna z drewna z kanadyjskiej cykuty mieści się na najwyższej kondygnacji.Dzięki niej długie zimowe wieczory mogą być naprawdę przyjemne. Sprawia, że dom odpowiada oczekiwaniom nawet bardzo wymagających inwestorów. Jeśli marzycie o własnej saunie zajrzyjcie do tego katalogu inspiracji: Budowa własnej sauny- ile to kosztuje?

Energetikhaus100®  jest nie tylko niezwykle innowacyjny i charakterystyczny. Cechuje go także ciekawy wystrój wewnątrz, nowoczesność i eklektyzm zamknięty w nietypowej bryle. Oczywiście domy pasywne z odzyskiem energii to na razie jedynie marzenie większości z nas ale miejmy nadzieję, że za paręnaście lat będzie to już standardem. 

A jak Wam się podoba nowoczesna bryła budynku?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu