10 pomysłów na udekorowanie klatki schodowej ogrodem!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

10 pomysłów na udekorowanie klatki schodowej ogrodem!

homify.Pl homify.Pl
Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od Lo. interiores Nowoczesny
Loading admin actions …

Piękno, które daje nam ogród, rzadko możemy spotkać w innych częściach domostwa, a połączenie czystego splendoru natury z ciężką pracą, którą wkładamy w stworzenie ogrodu, jest tym, co tak naprawdę nas urzeka i napawa dumą.

To właśnie jest powodem, który pchnął nas do omawiania ogrodów w tym Katalogu Inspiracji. Jednak nie będziemy mówić ogólnie o ogrodach, ale o szczególnym ich wydaniu: o ogrodach na klatkach schodowych. Jest to wyraz wielkiej ewolucji w projektowaniu i aranżacji wnętrz. Niezależnie od tego, czy znajdują się one na zewnątrz czy wewnątrz nieruchomości, najprawdopodobniej znajdziemy jakieś schody, a jeśli tak właśnie jest, to znajdziemy też idealne miejsce, aby pozwolić naturze wyrazić swoje piękno w ich pobliżu.

Nie ma na co czekać… pozostaje jedynie zaprosić Was do obejrzenia tych fenomenalnych ogrodów stworzonych przy schodach. Wybraliśmy dla Was 10 wybitnych przykładów. Zapraszamy!

1. Kolory, które łączą ogród ze schodami

Kolory zdecydowanie grają tu bardzo ważną rolę. Pamiętajmy, że łączenie lub dopasowanie to jedno, ale zlewanie się to zupełnie co innego. Oczywiście, szukamy tu idealnych połączeń, ale nie zlewających się obrazków. Tak więc, zarówno nasz ogród, jak i schody powinny być utrzymane w podobnej gamie kolorystycznej, ale nie zupełnie tej samej! Wszelkie odcienie rajskie cudownie współgrają z drewnem na schodach. Sami się przekonajcie!

​2. Przestudiuj charakterystykę miejsca dla schodów i ogrodu

Kolejną rzeczą, o której nie możemy zapomnieć, a już na pewno nie znieważyć, jest wiedza na temat charakterystyki miejsca, w którym stoją (lub mają powstać) schody, co tym samym oznacza miejsce, w którym ma powstać ogród. Niewiedza na ten temat może oznaczać, że w krótkim czasie schody, a już tym bardziej roślinność straci na atrakcyjności.

Dlatego też powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na poziom wilgotności, ekspozycję na światło słoneczne, a nawet na panujące w tym miejscu przeciągi.

3. Określ miejsce, w którym ogród nie będzie przeszkadzał

Schody są obszarem, w którym nie zatrzymujemy się na dłużej, ale raczej przechodzimy przez nie wielokrotnie, żeby przedostać się do innej strefy w domu. Przez to raczej unika się przesadnych dekoracji i ornamentów na klatkach schodowych, szczególnie jeżeli nie ma na nich zbyt dużo miejsca, lub znajdują się w pobliżu takich pomieszczeń jak salon, kuchnia, czy jadalnia.

To powiedziawszy, warto zastanowić się w jaki sposób włączyć ogród w klatkę schodową tak, aby pięknie wyglądał, ale też nie przeszkadzał przy przechodzeniu. Pierwszym krokiem będzie zidentyfikowanie takiego miejsca, a następnie – dobór odpowiednich roślin. Sugerujemy nie wybierać zbyt wysokich roślin, a raczej zdecydować się na mniejsze, które łatwo umieścimy w zakamarkach, gdzie na pewno znajdzie się trochę wolnego miejsca. Świetną alternatywą są również wolne przestrzenie na ścianach!

​4. Nie zapominaj o wymiarach (szczególnie w pionie) ogrodu

Kolejną bardzo ważną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać, jeżeli już decydujemy się na ogród przy schodach, jest podejmowanie racjonalnych decyzji w wyborze roślin, szczególnie biorąc pod uwagę wysokość, do której mogą urosnąć.

Zacznijmy od pomiaru miejsca pod schodami – pod każdym ze stopni, a następnie wyszukajmy rośliny, które nie będą rosły zbyt wysoko, ale raczej wszerz. W ten sposób będziemy mieli pewność, że będą pięknie i zdrowo wyglądały, nie raniąc się przy zderzeniu ze schodami.

​5. Dokładnie wymierz szerokość ogrodu

Dopiero co wspominaliśmy o tym, jak ważne jest wymierzenie wysokości przestrzeni dostępnej na ogród. Teraz, musimy też rozważyć na jakiej płaszczyźnie ma się rozrastać nasz prywatny Eden. W przeciwnym razie, nasze przedsięwzięcie może się okazać zatłoczoną kompozycją bezkreśnie rosnących roślin. W ten sposób nie uzyskamy nic pięknego, ani przyjemnego. Czasami mniej znaczy więcej.

​6. Upewnij się, że korzystasz z odpowiednich materiałów

Obecność ogrodu, szczególnie jeżeli jest stworzony wewnątrz budynku, oznacza nie tylko polepszenie aspektu wizualnego domu, ale również niewielkie zmiany w charakterystyce materiałów, które będą miały styczność z ogrodem. Te materiały powinny być wytrzymałe i odporne na wilgoć. Tak więc, jeżeli mamy konstrukcję drewnianą, na pewno będziemy musieli ją pokryć odpowiednimi środkami konserwującymi i wzmacniającymi. Jeżeli mowa o betonie lub cemencie, sprawa jest prostsza, ponieważ te materiały są naturalnie bardziej odporne, niemniej jednak, warto zapoznać się z wszelkimi możliwościami.

Najlepiej zawsze pokryć obszar wybrany na ogród plandeką, co stworzy dodatkową warstwę ochronną. Upewnijmy się, że rosnący ogród nie zniszczy struktury domu.

​7. Stwórz zdefiniowany kontur lub ramę

Kolejnym kluczowym posunięciem, które zapewni sukces przy tworzeniu ogrodu jest wyznaczenie jasnych granic, które oddzielą ziemię, wilgoć, kamienie, a nawet drobne robaczki uwielbiające zieleń, od podłogi, mebli i dekoracji mieszkania. Mając to zrobione, ochronimy każdą z części domu i będziemy mogli się cieszyć samymi zaletami ogrodu pod schodami, który zostanie właśnie tam, gdzie jego miejsce.

​8. Nie zawsze ogród musi powstawać za schodami

Tym stwierdzeniem chcieliśmy przykuć Waszą uwagę do faktu, że w zależności od sytuacji, schody mogą tworzyć część ogrodu, a nie tylko stać obok niego. Na tym przykładzie widzimy jak schody prowadzą do ogrodu. Roślinność otacza chodnik i schody, więc stopniowo witamy się z coraz to większą dawką zieleni.

Może warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem przy schodach do ogrodu.

​9. Ogrody wewnętrzne – czym mniejsze, tym lepiej

Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od homify Nowoczesny

Nie można zaprzeczyć jednemu: czym mniejszy ogród pod schodami, tym łatwiej go stworzyć, skomponować z resztą mieszkania, i ewentualnie zdemontować, gdybyśmy chcieli zmieniać wystrój wnętrza. Obrazy brzmią głośniej niż słowa, więc spójrzcie sami i oceńcie według własnych kryteriów. A teraz odpowiedzcie sobie na pytanie: trudno jest stworzyć ogród pod schodami?

​10. Zielone przedłużenie schodów

W wielu przypadkach klatka schodowa sama w sobie nie wygląda tak majestatycznie jak powinna, ponieważ jej funkcjonalność przyćmiewa jej wygląd. Mamy jednak dobre rozwiązanie tego problemu: ogród pod schodami sprawi, że każdy zwróci uwagę na tą strefę domu i będzie zdumiony jej wyglądem. Tak więc, tworząc ogród pod schodami dajemy powód, żeby przyjrzeć się samej klatce schodowej!

Świetnym pomysłem jest stworzenie swego rodzaju przedłużenia schodów, czyli ogrodu ciągnącego się w tej samej linii co schody. Aż chciałoby się podążyć wyznaczoną ścieżką w zieleń ogrodu.

Kiedy już mamy piękne schody, może warto byłoby je oświetlić? Mamy dla Was kilka pomysłów na to jak sprawić, żeby schody były widoczne zawsze i wszędzie: Schody w pełnym blasku!

Stworzylibyście ogród pod schodami w Waszych domach? 
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu