Ogród to nie tylko rośliny! - 13 sposobów na ogród dla laika

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Ogród to nie tylko rośliny! – 13 sposobów na ogród dla laika

homify.Pl homify.Pl
The Belsize Project od IS AND REN STUDIOS LTD
Loading admin actions …

Czy jest coś wspanialszego niż ogród pełen kwiatów i zieleni? Zapewne nie, jednak niestety, nie każdy z nas posiada przysłowiową rękę do roślin i zmysł ogrodnika. Czasami nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy i dopiero po czasie i wielu nieudanych próbach uświadamiamy sobie, że ogród to nie nasza działka. Nie ma jednak powodów do rozpaczy! Laik ogrodowy także może mieć rezydencję, przy której rozciąga się zapierający dech w piersiach taras, balkon, czy ogród. I to bez całkowitej rezygnacji z roślin, wśród których relaks i odpoczynek to przecież sama przyjemność! Jak tego dokonać? Szybko spieszymy Wam z pomocą!

1. Płot jako dobra alternatywa

Raised Flower Beds and Ever Greens od IS AND REN STUDIOS LTD
IS AND REN STUDIOS LTD

Raised Flower Beds and Ever Greens

IS AND REN STUDIOS LTD

Wszystko musi mieć swoje granice. Również nasza posesja powinna być wyraźnie oddzielona od posesji sąsiednich. Dla tych wszystkich, którzy nie mają ręki do roślin, ciekawy płot albo żywopłot może stanowić idealną alternatywę i skupiać na sobie uwagą odwiedzających jednocześnie odwracając ją od braku kwiatów. Na rynku dostępna jest szeroka gama różnorodnych ogrodzeń. Do najpopularniejszych należą te wykonane z bambusa, drewna lub kamienia.

2. Krok po kroku

Jeżeli temat ogrodnictwa nie daje nam spokoju i koniecznie chcemy go zgłębić, najlepiej zacząć od tych roślin, które są łatwe w pielęgnacji. Niewiele uwagi wymagają na przykład kaktusy. Odrobina słońca i okazjonalne podlewanie w zupełności im wystarczą. Po takiej inicjacji z zielenią na pewno nie będziemy mogli zaliczyć siebie już do grona laików.

3. Akcesoria dekoracyjne

Wire Frame Bird Feeders od Green & Blue Nowoczesny
Green & Blue

Wire Frame Bird Feeders

Green & Blue

Na szczęście nie tylko rośliny tworzą atmosferę patio albo tarasu. Z powodzeniem można wykorzystać w ich obrębie różne akcesoria dekoracyjne, których w sklepach jest pod dostatkiem. Uroku balkonowi dodadzą z pewnością kolorowe poduszki lub wszelkie motywy zwierzęce, jak choćby druciane ptaszki widoczne na załączonym zdjęciu.

4. Palenisko z polotem

rondo firepit od wood-fired oven Minimalistyczny
wood-fired oven

rondo firepit

wood-fired oven

Aranżując ogród i chcąc osiągnąć efekt WOW niekoniecznie musimy koncentrować się na roślinności. Taki efekt może zagwarantować na przykład ciekawe palenisko. Czy jest coś, co zapewni naszemu ogrodowi więcej magii i uroku niż ogień i odgłos trzaskającego drewna w wiosenne wieczory?

Przykłady palenisk ogrodowych znajdziecie w naszym Katalogu Inspiracji: Paleniska, które ogrzeją Was zimą!

5. Porządek musi być!

Nawet jeżeli rośliny to nasza pięta achillesowa, w ogrodzie nigdy nie ma miejsca na bałagan! I zapomnijmy o wymówkach! Mały drewniany i częściowo oszklony schowek, jak ten ze zdjęcia, to idealne rozwiązanie na nieporządek. Co więcej, bez problemu można umieścić w nim ciepłolubne rośliny. Idealna kombinacja!

6. Komfort to podstawa

Bonsoni Black & Orange Corner Sofa Set - Comes With a Modular Corner Sofa, an armchair and a Coffee Table Rattan Garden Furniture od homify Kolonialny
homify

Bonsoni Black & Orange Corner Sofa Set – Comes With a Modular Corner Sofa, an armchair and a Coffee Table Rattan Garden Furniture

homify

Taras, balkon, czy ogród to bez wątpienia miejsce przeznaczone do wypoczynku, a relaks jest możliwy tylko w komforcie. Meble w stylu Bistro, ogrodowe leżaki, czy meble wypoczynkowe – każdy na pewno znajdzie na rynku coś dla siebie, coś, co sprawi, że chwile spędzone na tarasie będą należały do najprzyjemniejszych. Co więcej, meble to kolejna alternatywa, która może odwrócić uwagę od braku roślin na naszej posiadłości.

7. Altanka dla delikatnych roślin

8x10 Cedar Growhouse Greenhouse od homify Klasyczny
homify

8x10 Cedar Growhouse Greenhouse

homify

Kolejnym sposobem na ominięcie braku ogrodniczego talentu, przy jednoczesnym zachowaniu radości z sadzenia, jest szklarnia. W szklarniowych warunkach kwiaty, owoce, czy warzywa są w stanie rozwijać się praktycznie bez naszego większego udziału. Większego nie oznacza żadnego!

8. Lampiony

Cosmic Jar od HeadSprung Ltd Minimalistyczny
HeadSprung Ltd

Cosmic Jar

HeadSprung Ltd

Podczas, gdy cała okolica zanurzona jest w ciemności, lampiony rozsiane na naszej posiadłości to doskonały sposób na pokonanie mroku. Panele słoneczne lub innego rodzaju świeczki i lampki są idealne nie tylko po to, aby oświetlać drogę, ale również po to, aby zapewniać w ogrodzie przytulną atmosferę.

9. Donice jako mądra alternatywa

Nie macie czasu ani ochoty na bawienie się w aranżowanie, a potem pielęgnowanie kwietników? Żaden problem! Idealną alternatywę w tym przypadku stanowią donice lub inne tego rodzaju naczynia, czy pojemniki, których na rynku dostępna jest cała gama, do wyboru – do koloru. Wiele pracy przy tym nie ma, a jaki efekt!

10. Przede wszystkim kreatywność!

Two Zinc Oval Pots With Handles od Lilac Coast Wiejski
Lilac Coast

Two Zinc Oval Pots With Handles

Lilac Coast

Doniczki w sklepie nie są Waszym zdaniem dość oryginalne? Zdarza się. Czas zatem wykazać się własną kreatywnością. Nawet stare wiadro lub emaliowana miska może okazać się strzałem w dziesiątkę. Wypełnienie jej ziemią, kwiatami i ziołami to gwarancja niepowtarzalności!

11. W zgodzie z architekturą

Aranżując ogród nie powinniśmy sadzić w nim żadnych starych kwiatów. Wybrane rośliny powinny idealnie komponować się z architekturą budynku, który mają otaczać. Na przykład dom w stylu rustykalnym będzie znacznie milszy dla oka, jeżeli otoczony zostanie uroczym, wiejskim ogrodem i sadem niż roślinami palmowymi.

12. Staw jako opcja do rozważenia

Staw to prywatny ekosystem. Jeżeli chcielibyśmy posiadać takowy na naszej posesji, zanim go zorganizujemy, powinniśmy dokładnie zgłębić temat. Jest to szczególnie ważne w przypadku planowanego zarybienia stawu. Nie mając pewności lub nie posiadając odpowiedniego doświadczenia, warto z tego pomysłu zrezygnować i zająć się czymś innym. Dobrą alternatywą jest na przykład fontanna, która również będzie wodnym elementem ozdabiającym nasz ogród.

13. Niech natura zadziała

od homify Wiejski

Pozwólmy matce naturze wziąć sprawy w swoje ręce. Ona najlepiej wie, jakie działania podjąć, aby sadzonka stała się pięknym kwiatem. Dziki ogród również może być miły dla oka, szczególnie, gdy zajmuje większą powierzchnię. Jednak mimo wszystko, dobrze jest czasami do takiego ogrodu zajrzeć, żeby chociaż skosić trawę na koniec sezonu lub odpielić zarośnięte ścieżki. Ale uwaga – w każdym ogrodzie żyją różne stworzenia. Pielęgnując go należy zatem zachować szczególną ostrożność!

A Wy macie rękę do roślin?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu