5 błędów w projektowaniu wnętrz i jak ich uniknąć | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

5 błędów w projektowaniu wnętrz i jak ich uniknąć

A.D. A.D.
Nowoczesna sypialnia od FELD Architecture Nowoczesny
Loading admin actions …

Projektując własny, wymarzony dom, kładziemy nacisk na komfort i elegancję. W zależności od naszego budżetu inwestujemy w trwałe, piękne i dobrej jakości materiały. Ale musimy także zwrócić uwagę na to by przestrzeń została dobrze rozplanowana, w sposób funkcjonalny i aby pomieszczenia były wystarczająco doświetlone. Jeśli pominiemy te ważne aspekty wnętrze będzie razić błędami nie będzie się w nim komfortowo mieszkać. 

Stylowe urządzenie miejsc wymaga uniknięcia typowych błędów. Nie należy zapominać o myśleniu całościowym. Nie projektuje się poszczególnych pomieszczeń oddzielnie, starajmy się spojrzeć na nasze mieszkanie jak na jedno wnętrze. Konieczne jest utrzymanie jednego charakteru we wszystkich wnętrzach. Jeśli nie macie zbyt dużego doświadczenia w projektowaniu unikajcie także mieszania stylów by nie stworzyć wrażenia bałaganu i nieprzemyślanych decyzji. Projektowanie to myślenie, rozwiązywanie problemów, dążenie do ideału. W dzisiejszym Katalogi Inspiracji omówimy najczęstsze błędy popełniane przez niedoświadczonych projektantów, które sprawiają że pomieszczenie sprawia złe wrażenie. Czytajcie dalej i dowiedziecie się, jakie to błędy i jak ich uniknąć w prosty sposób!

Niefunkcjonalny przedpokój

Wejście do mieszkania, korytarz czy hall to wizytówka Waszego mieszkania. Podobno kiedy poznajemy człowieka wyrabiamy sobie zdanie na temat jego atrakcyjności na podstawie pierwszych kilku sekund – z wnętrzem jest podobnie. Wejście przez ciemny i nieciekawy korytarz może popsuć wrażenie nawet wtedy gdy na końcu wejdziemy do ekskluzywnego i stylowego salonu. Czy tak samo jest w wypadku Waszych hallów? Jeśli tak, to nadszedł czas na stylową metamorfozę.

Nie trzeba planować wielkiego przedpokoju, oczywiście można to zrobić, jeśli chcecie, ale po prostu należy wprowadzić szereg zmian, które składają się na powitalne uczucie. Napraw połamane płyty chodnikowe ścieżki prowadzącej do wejścia, ustaw dużą roślinę kwitnąca lub dwie w doniczkach na zewnątrz drzwi, dodaj nową wycieraczkę. Tak samo postępuj wewnątrz, hall musi być urządzony funkcjonalnie, musi być wieszak na ubrania, przydatne jest siedzisko na którym można swobodnie założyć buty. Ten uroczy i zachęcający przedpokój to dzieło architektów z PRACOWNIAPOLKA. Czyż nie jest zachęcający?

Brudne ściany

od IXXI Nowoczesny

Nikt nie czuje się dobrze w pomieszczeniach z brudnymi lub obdartymi ścianami. Przez lata, z różnych powodów, takich jak kurz, tłuste plamy, rysunki dzieci ściany robią się nieestetyczne. Szorstkie powierzchnie zbierają w ten sposób szybciej cząsteczki kurzu z powietrza. Aby rozwiązać ten problem musicie pamiętać o tym by regularnie szorować ściany i oczyszczać je letnią wodą. Można użyć łagodnego roztworu octu lub soli do czyszczenia zabrudzonych powierzchni. Jeżeli będziecie te czynności powtarzać systematycznie zabrudzenia nie wejdą zbyt głęboko. W wypadku gdy niewiele da się już zrobić pozostaje jedynie przemalowanie ścian lub zainwestowanie w ciekawą fototapetę. 

Kolorystyka

Czy ta sypialnia nie jest piękne? Wszystkie kolory są dobrane w zgodzie ze sobą, są harmonijne i spokojne. Dzięki temu dodatki nie są bardzo ważne. Pozytywny odbiór wnętrza w dużej mierze zależy od właściwie dobranego koloru wnętrza. Ale wybór koloru ścian wcale nie jest łatwy. Często trudno się zdecydować, czy wybrać stonowane kolory, czy może bardziej intensywne. Zwłaszcza, że panuje przekonanie iż musi się sporo dziać na ścianach aby nie było nudno. Ciekawe wzory lub intensywny kolor to wszystko sprawia, że wnętrze staje się atrakcyjne.

Ale jeśli nie czujecie się dobrze w szalonych i kolorowych aranżacjach, nie potraficie wypoczywać i relaksować się w takim pomieszczeniu – mamy dla Was doskonałą wiadomość. Po latach królowania koloru powróciła na ściany biel. I bardzo dobrze bo jest to kolor neutralny, uniwersalny i szybko Wam się nie znudzi. A zaszaleć zawsze można w dodatkach! 

Zbyt wiele różnorodnych przedmiotów

Większość a nas ma sentymentalny stosunek do przedmiotów. Lubimy je, kojarzą nam się z czymś dobrym, z przyjemnymi chwilami dlatego trzymamy je na wierzchu jako dekorację. Ale zbyt dużą ilością elementów dekoracyjnych można stłumić elegancką i stylową przestrzeń. Wybierajcie je więc starannie i z umiarem. Jeśli chcecie umieścić na ścianach zdjęcia, wybierzcie poczesne miejsce w przestrzeni i umieśćcie kilka dzieł w uzupełniających się kolorach. Wybierając dywan upewnijcie się, że pasuje do schematu kolorów. Nowoczesny, monochromatyczny dywan może zepsuć atmosferę w klasycznym salonie. I pamiętaj, że rośliny doniczkowe i świeże kwiaty zawsze piękne wyglądają, niezależnie od stylu.

Pełne i ciemne wnętrze

Dom w Józefowie Minimalistyczny salon od ANONIMOWI ARCHITEKCI Minimalistyczny
ANONIMOWI ARCHITEKCI

Dom w Józefowie

ANONIMOWI ARCHITEKCI

Zagracone miejsca, nawet jeśli są one wyposażone w bardzo stylowe i drogie meble nigdy robią pozytywnego wrażenia. Ciemne wnętrze wygląda bardziej nieprzyjemne, wzbudza uczucie niepokoju. Te dwa aspekty mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie ciała i umysłu. Duże okna dające sporo światła dziennego, zawsze działają korzystnie. Dzięki nim przestrzeń wygląda świetnie a Wy czujecie się komfortowo przez cały dzień. Nie zasłaniaj całkowicie okien!

Włóż także sporo wysiłku aby dostarczyć wystarczającą ilość oświetlenia aby zachować jasną i przyjemną atmosferę również po zachodzie słońca. We współczesnych domach często jest niewiele miejsca. Dlatego szczególnie ważne jest, aby zachować otwartą przestrzeń. Puste przestrzenie zapewniają dwustronne poczucie ekspansji, nawet jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu.

Przeczytajcie także: Jak za pomocą małych zmian całkowicie odmienić wnętrze?

A czy Wam zdarzały się wpadki projektowe?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu