Stary budynek w centrum miasta nadaję się znowu do mieszkania! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Stary budynek w centrum miasta nadaję się znowu do mieszkania!

homify.Pl homify.Pl
od 建築計画網・大系舎 一級建築士事務所
Loading admin actions …

Zapewne wiele Katalogów Inspiracji już przejrzeliście… a skoro zaglądacie do tego, czyżby to oznaczało, że nadal nie macie pomysłu na urządzenie swojego wnętrza? Co powiecie zatem na szybką wizytę w Japonii i próbę samodzielnego wykonania renowacji? Przyjrzyjmy się bliżej temu, co zaproponowali swoim klientom tamtejsi architekci z biura architektonicznego Taikeisha. W Japonii to typowe, że budynki w centrach, czyli między innymi prezentowany obiekt, mają trzy kondygnacje, z których pierwsza – parter, przeznaczona jest na atelier (miejsce pracy), a pozostałe dwie to część mieszkalna. Czy jednak aby na pewno nasz budynek jest przeciętny i niczym się nie wyróżnia? Sprawdźmy!

Zdjęcia wykonał Takashi Morikawa.

Nieruchomość przed metamorfozą

Jak widać na załączonych zdjęciach, niegdyś nasz budynek był jednym z wielu starych obiektów wnoszących się w centrum miasta. Do jego największych mankamentów zaliczyć można było przede wszystkim mnogość ścianek działowych, a zatem wiele niewielkich i ciasnych pokojów. Materiały budulcowe, jak i inne, które tworzyły budynek, również nie należały do modnych i nowoczesnych. W lewym dolnym rogu widzimy pokój obecnie wykorzystywany jako studio. Wcześniej walory tego pomieszczenia w ogóle nie były zauważane.

Zrób to sam – renowacja

Czy jest lepszy sposób na oszczędność niż zrobienie wszystkiego samodzielnie? Wbrew pozorom otynkowanie, czy pomalowanie ścian nie jest aż takie trudne. Co prawda, ze względu na to, że właściciele zarówno pracują, jak i zamieszkują w prezentowanym obiekcie, w projekcie renowacji należało uwzględnić więcej aspektów, ale to nie oznacza niewykonalności. Jeśli tylko mamy czas i lubimy działać – nie ma na co czekać!

Wspólna przestrzeń

Co widać na załączonym zdjęciu, stworzono przestrzeń dostępną dla wszystkich zamieszkujących budynek, przestrzeń spotkań i integracji, bez której nie może się obejść żaden japoński dom. A czyż można się lepiej dogadać gdzieś poza kuchnią, salonem, czy jadalnią? Wszystkie z tych pomieszczeń stoją tu otworem i czekają na przybyszów.

Atmosfery industrialnej nadają pomieszczeniu przede wszystkim dwa elementy: żelazny, odsłonięty i zachowany w pierwotnej wersji sufit oraz żelazne schody. Zabytkowy stół w salonie wraz z innymi drewnianymi dodatkami sprawia, że panuje atmosfera naturalności. Przyczynia się do tego także roślinność rozmieszczona tu i tam.

Jeżeli lubicie rośliny i kwiaty we własnych czterech ścianach, zajrzyjcie koniecznie do Katalogu Inspiracji: Zielono mi… – kwiatydoniczkowe w Twoim domu!

Styl i funkcjonalność – 2 w 1

Charakterystyczny sufit ma nie tylko pełnić funkcje estetyczne, ale i swoją oryginalnością pobudzać odwiedzających do działania. Zawieszenie go na wysokości 2,9 metra sprawiło, że przestrzeń wydaje się i rzeczywiście jest większa. Choć większa, to idealnie zagospodarowana. Nie ma tu nigdzie zbędnego luzu ani niewykorzystanego skrawka. Wszystko idealnie do siebie pasuje. Zarówno w obszarze kuchni, salonu, jak i jadalni.

Zabytkowe wnętrze

Kuchnia, przez fakt zaaranżowania jej na podwyższeniu, jest niemalże oddzielona od pozostałej części pomieszczenia. Salon i kuchnię rozdziela dodatkowo wysoki blat – rozwiązanie wręcz idealne, gdyż równocześnie służące domownikom przebywającym w obu wspomnianych pomieszczeniach. Praktycznie i funkcjonalnie. Laminowany i wykonany z modrzewia blat roztacza ponadto wokół siebie atmosferę lat minionych, przywołuje miłe wspomnienia. Wtórują mu wysokie, metalowe stołki.

Zmiany, zmiany

Przed renowacją otwarty plan wcale nie był w prezentowanym obiekcie rozwiązaniem oczywistym. Po środku stał mur, który słusznie zdecydowano się w całości zlikwidować. Bez zbytecznych ścian działowych przestrzeń jest teraz znacznie szersza, a czas spędzany na tym piętrze przyjemniejszy.

W wyniku transformacji pojawiło się również nowe okno, które dodało wnętrzu życia. Ciemne pomieszczenie odstraszają, odpowiednio oświetlone przyciągają tłumy. Światło tworzy przestrzeń. Dzięki oknom jest ona zupełnie inna niż pierwotnie.

Sypialnia na drugim piętrze

Jednym z najfajniejszych momentów podczas remontów jest moment nowego aranżowania pomieszczenia, moment, w którym można puścić wodze fantazji. Czyż w tym przypadku pomalowanie jednej ze ścian sypialni farbą tablicową nie jest swoistym majstersztykiem i zrealizowaniem skrywanej zapewne pokusy? Białe drzwi, prowadzące do łazienki, stanowią silny kontrast ze ścianą-tablicą. Szafka w tym samym kolorze dodaje pomieszczeniu smaku i elegancji. Rozłożone na podłodze tatami dopełnia całości.

Atelier na parterze

Tutaj zaaranżowano przykuwające uwagę, urokliwe atelier. Meble usytuowane w pomieszczeniu oraz barwa ścian idealnie się ze sobą komponują. Z kolei suszone kwiaty sprawiają, że w atelier panuje atmosfera wręcz zachęcająca do pracy.

Jasne i przyjemne środowisko

Prosto z atelier można wyjść na świeże powietrze i obserwować sunące drogą samochody. Rower przechowywany w pomieszczeniu, wraz z przeróżnymi stylizacjami roślinnymi, dodaje całości artyzmu.

Jak Wam się podoba styl japoński? Zostawcie nam komentarz!
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu