Nowoczesne podejście do klasyki – realizacja restauracji Autentico

Jakub Nowak Jakub Nowak
Realizacja mebli i elementów wystroju nowoczesnej restauracji, Tognini Bespoke Furniture Tognini Bespoke Furniture Powierzchnie handlowe Matal Czerwony
Loading admin actions …

Prowadzenie udanego biznesu gastronomicznego jest nie tylko intratnym zajęciem, ale także niesie za sobą ogromną satysfakcję czysto społeczną. I nie ma się co dziwić – ludzie tłumnie wracają do miejsc, w których jakże często spędzali swój wolny czas. Czują także potrzebę odkrywania nowych punktów spotkań towarzyskich, a przede wszystkim – nowych smaków. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nasi goście czuli się komfortowo w czterech progach restauracji, a wystrój wnętrza często jest dużo trudniejszy niż mogłoby się wydawać. 

Tognini Bespoke Furniture

Na ratunek przychodzi włoski wytwórca mebli na zamówienie, firma Tognini, który wyposażył restaurację Autentico w swoje autorskie rozwiązania. Od ponad czterech dekad Włosi z Tognini produkują nieszablonowe wystroje wnętrz, które zachwycają niezwykle nowatorskim podejściem do wykorzystanych materiałów. Połączenie włoskiego temperamentu i wyczucia stylu zaowocowało ponad 1500 unikalnymi projektami, którymi mogą poszczycić się bary, restauracje, apartamentowce i biura na całym świecie.

Usiądź wygodnie i rozkoszuj się daniem

Pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, są krzesła i stoliki dla gości. Wygoda i wrażenia wizualne często idą ze sobą w parze, stąd też propozycja spersonalizowanych, tapicerowanych krzeseł, foteli i stołków. Wszystko to w towarzystwie stolików z szafirowego kryształu zwieńczonych polerowanym mosiądzem lub wykonanych z karraryjskiego marmuru. Światło gra pierwsze skrzypce w optycznym powiększaniu przestrzeni, zatem zdecydowano się na robione na zamówienie, naścienne i zwisające lampy wykonane ze szczotkowanego mosiądzu. Taka kompozycja idealnie pasuje do czarno-białej podłogi.

Bar to nie tylko alkohol

Połączenie tradycji i nowoczesności coraz częściej gości nie tylko w prywatnych czterech ścianach, ale przede wszystkim w gastronomii. To właśnie dlatego w Autentico możemy zobaczyć idealny przykład na symbiotyczne współistnienie dawnych materiałów we współczesnej aranżacji. Sztandarowym punktem jest robiona na zamówienie lada barowa, wykonana z karraryjskiego marmuru i szczotkowanego mosiądzu. Elementy wyposażenia baru powstały ze spersonalizowanych mebli z lakierowanym finiszem. Podobnie jak na całej sali, tak i tutaj Tognini zdecydowało się na grę światłem, która podkreśla całą kompozycję, zapewniając wszystkim składowym wystroju odpowiednią ekspozycję. Jest to szczególnie widoczne na przykładzie odbijającej się w marmurze podłogi, dzięki czemu sam bar zachęca nie tylko trunkami kryjącymi się na półkach. 


Funkcjonalność i uczta dla oka

Właściwa aranżacja całej przestrzeni oznacza stworzenie przytulnego wnętrza, które jednocześnie nie będzie przytłaczać gości. Personalizowane szafy pokryte odpowiednim lakierem idealnie komponują się z resztą robionych na zamówienie mebli i pomimo swojego przeznaczenia oraz nowoczesnego designu, przywodzą na myśl czysto domowy wystrój, co dodaje wnętrzu ogólnej przytulności. Ciekawym rozwiązaniem są również lodówki, które kolorystycznie i stylowo są dopasowane do reszty mebli. Lada z kasą nie odbiega od reszty wystroju i tak samo zachęca swoją niebieską kolorystyką i designerskim, lakierowanym widokiem.

Światło kluczem do przytulnej przestrzeni

Po raz kolejny musimy odwołać się do oświetlenia użytego w Autentico. Włoski producent Tognini doskonale wie, że za pomocą odpowiedniego światła możemy wpływać na przestrzeń, jej skalę lub też samą fakturę mebli i najróżniejszych przedmiotów. W dolnej części restauracji zrezygnowano z tradycyjnego podejścia, czyli niezwykle jasno oświetlonych pomieszczeń, na rzecz bardziej kameralnego, lekko przyciemnionego wnętrza. Zapewnia to intymność podczas jedzenia, nawet w otoczeniu innych ludzi siedzących przy innych stolikach.

Opłacalna gra kontrastów

Wariacje na temat lamp i zastosowanie różnych źródeł światła budują niezapomniane wrażenia, ponieważ każda część lokalu jest ze sobą spójna wizualnie, ale lampy przełamują schemat i budzą w nas poczucie przebywania w całkowicie odrębnym miejscu. Szyte na miarę, naścienne oświetlenie wykonane zostało w kształcie elipsy, a jako surowiec wykorzystano ponownie szczotkowany mosiądz. Światło bezpośrednio pada na ciemną ścianę i idealnie kontrastuje z użytą farbą. Zwisające nad stolikiem mosiężne lampy dodatkowo rozświetlają obszary ze stolikami i budują przytulną atmosferę. Świetnym dopełnieniem całości jest zaadaptowanie kominka na zwyczajną półkę, która dodatkowo jest podświetlona i eksponuje znajdujące się na niej przedmioty.

Gdzie przeszłość łączy się z nowoczesnością

Szczególnie zachwycające w całej realizacji jest nietuzinkowe połączenie nowoczesnych mebli i rustykalnego wnętrza. Wspomniane wyposażenie z urzekającym wykończeniem idealnie wpasowuje się w otoczenie składające się z oryginalnej, starej cegły i łukowym sklepieniem. Jeśli patrzymy na restaurację z zewnątrz, to całkiem słusznie możemy spodziewać się tradycyjnego wystroju wnętrza. Po przekroczeniu progu mamy jednak do czynienia z prawdziwie nowatorskim podejściem do aranżacji przestrzeni, gdzie stare i nowe przenikają się wzajemnie tworząc prawdziwie harmonijną ucztę dla oczu. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż wszystkie elementy zostały w pełni wykonane na zamówienie przez Tognini – od mebli, poprzez urządzenia użytkowe, na oświetleniu kończąc. Jest to odważna kompozycja, zważywszy na fakt, że restauracja znajduje się w samym sercu historycznego centrum miejscowości Lecco, a leżące w Lombardii miasto słynie z tradycyjnej zabudowy. Nie przeszkadzało to jednak w stworzeniu prawdziwie unikatowego miejsca, będącego synonimem uroku i umiejętnego połączenia różnych stylów.

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu