Kuchnia o kształcie litery 'L' : czy to dobry pomysł? | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Kuchnia o kształcie litery 'L' : czy to dobry pomysł?

Aśka Warchał Aśka Warchał
KUCHNIA MAMY Rustykalna kuchnia od anna jaje Rustykalny
Loading admin actions …

Dobrze zaprojektować kuchnię to nie lada sztuka! Dlatego warto do tego zadania zatrudnić doświadczonego profesjonalistę, projektanta lub architekta wnętrz. Jednak nawet jeśli zdamy się na eksperta, to powinniśmy być w stanie powiedzieć mu, czego oczekujemy. Może on zasugerować nam układ kuchni, ale to my podejmujemy ostateczne decyzje. Zastanówmy się dobrze, w jaki sposób lubimy poruszać się po kuchni, na przykład co nas irytowało w naszej poprzedniej sytuacji mieszkaniowej. Kogokolwiek byśmy nie zapytali, w tej części domu najważniejsza jest funkcjonalność i praktyczność.

Jednym z możliwych układów kuchni jest plan o kształcie litery 'L'. Czy okaże się on najlepszy dla Was? Ten Katalog Inspiracji pomoże się nad tym głębiej zastanowić…

Zamknięta czy otwarta?

Projekt domu Lea II (z wiatą) | kuchnia Nowoczesna kuchnia od Pracownia Projektowa ARCHIPELAG Nowoczesny
Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Projekt domu Lea II (z wiatą) | kuchnia

Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Do jakich wnętrz najlepiej pasuje układ o kształcie litery 'L'? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w zależności od tego, jak go potraktujemy, może on sprawdzić się w tak w zamkniętym pomieszczeniu, jak i w wydzielonej, funkcjonalnej strefie. Powyżej prezentujemy plan półotwarty od Pracowni Projektowej Archipelag. Nowoczesna zabudowa, lśniące, niebieskie panele oraz duże okno nad strefą przygotowywania posiłków. Wszystko to tworzy współczesny klimat, jednak zaraz się przekonamy, że układ 'L' może występować w praktycznie każdym stylu!

Dużo miejsca do przechowywania

KUCHNIA MAMY Rustykalna kuchnia od anna jaje Rustykalny
anna jaje

KUCHNIA MAMY

anna jaje

Ponieważ kuchnie w układzie o kształcie litery 'L' przeważnie projektowane są w oparciu o dwie ściany, znajdziemy tutaj sporo miejsca do przechowywania w relacji do nierzadko ograniczonego metrażu. Patrzymy teraz na kuchnię od architektki wnętrz Anny Jaje. Litera 'L' została dopełniona przez praktyczny stolik tworzący strefę śniadaniową. Mamy do czynienia z wydzielonym pomieszczeniem, nie kuchnią-strefą w przestrzeni otwartej.

Jeśli chcecie przyjrzeć się bliżej temu projektowi pełnemu uroku, to zapraszamy Was do tektury tego Katalogu Inspiracji: Jak urządzić kuchnię jak u mamy?

Gdzie kucharek sześć

Niewątpliwą zaletą posiadania dwóch długości blatów jest to, że dwoje osób może wygodnie gotować w tym samym czasie nie wchodząc sobie w paradę. Jeśli uwielbiamy wspólne gotowanie z naszym partnerem lub lubimy zapraszać gości na wieczorki kulinarne, to układ o kształcie litery 'L' może okazać się dla nas odpowiedni. Gdy 'L' dopełnimy wygodną wyspą, na której będzie można układać gotowe już potrawy, wtedy gotowanie w kilka osób stanie się jeszcze łatwiejsze!

Dla kochających różnorodność

Śródziemnomorska kuchnia od Pixcity Śródziemnomorski

Układ o kształcie litery 'L' jest właściwie jedynym, w którym pozwolić sobie możemy na wybór dwóch różnych materiałów na blaty tak, aby nie wyglądało to całkowicie dziwacznie. Dlaczego ktoś w ogóle mógłby chcieć to robić? Powody mogą być różne. Jeśli jeden z boków 'L' wychodzi przestrzeń otwartą salonu czy jadalni, wtedy staje się barkiem i zaakcentowanie go jako granicy stref może okazać się dobrym pomysłem. Poza tym, w strefie przygotowania posiłków niektórzy chcą zainwestować w żaroodporne blaty kamienne, które w strefie śniadaniowej nie będą wcale potrzebne. Przyznajcie, że czytając te słowa musieliście spojrzeć jeszcze raz na powyższe zdjęcie! Tak, w tym spójnym, pełnym radości projekcie faktycznie użyto dwóch materiałów na blaty,  w dwóch różnych kolorach.

Ku rozwadze

Aby kuchnia o układzie 'L' była praktyczna, to musimy zaprojektować ją mądrze. Co to konkretnie oznacza w tym przypadku? Jeśli mamy do czynienia z wąskim lub małym pomieszczeniem, nie powinniśmy dopełniać tego układu wyspą czy stolikiem strefy śniadaniowej. Wprowadzi to uczucie ciasnoty, którego przecież chcemy za wszelką cenę uniknąć! Lepiej nie posiadać wyspy, ale gotować spokojnie, tak jak w kuchni numer jeden naszego zestawienia. Gdy balansujemy na skraju funkcjonalności, pomyślmy nad prostą zabudową w bieli dopełnioną przez charakterystyczną małą wyspę lub stolik.

Jaką wyspę wybrać?

Wyspę do kuchni o układzie 'L' powinniśmy dopasować nie tylko przez pryzmat jej wielkości, ale także kształtu. W zależności od proporcji dwóch boków litery możemy wybrać wyspę prostokątną lub kwadratową. Ta druga jest bardziej kompaktowa i może okazać się praktyczniejsza, wszystko jednak zależy od charakterystyki naszego wnętrza. Praca przy wyspie często pozwala tutaj odwrócić się przodem do naszych gości czekających w jadalni.

Jaki układ ma Wasza obecna kuchnia? Chcielibyście go zmienić?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu