Adaptacja poddasza - jak to zrobić? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Adaptacja poddasza – jak to zrobić?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Rustykalna sypialnia od BESPOKE GmbH // Interior Design & Production Rustykalny
Loading admin actions …

Mieszkanie na poddaszu na wiele zalet, ale najpierw musimy się natrudzić, aby doprowadzić poddasze do takiego stanu, abyśmy mogli w środku bezpiecznie zamieszkać. Nie każde poddasz się do tego nadaje, przede wszystkim musi być odpowiednio wysokie, również odległość od między ścianami (czyli szerokość traktu) nie może być zbyt mała. Jeżeli mamy już do zagospodarowania odpowiednią przestrzeń, to jak zabrać się za jej urządzanie? Jak powinna przebiegać adaptacja poddasza? 

W wielu przypadkach będziemy potrzebowali pomocy konstruktora i architekta, jednak dla tych, którzy wykończenie planują zrobić we własnym zakresie, przygotowaliśmy kilka porad.

Przystosowanie pomieszczenia

Skandynawski salon od homify Skandynawski

W zależności od tego, czy jest to stary strych, który chcemy przekształcić w mieszkanie lub dodatkowy pokój, czy jest to część domu, który jest dopiero budowany – przystosowanie pomieszczenia będzie przebiegać inaczej w obu przypadkach. W tym drugim, możemy od razu zająć się adaptacją poddasza według własnych potrzeb, co jest o wiele prostsze niż wtedy, kiedy stary, często nieużywany i niezadbany strych chcemy zamienić w funkcjonalne pomieszczenia mieszkalne. Jak powinniśmy się do tego zabrać?

Aspekt prawny

Apartament na Kabatach Skandynawski salon od Studio Inaczej Skandynawski
Studio Inaczej

Apartament na Kabatach

Studio Inaczej

W przypadku budynków miejskich, (np. starych kamienic), prace musimy zgłosić w urzędzie, a na zmiany muszą się zgodzić wszyscy mieszkańcy danego budynku. Planując całkowitą adaptację poddasza musimy uzyskać zgodę na zmianę sposobu użytkowania powierzchni. Oznacza to, że wprowadzając zmiany w instalacjach budynku, układzie obciążeń itp. niezbędne jest pozwolenie na budowę. Po zakończeniu prac musimy pamiętać o zgłoszeniu do urzędu i odprowadzeniu podatku od nieruchomości.

Jak wysokie powinno być mieszkanie na poddaszu?

Jeszcze zanim zaczniemy dokładnie planować adaptację poddasza powinniśmy sprawdzić jego wysokość i szerokość. Średnia wysokość nie powinna być mniejsza niż 220cm, w przypadku dachu skośnego – nie mniej niż 190cm. Pozostała powierzchnia, która nie sięga do tego poziomu, nie jest wliczana do pomieszczenia i służy głównie jako schowki – pomysłów na jej wykorzystanie jest wiele! 

Stan dachu

Często w starych kamienicach poddasze nie jest specjalnie zadbanym pomieszczeniem, a lekko nadwyrężony dach nie sprawia problemu, póki sąsiadom nie leje się woda z sufitu. Właśnie dlatego należy dokładnie sprawdzić miejsca, w których może dochodzić do przeciekania, czyli przy rynnach i kominach. Powinniśmy również dobrze sprawdzić stan drewnianych belek oraz czy przypadkiem nie ma w kątach pleśni, co może się zdarzyć w wilgotnych pomieszczeniach.

Ocieplanie

W ODLEGŁEJ GALAKTYCE Nowoczesny pokój dziecięcy od homify Nowoczesny
homify

W ODLEGŁEJ GALAKTYCE

homify

Jeżeli jest to stary dach, to z pewnością będziemy musieli go docieplić i ułożyć izolację chroniącą od wilgoci. Musimy pamiętać o tym, że w lecie na poddaszu jest o wiele cieplej niż w pozostałej części budynku, zaś w zimie – zimniej. Właśnie dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednią izolację, która pozwoli nam uniknąć szybkiego nagrzania pomieszczenia lub wychłodzenia. W przypadku ocieplania poddasza bardzo ważna jest jego waga, czyli to, czy krokwie będą w stanie utrzymać ciężar izolacji.  

Odpowiednia podłoga

K12 apartament Kraków Nowoczesny salon od homify Nowoczesny
homify

K12 apartament Kraków

homify

Adaptacja poddasza nie może się odbyć bez doboru odpowiedniej podłogi, która będzie się różnić w zależności od stropu. W przypadku betonowego każdy materiał podłogowy się sprawdzi, jednak jeśli mamy strop drewniany, to możemy ułożyć płyty gipsowo- lub cementowo-włóknowe. Dodatkowo powinniśmy zadbać o izolację akustyczną z twardej wełny mineralnej lub styropianu elastycznego. Musimy pamiętać o tym, że nowa podłoga to znaczne obciążenie dla stropu, więc zawsze powinniśmy się poradzić architekta w tej kwestii.

Okna połaciowe

Master Bedroom Nowoczesna sypialnia od Collective Works Nowoczesny
Collective Works

Master Bedroom

Collective Works

Ten typ okien to najlepszy sposób na doświetlenie poddasza – puszczają dużo światła i dobrze się prezentują. Zazwyczaj gdy w grę wchodzi adaptacja poddasza, to stare okna wymienia się na okna połaciowe, które są bardziej wydajne i zawsze się skomponują z formą dachu i bryłą całego domu. Jednak nawet jedno takie okno cudów nie zdziała – w przypadku adaptacji poddasza, lepsza jest większa ilość małych okien niż jedno duże przez które dostanie się mniej światła. Wybierając odpowiednie miejsce na zamontowanie okien musimy również wziąć pod uwagę, z której strony przez większą część dnia będzie padać światło słoneczne. 

Aranżacja wnętrza

Zmieniając strych w pomieszczenie mieszkalne uzyskujemy zupełnie nowe wnętrze i wszystko możemy urządzić od nowa, ale mają na uwadze ściany skośne. W przypadku sypialni należy odpowiednio ustawić meble, tak aby były one funkcjonalne, a wstawanie rano z łóżka nie groziło guzem na głowie. Właśnie dlatego powinniśmy odpowiednio dobrać wszystkie elementy wyposażenia. W tym przypadku pomieszczenie jest wysokie, więc łóżko mogło zostać ustawione wedle uznania, jednak często jest ono ustawione tak, aby skośna ściana była naprzeciwko i dzięki temu nie groziła nam bólem głowy za każdym razem, gdy się z niego podnosimy. Jednak łóżko pod skośną ścianą też ma swoje uroki, szczególnie jeśli mamy okna połaciowe i możemy podziwiać przez nie gwiazdy.

Wysokie poddasze

projekt poddasza Cat Inside Projektowanie Wnętrz Nowoczesny salon od homify Nowoczesny
homify

projekt poddasza Cat Inside Projektowanie Wnętrz

homify

W przypadku wysokiego poddasza, w którym możemy śmiało zamontować antresolę lub nawet drugie mini piętro, musimy oczywiście sprawdzić możliwości stropu i wytrzymałość konstrukcji, najlepiej radząc się eksperta. Jednak taka możliwość pozwala nam na stworzenie dwupoziomowego mieszkania, które nie jest już zwykłą adaptacją poddasza, a tworzeniem sporej przestrzeni mieszkalnej. Przede wszystkim pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie, a następnie o wygodzie! Ten piękny projekt wspólnej przestrzeni dziennej na poddaszu został stworzony przez cat inside projektowanie wnętrz.

Wykorzystanie przestrzeni

Jeżeli mamy już odnowiony strych, który nie będzie już strychem, ale od teraz stanowi normalne mieszkanie, to musimy dobrać odpowiednią aranżację. Bardzo istotne jest zagospodarowanie przestrzeni i kreatywne podejście – w tym przypadku każdy centymetr się liczy! Skośne ściany dodają uroku i tworzą wyjątkowy klimat, ale trzeba walczyć o ich funkcjonalność, a raczej przestrzeni pod nimi. Pomysły i przykłady aranżacji na poddaszu można znaleźć w tym wpisie: Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

Czy Wy chcielibyście mieszkać na poddaszu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu