Praktyczne przykłady na wykorzystanie wody deszczowej

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Praktyczne przykłady na wykorzystanie wody deszczowej

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Aquajoy water gardens ltd, Nowoczesny
Loading admin actions …

Woda jest niezwykle ważna nie tylko dla życia człowieka, ale także utrzymania przyrody, czyli roślin, które dostarczają nam tlen. Ponad 70% naszej planety zajmuje hydrosfera z czego 97% to woda słona, natomiast ta zdatna do picia dla człowieka to jedyne 0,65%. Niestety coraz częściej zapominamy o właściwym dbaniu o środowisko – długie kąpiele, niezakręcanie wody podczas mycia zębów czy naczyń znacznie uszczuplają nasze zasoby, tym samym negatywnie wpływając na środowisko i naszą przyszłość. My dziś chcielibyśmy pokazać Wam kilka ciekawych i praktycznych sposób na wykorzystanie wody deszczowej. Zobaczcie jak łatwo i efektownie można ją przechowywać i wykorzystywać. 

Fontanna

Fontanna jest powszechnym sposobem gromadzenia i wykorzystywania wody deszczowej. Jej koszt jest uzależniony od wielkości naszej rzeźby ogrodowej oraz wykorzystanych materiałów budowlanych, a więc im większa tym droższa. Sposób widoczny na zdjęciu powyżej prezentuje się nie tylko bardzo ciekawie, ale jest także praktyczny. Dzięki zamontowanej siatce odseparowuje wodę deszczową od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, typu liście, patyki itp. Dookoła fontanny znajduje się naturalny kamień, natomiast na jej powierzchni ułożono marmur, dzięki czemu prezentuje się bardzo szlachetnie i stylowo, a wszystko dzięki utalentowanym architektom krajobrazu z pracowni Aquajoy water gardens.

Oczko wodne

Projekty, {:asian=>"azjatyckie", :classic=>"klasyczny", :colonial=>"kolonialny", :country=>"wiejskie", :eclectic=>"eklektyczny", :industrial=>"przemysłowy", :mediterranean=>"śródziemnomorski", :minimalist=>"minimalistyczny", :modern=>"nowoczesny", :rustic=>"rustykalny", :scandinavian=>"skandynawski", :tropical=>"tropikalny"}  zaprojektowane przez Aquajoy water gardens ltd,
Aquajoy water gardens ltd

Oak pond in St georges hill Weybridge

Aquajoy water gardens ltd

Kolejny sposób można określić jako naziemne oczko wodne. Najczęściej spotykamy się z tego typu formami z wydrążonym dołem w ziemi, w tym przypadku wybudowano specjalny zbiornik, który ma pełnić nie tylko ozdobną funkcję, ale także praktyczną. W ten sposób możemy gromadzić większą ilość wody, którą wykorzystamy potem do podlewania ogrodu. Każdy kto posiada nawet mały kawałek zieleni przy swoim domu, wie ile wody trzeba poświęcić, aby latem zapewnić swojej zielonej oazie odpowiednie warunki. 

Zbiornik z systemem czyszczącym

Projekty, {:asian=>"azjatyckie", :classic=>"klasyczny", :colonial=>"kolonialny", :country=>"wiejskie", :eclectic=>"eklektyczny", :industrial=>"przemysłowy", :mediterranean=>"śródziemnomorski", :minimalist=>"minimalistyczny", :modern=>"nowoczesny", :rustic=>"rustykalny", :scandinavian=>"skandynawski", :tropical=>"tropikalny"}  zaprojektowane przez Barry Holdsworth Ltd,
Barry Holdsworth Ltd

Modern, bespoke stone water tanks

Barry Holdsworth Ltd

Stale rosnące ceny wody powodują, że coraz częściej sięgamy po niestandardowe, innowacyjne sposoby oszczędzania domowych finansów. Jednym z nich są naziemne zbiorniki zagospodarowania wody deszczowej, innymi słowy pojemniki na deszczówkę, które tworząc zintegrowaną instalację z naszym gospodarstwem domowym zapewniają nam wodę w pralce, toalecie i ogródku. Koszt instalacji takiego systemu to około 2500 euro, natomiast cała inwestycja w przybliżeniu zwraca się po 8 latach. Oczywiście trudno oszacować dokładny termin zwrotu, ponieważ cena za metr sześcienny wody stale wzrasta, co może skrócić ten okres. 

Wanna

Projekty,   zaprojektowane przez homify, Eklektyczny

Jeśli nie planujemy wdrażania do naszego ogrodu żadnych innowacyjnych, nowoczesnych technologii doskonałą alternatywą jest proste i efektowne rozwiązanie, jak to widoczne powyżej. Wykorzystanie starej wanny jako miejsca do stworzenia kolorowego, bujnego stawu. Dzięki temu nasz ogród zyska zupełnie innego, znacznie ciekawszego i bardziej wyrazistego charakteru, a my tym samym zapewnimy sobie wodę do podlewania pozostałej roślinności. Czyż nie jest to genialny sposób? 

Ogród na dachu

Ogród na dachu polepsza mikroklimat poprzez wydzielanie tlenu i redukcję dwutlenku węgla, oczyszcza także powietrze z pyłów, spalin oraz kurzu. To rozwiązanie jest coraz częściej wykorzystywaną formą dekoracji naszego dachu czy osiedli mieszkaniowych. Dzięki roślinom rosnącym na dachu zmniejsza się ilość wody odpadowej odprowadzanej do kanalizacji, gromadzą one od 50 do 90% objętości. Zatrzymana woda po pewnym czasie paruje i z powrotem wraca do atmosfery, co pozytywnie wpływa na wilgotność powietrza. 

Który ze sposobów wykorzystali byście u siebie? 
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd, Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu