Schody jako element wystroju: 16 stylowych pomysłów

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Schody jako element wystroju: 16 stylowych pomysłów

Aśka Warchał Aśka Warchał
Wnętra domu jednorodzinnego Industrialny korytarz, przedpokój i schody od Konrad Muraszkiewicz Pracownia Architektoniczna Industrialny
Loading admin actions …

Otwarty plan parteru, który zawiera w sobie przestrzeń salonu, kuchni i jadalni, to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie we współczesnych domach. Zapewnia poczucie przestronności, łatwość komunikacji, harmonijne przechodzenie w siebie poszczególnych stref. Oczywiście w takim projekcie wszystkie części muszą do siebie pasować, a jedną z tych części są… schody. W otwartej przestrzeni w sposób szczególny nie mogą być one jedynie praktyczne, ale muszą być również estetycznie interesujące. Stają się elementem wystroju przełamującym horyzontalność aranżacji, siłą rzeczy skupiają na sobie uwagę. 

Zastanawiacie się, jakie schody będą dla Was najodpowiedniejsze? Poniższy przegląd najciekawszych realizacji od naszych projektantów, architektów oraz architektów wnętrz z pewnością rozjaśni Wam sytuację…

1. Drewniane schody z ławką

Rozpoczynamy od polskiego akcentu, przed nami wnętrze nowoczesnego domu autorstwa biura architektury STRUKTURA Łukasz Lewandowski. Co rzuca się w oczy? Oczywiście schody! Wykonane z drewna w odcieniu ciepłego brązu zwracają na siebie uwagę w minimalistycznym biało-czarnym pomieszczeniu. W tym projekcie jednobiegowych, wspornikowych schodów każdy stopień jest niczym wychodząca ze ściany osobna półka… a dwa ostatnie z nich przechodzą w podłużne płaszczyzny, które stają się praktyczną ławeczką. Wykorzystanie lustra do uzyskania efektu głębi było doskonałym pomysłem właśnie przez wzgląd na formę schodów.

Jeśli zainteresowała Was ta realizacja, to zachęcamy do zapoznania się z całością projektu: homify 360°: nowoczesny dom w Gorzowie Wielkopolskim.

2. Nowocześnie i romantycznie

Dom w Falentach Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od 3deko Nowoczesny
3deko

Dom w Falentach

3deko

Przed nami projekt od warszawskich architektów wnętrz z 3deko. Pod wieloma względami jest on bardzo podobny do tego, który widzieliśmy przed chwilą, jednak efekt końcowy diametralnie się różni. Nie mamy tutaj do czynienia z drapieżnym minimalizmem, a raczej z nowoczesnością o romantycznej nucie. Biel i szarości budują atmosferę pełną spokoju. Metalowe pręty funkcjonują w charakterze balustrady zapewniając większe bezpieczeństwo mieszkańcom.

3. Siatka i kontrasty

Skoro już jesteśmy przy ciekawych formach zabezpieczenia schodów, to warto zatrzymać się przy propozycji od Konrad Muraszkiewicz Pracownia Architektoniczna. Drewniane schody jednobiegowe zabudowano, nie wykorzystując przestrzeni pod nimi, a przy nich. Stworzono praktyczną ławkę-półkę, stawiając na niej nowoczesny kominek. Jego czerń harmonizuje z wykończeniem stopni, które odcinają się w ten sposób od białej ściany. A zabezpieczenie? To czarna, metalowa siatka.

4. Biel i czerń

Także w powyższej aranżacji pomieszczenia kluczowe znaczenie miało posłużenie się kontrastem. W tym przypadku chodzi o klasyczne połączenie bieli z czernią. Dywanowe, białe schody jednobiegowe odcinają się wyraźnie na tle ciemnografitowej ściany tworząc dekoracyjny zygzak. Wrażenie to potęguje podświetlenie stopni lampkami LED. Biel mebli pokoju dziennego zostaje z kolei przerywana czarnymi dekoracjami. W ten sposób stworzono niezwykle spójny, całościowy projekt pomieszczenia.

5. Po prostu czerń

Paris apartment Eklektyczny salon od Diff.Studio Eklektyczny
Diff.Studio

Paris apartment

Diff.Studio

W tych rzadkich przypadkach, kiedy wyobraźni architektów wnętrz oraz wizji klientów nie ogranicza metraż, można pozwolić sobie na prawdziwie ekstrawaganckie rozwiązania. Trudno bowiem inaczej nazwać pomalowanie na ciemnografitowy nie jednej czy dwóch ścian pokoju dziennego, ale wszystkich przy jednoczesnej rezygnacji z wprowadzenia śnieżnej bieli dla kontrastu. W powyższym salonie postawiono na mroczny lecz nowoczesny klimat. Stąd czarne schody o współczesnym designie, ukrywające się w głębi.

6. Przydając charakteru

W tym salonie wykorzystano bardzo podobne schody, co w poprzednim, jednak rola, jaką odgrywają one w aranżacji, zmienia się diametralnie. Czarne, metalowe policzki współgrają z konstrukcyjnymi elementami ściany, a stopnie zdają się być wykonane z tego samego materiału co kamienne, dekoracyjne płyty na ścianach. Szklana balustrada nawiązuje do ogromnego przeszklenia pomieszczenia. Przytulnemu wystrojowi salonu udało się nabrać charakteru!

7. W centrum uwagi

Schody w tym salonie prezentują się wyjątkowo efektownie. Stopnie wydają się być geometrycznymi liśćmi wyrastającymi z pnącej się ku górze łodygi. Oczywiście takie wrażenie uzyskano dzięki umiejscowieniu ich obok imponującej zieleni wnętrz. Zasadzone pośrodku hallu wejściowego drzewko pnie się aż do wysokości pierwszego piętra… podobnie jak i schody! Wybierając typ schodów zastanówmy się nad naszymi potrzebami. Rezygnacja z barierki w przypadku domu z dziećmi nie będzie najlepszym pomysłem!

8. Niczym dzieło sztuki

Tutaj stopnie schodów także wyrastają niczym z metalowej łodygi, jednak przyjrzyjmy się im lepiej, a możemy dostać prawdziwych zawrotów głowy. Wydawać by się mogło, że mamy do czynienia z typowymi schodami zabiegowymi, ale nie! Każdy z biegów różni się od siebie, schody ażurowe przechodzą w dywanowe. Wewnętrzne balustrady wykonano z metalu oraz drewna, zewnętrzne zaś ze szklanych tafli. Okazuje się, że minimalizm także może być różnorodny!

9. Organicznie

Skoro już porównaliśmy oparcie schodów do łodyg, to pozostańmy jeszcze na chwilę przy temacie natury. Schody mogą przyjmować organiczne formy, które podkreślać może przemyślanie wprowadzona zieleń wnętrz. W tym projekcie fantastyczne, wijące się białe policzki okalają marmurowe stopnie. Przestrzeń pod schodami wykorzystano na wysypaną kamyczkami rabatę z mnóstwem roślin. Dodatkowo tło dla schodów stanowi przeszklenie, przez które widać zielony żywopłot na zewnątrz.

10. Luksusowo

Podobnie prezentują się schody we wnętrzu tej zachwycającej willi. Umiejscowiono je pośrodku planu otwartego wnętrza, dzięki czemu stanowią istotny element dekoracyjny, kształtujący charakter pomieszczeń. Można powiedzie, że zakręcające, białe schody o metalowej balustradzie tak naprawdę swój początek mają już w różnicy poziomów hallu wejściowego oraz pozostałych stref. Efektowne stopnie wyznaczają ich granicę.

11. Nowocześnie i klasycznie

Schody w powyższym pokoju dziennym mają podobny, naturalnie skręcający kształt, jednak efektowna balustrada nadaje im zgoła odmienny charakter. Żelazo kute przez wyspecjalizowanych rzemieślników zachwyca wijącymi się dekoracjami. Ich tradycyjny charakter kontrastuje z całością nowoczesnego wystroju, nadając mu tradycyjnego powabu, także poprzez wykorzystanie drewna na poręczy.

12. Piękno drewna

W projekcie schodów ważna jest nie tylko forma, ale i wykorzystany do jej stworzenia materiał. W powyższej, stylowej aranżacji mamy do czynienia z wyróżniającymi się na tle beżowych ścian ciemnobrązowymi schodami drewnianymi. Ciepło drewna emanuje na całe pomieszczenie, chociaż ma ono w przeważającej mierze chłodne, kamienne podłogi. Są to schody dwubiegowe, których biegi różnią się nieznacznie. Drugi, znajdujący się wyżej zabezpieczono balustradą.

13. Jednobiegowe schody

Decyzję o schodach jednobiegowych podejmują przeważnie właściciele dużych domów, ogromnych willi. Dlaczego? Aby takie rozwiązanie miało sens, potrzeba naprawdę dużo miejsca. Wtedy udaje się stworzyć ze schodów element wprowadzający do wnętrza dynamizm, szyk nowoczesności. Udało się to w przypadku tej aranżacji, gdzie przestrzeń nad schodami całkowicie otwarto. U góry flankuje je zabezpieczony balustradą korytarz oraz pas zieleni.

14. Szklana klatka schodowa

Innovations with glass - the staircase model LONDRA od Siller Treppen/Stairs/Scale Nowoczesny Szkło
Siller Treppen/Stairs/Scale

Innovations with glass – the staircase model LONDRA

Siller Treppen/Stairs/Scale

Schody to już od dawna nie tylko drewno, metal, beton czy kamień. Triumfy odnoszą materiały dające efekt przeźroczystości, takie jak szkło czy pleksi. Najbardziej popularne jest wykorzystanie ich przy konstrukcji nowoczesnych balustrad, które świetnie zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom, a jednocześnie optycznie nie zajmują miejsca. Dlaczego jednak nie pójść na całość i nie zapewnić sobie oryginalnej, wręcz nierealnej klatki schodowej całej ze szkła?

15. Przyprawiając o zawrót głowy

Powyższe schody są bardzo podobne, choć wykorzystano w nich nie tylko szło. Stopnie schodów mają metalowe ramy. Czy daje to większe poczucie stabilności? Wręcz przeciwnie! Metalowy szkielet wydaje się być pusty w środku, co przyprawia o zawroty głowy! Efekt końcowy intryguje i doskonale pasuje do stylowej aranżacji pokoju dziennego, w której przytulne meble uzupełniają nieoczywiste dekoracje oraz akcesoria.

16. Schody przyszłości

Ażurowe schody wspornikowe, w których stopnie wyrastają prosto ze ściany, to rozwiązanie, do którego musimy wrócić na zakończenie naszego zestawienia. Jest ono obecnie niezwykle popularne w domach osób mogących pozwolić sobie na rezygnację z balustrady i trudno się dziwić – każdej aranżacji przydadzą współczesnego szyku, są po prostu zachwycające! W tym przypadku mamy do czynienia z zachwycającym połączeniem betonu i drewna. Nic tylko się zainspirować… .

Które z tych schodów najlepiej pasowałyby do Waszego domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu