Praktyczne przykłady na wykorzystanie wody deszczowej | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Praktyczne przykłady na wykorzystanie wody deszczowej

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Project in Wentworth Nowoczesny ogród od Aquajoy water gardens ltd Nowoczesny
Loading admin actions …

Woda jest niezwykle ważna nie tylko dla życia człowieka, ale także utrzymania przyrody, czyli roślin, które dostarczają nam tlen. Ponad 70% naszej planety zajmuje hydrosfera z czego 97% to woda słona, natomiast ta zdatna do picia dla człowieka to jedyne 0,65%. Niestety coraz częściej zapominamy o właściwym dbaniu o środowisko – długie kąpiele, niezakręcanie wody podczas mycia zębów czy naczyń znacznie uszczuplają nasze zasoby, tym samym negatywnie wpływając na środowisko i naszą przyszłość. My dziś chcielibyśmy pokazać Wam kilka ciekawych i praktycznych sposób na wykorzystanie wody deszczowej. Zobaczcie jak łatwo i efektownie można ją przechowywać i wykorzystywać. 

Fontanna

Fontanna jest powszechnym sposobem gromadzenia i wykorzystywania wody deszczowej. Jej koszt jest uzależniony od wielkości naszej rzeźby ogrodowej oraz wykorzystanych materiałów budowlanych, a więc im większa tym droższa. Sposób widoczny na zdjęciu powyżej prezentuje się nie tylko bardzo ciekawie, ale jest także praktyczny. Dzięki zamontowanej siatce odseparowuje wodę deszczową od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, typu liście, patyki itp. Dookoła fontanny znajduje się naturalny kamień, natomiast na jej powierzchni ułożono marmur, dzięki czemu prezentuje się bardzo szlachetnie i stylowo, a wszystko dzięki utalentowanym architektom krajobrazu z pracowni Aquajoy water gardens.

Oczko wodne

Oak pond in St georges hill Weybridge od Aquajoy water gardens ltd
Aquajoy water gardens ltd

Oak pond in St georges hill Weybridge

Aquajoy water gardens ltd

Kolejny sposób można określić jako naziemne oczko wodne. Najczęściej spotykamy się z tego typu formami z wydrążonym dołem w ziemi, w tym przypadku wybudowano specjalny zbiornik, który ma pełnić nie tylko ozdobną funkcję, ale także praktyczną. W ten sposób możemy gromadzić większą ilość wody, którą wykorzystamy potem do podlewania ogrodu. Każdy kto posiada nawet mały kawałek zieleni przy swoim domu, wie ile wody trzeba poświęcić, aby latem zapewnić swojej zielonej oazie odpowiednie warunki. 

Zbiornik z systemem czyszczącym

Modern, bespoke stone water tanks od Barry Holdsworth Ltd
Barry Holdsworth Ltd

Modern, bespoke stone water tanks

Barry Holdsworth Ltd

Stale rosnące ceny wody powodują, że coraz częściej sięgamy po niestandardowe, innowacyjne sposoby oszczędzania domowych finansów. Jednym z nich są naziemne zbiorniki zagospodarowania wody deszczowej, innymi słowy pojemniki na deszczówkę, które tworząc zintegrowaną instalację z naszym gospodarstwem domowym zapewniają nam wodę w pralce, toalecie i ogródku. Koszt instalacji takiego systemu to około 2500 euro, natomiast cała inwestycja w przybliżeniu zwraca się po 8 latach. Oczywiście trudno oszacować dokładny termin zwrotu, ponieważ cena za metr sześcienny wody stale wzrasta, co może skrócić ten okres. 

Wanna

od homify Eklektyczny

Jeśli nie planujemy wdrażania do naszego ogrodu żadnych innowacyjnych, nowoczesnych technologii doskonałą alternatywą jest proste i efektowne rozwiązanie, jak to widoczne powyżej. Wykorzystanie starej wanny jako miejsca do stworzenia kolorowego, bujnego stawu. Dzięki temu nasz ogród zyska zupełnie innego, znacznie ciekawszego i bardziej wyrazistego charakteru, a my tym samym zapewnimy sobie wodę do podlewania pozostałej roślinności. Czyż nie jest to genialny sposób? 

Ogród na dachu

Ogród na dachu polepsza mikroklimat poprzez wydzielanie tlenu i redukcję dwutlenku węgla, oczyszcza także powietrze z pyłów, spalin oraz kurzu. To rozwiązanie jest coraz częściej wykorzystywaną formą dekoracji naszego dachu czy osiedli mieszkaniowych. Dzięki roślinom rosnącym na dachu zmniejsza się ilość wody odpadowej odprowadzanej do kanalizacji, gromadzą one od 50 do 90% objętości. Zatrzymana woda po pewnym czasie paruje i z powrotem wraca do atmosfery, co pozytywnie wpływa na wilgotność powietrza. 

Który ze sposobów wykorzystali byście u siebie? 
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu