Małe patio: 5 pomysłów na aranżację | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Małe patio: 5 pomysłów na aranżację

Aśka Warchał Aśka Warchał
Egzotyczny balkon, taras i weranda od CORTéS Arquitectos Egzotyczny
Loading admin actions …

Patio wciąż nie jest popularnym rozwiązaniem w projektach polskich domów, a szkoda! Pozwala wpuścić do wnętrza światło, przybliża naturę, zaciera granice pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem, dobrze zaprojektowane pozwala utrzymać stałą temperaturę. Doskonale sprawdza się na przedmieściach, gdzie niekiedy trudno jest zachować prywatność podczas wypoczynku na świeżym powietrzu. Patio cale nie musi zabierać wiele miejsca, aby prezentować się wspaniale, o czym przekona Was dzisiejszy Katalog Inspiracji. Realizacje architektów homify przekonają Was, jak przyjemne może być posiadanie patio, nawet najmniejszych rozmiarów!

Uwaga! Po tej lekturze zaczniecie zachodzić w głowę, dlaczego Wasz dom nie ma patio…

Stylowe meble

Choć meble to nie wszystko, to jednak ich przemyślany zakup jest szalenie istotny. Nie chodzi tutaj tylko o spełnienie praktycznej funkcji, w końcu plastikowe krzesła i stoły znane z wątpliwej jakości barów też ją spełniają. Powinniśmy znaleźć meble atrakcyjne, pasujące do roślinności, którą chcemy wprowadzić do naszego patio oraz do stylu naszego domu. W powyższym przykładzie od Cortés Architects postawiono na stonowaną paletę brązów tworząc doskonałą atmosferę do relaksu. Strefa wypoczynku na leżakach jest jasn oddzielona od miejsca spotkania z fotelami i stolikiem.

Jasne granice

Jako że patio jest ograniczone murami naszego domu, to przemyślane planowanie przestrzeni będzie odgrywało tutaj wyjątkowo istotną rolę. Każdy centymetr się liczy, a więc funkcjonalne strefy należy jasno rozgraniczyć. Na naszym patio możemy na przykład urządzić strefę wypoczynku, jadalnię na świeżym powietrzu… tylko uważajmy, żeby nie wypełnić go jedynie meblami! W końcu ma nam ono zapewnić kontakt z naturą z wielu pomieszczeń w domu. Widok na zagraconą, ciasną przestrzeń to odwrotność tego, o co nam chodzi!

Rośliny kreujące przestrzeń

Zadbane rośliny to konieczność! Nie musi to jednak oznaczać zielonego trawnika, w końcu widok błota w niektórych okresach roku dla niektórych nie będzie przyjemny. Patio pokryte trawnikiem, z roślinami wyrastającymi z ziemi wymaga większych nakładów finansowych i przemyślenia kilku spraw zawczasu, na przykład stworzenia odpowiedniej hydroizolacji. Dużo prościej jest wybrać ciekawe donice, które również będą budować atmosferę naszego patio. 

Oświetlenie i dekoracje

od homify Eklektyczny Naturalne włókno Beżowy

Ponieważ nasze patio może być osłonięte aż z czterech stron, to należy wprowadzić do niego sztuczne oświetlenie. Dzięki niemu z patio będziemy mogli korzystać wygodnie także po zapadnięciu zmroku. Oczywiście sztuczne oświetlenie spełnia także funkcje dekoracyjne, buduje atmosferę na zewnątrz, ale i w środku, gdy sprawimy sobie odpowiedni duże przeszklenia. Jeśli natomiast chodzi o dekoracje, to pozwólmy sobie na swobodę, wybierając jednak miejmy świadomość jakich rozmiarów jest nasze patio.

Zastanawiacie się w jaki sposób, nietypowo można oświetlić cały ogród? Zachęcamy do lektury: Ogród inny niż wszystkie! Alternatywne oświetlenie ogrodowe

Jasne wnętrza

Patio w środku domu to przepis na jasne wnętrze i życie w rytmie natury! Na koniec przygotowaliśmy dla Was polski przykład od Autorskiego Studia Projektu QUBATURA. Centralnym punktem parterowego domu jest wewnętrzne patio, wokół którego zorganizowane zostało całe wnętrze mieszkalne. Z każdego pomieszczenia można cieszyć się widokiem mini ogródka, a lekkie meble wydają się w ogóle nie zajmować miejsca. Patio wysypano kamyczkami, dzięki czemu wydaje się być jeszcze jeszcze większe, stapia w jedno z jasnymi ścianami elewacji.

Chcielibyście mieć patio w Waszym domu? A może już macie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu