homify 360°: czarny dom jednorodzinny w Berlinie

Alicja Olko Alicja Olko
IOX Architekten GmbH Minimalistyczne domy
Loading admin actions …

Każda kobieta powinna mieć ją w szafie, gdyż pasuje praktycznie do każdej okazji, poczynając od romantycznej randki, a kończąc na wystawnym przyjęciu firmowym. Jest klasyczna, elegancka, elastyczna jeżeli chodzi o dodatki i akcesoria: mała czarna, królowa wszystkich sukienek. Istnieje w naszej świadomości pogląd, że czerń wygląda świetnie na każdej osobie i do wszystkiego pasuje. A co z czernią w architekturze? Jesteśmy zdania, iż również w przypadku tego czarnego domu może być to prawdą. Oczywiście, z nieruchomością nie można eksperymentować tak, jak z sukienką- koszty jednego są nieporównywalne do drugiego. Ale warto zerknąć na ten projekt z serii homify 360° i przekonać się, czy czerń jako kolor zewnętrznej fasady domu może stać się nowym, modnym trendem.

Ten dom w jednej z dzielnic Berlina łączy w sobie mieszkaniowy styl loftu z charakterem życia na przedmieściach. Centralną częścią tego budynku o łącznej powierzchni 250 metrów kwadratowych jest salon na wyższym poziomie, od którego pod różnymi kątami odchodzą inne pomieszczenia. Pokoje takie jak kuchnia, jadalnia, toaleta i schowek gospodarczy zajmują otwartą przestrzeń na parterze. Pomieszczenia prywatne, jak sypialnia i łazienka, znajdują się na pierwszym piętrze. Zewnętrzna fasada stworzona jest z poprzecznej lamelowej konstrukcji, tworząc ciekawe optyczne wrażenie dopasowania do otaczających dom drzew.

Widok od frontu

Z tej perspektywy wszystko pasuje do siebie doskonale! Każdy szczegół techniczny został dopasowany kolorystycznie: ramy okienne, rynny i oczywiście materiał, z którego wzniesiono ścianę zewnętrzną. Fasada została wykonana z niezwykle ciemnego drewna dębowego o tak intensywnym kolorze, że na pierwszy rzut oka wydaje się ono czarne. Wybór tego rodzaju drewna odnosi się bezpośrednio do dębów porastających przydomowy teren, tworząc silną więź pomiędzy budynkiem a otoczeniem.

To zdjęcie ukazuje dom od strony ulicy. Ta część jego fasady jest mniej reprezentacyjna i skromniejsza architektonicznie, gdyż tak zażyczyli sobie klienci. Forma i kształt budynku odwołują się do stylu minimalistycznego, jako że jego kolor jest specyficzny i nadaje całości wyjątkowy charakter. Projektanci nie chcieli zatem przesadzić ze zbyt wyolbrzymionym i nietypowym designem, i tak już silnie naznaczonym przez czarny kolor.

Widok od tyłu

Privathaus bei Berlin IOX Architekten GmbH Minimalistyczne domy
IOX Architekten GmbH

Privathaus bei Berlin

IOX Architekten GmbH

Tylna część domu, w odróżnieniu od frontowej, jawi się jako bardziej otwarta i żywa. Duże, przesuwane drzwi balkonowe neutralizują kontrast pomiędzy wnętrzem domu a jego zewnętrznym otoczeniem, oraz otwierają pomieszczenia w środku na ogród, wpuszczając naturalne światło i świeże powietrze. Pomimo otwarcia przestrzeni, dom wciąż wydaje się bezpieczny i zaciszny dla jego mieszkańców.

System rur odprowadzających wodę został zaprojektowany w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu architektonicznie i wizualnie zakłócić zewnętrzną fasadę. Rury są praktycznie niewidoczne dla oka, a znajdują się po prawej stronie na piętrze i na parterze. Aby otworzyć nieco dom na pierwszym piętrze, w jednej jego części zastosowano pionową, lamelową strukturę, przepuszczającą przez jej wolne przestrzenie światło i powietrze. Neutralizuje to nieco czerń fasady od tylnej strony. Jednopoziomowa dobudowana część nadaje całości nową formę i inny kształt z tej perspektywy, służąc jako pomieszczenie dla gości i wejście na patio.

Klimatyczny salon

Ten salon to idealne miejsce do tego, aby po ciężkim dniu zrelaksować się, wyciszyć, wypocząć i oczyścić umysł. Dzięki dużemu oknu bez ram, z pomieszczenia rozciąga się piękny widok na zielone otoczenie, skąd idealnie kontemplować można naturę. Mogąc cieszyć się takim obrazkiem, duża liczba dekoracji ściennych jest w tym pomieszczeniu całkowicie zbyteczna, gdyż zakłócałaby jego spokój i mąciła przejrzystość i świeżość.

Meble w tym salonie nadają mu przytulny i wygodny charakter. Krzesło Lounge Chair projektantów Charlesa i Raya Eames należy do klasyki współczesnego designu i świetnie komponuje się z naturalistycznym wystrojem pokoju. W połączeniu ze stojącą lampą, której konstrukcja oparta jest na betonowym cokole, stworzony został ciepły i przyjazny kącik do czytania i relaksu w długie, jesienne wieczory. Dywan z naturalnej krowiej skóry wpasowuje się kolorystycznie do wystroju wnętrza oraz stanowi ciekawy dodatek i przyjemny kontrast dla zimnej, szarej podłogi.

Salon i jadalnia

Specjalną charakterystyką salonu jest podwyższany sufit, który nadaje temu pomieszczeniu nowy, powiększony wymiar, sprawiając, że wydaje się większy i bardziej przestrzenny. Umieszczony na tyłach salonu regał na książki spełnia kilka funkcji. Po pierwsze, kolorowe grzbiety książek działają pozytywnie na inaczej stonowaną i monotonną przestrzeń, ożywiając ją. Po drugie, jest idealnym miejscem do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów, które trzeba jednak trzymać w relatywnym porządku, by nie zaburzyć eleganckiego charakteru całego pomieszczenia. Można więc także rzec, że regał ten wymusza porządek i ład. Tak duża półka daje nam szerokie pole do popisu, jeżeli chodzi o rozmieszczenie książek i innych przedmiotów- układając tomy alfabetycznie, uzyskujemy ciekawą i radosną paletę kolorów, a segregując je według kolorów, osiągamy efekt porządku i struktury.

Jadalnia znajduje się w tej części pomieszczenia, które ma niższy sufit, uzyskując tym samym przytulniejszy charakter. Domowe odczucie wzmocnione zostaje przez rustykalny, drewniany stół o regularnym, klasycznym kształcie. Dopasowane krzesła o białych siedziskach wprowadzają element modernizmu, ale wciąż nawiązują do charakteru stołu, dzięki drewnianym nogom o tym samym kolorze co stół.

Białe wnętrza

Pokoje i pomieszczenia w środku połączone zostały siecią korytarzy, których ściany pomalowano białą farbą. Sprawia to, że wnętrze domu nabiera niesamowicie jasnego charakteru, wydaje się bardziej oświetlone, a zarazem przestronniejsze. Szczególnie przyjemne dla oka jest rozwiązanie, które zastosowano przy umieszczaniu drzwi. Są one tak zamontowane, że gdy zamknięte, komponują się z jedną całość ze ścianą, łącząc się z nią kolorystycznie i powierzchniowo.

Ukryte wejście na taras

Lindeneck - Privathaus in Schildow homify Minimalistyczny salon
homify

Lindeneck – Privathaus in Schildow

homify

Na pierwszym piętrze znajduje się miejsce na jeszcze jeden regał. Projektanci wnętrz tego domu zdają się być wielkimi fanami prac Raya i Charlesa Eames, jako że i tutaj dostrzegamy przykład ich pracy: krzesło DAW, które dzięki specjalnemu kształtowi swojego oparcia, wyróżnia się nie tylko ciekawym designem, ale także wygodą.

Za regałem znajduje się wejście na taras. Po siedmiu schodach wchodzi się na balkon, który znajduje się nad salonem.

Łazienka

Ściany w łazience zostały wyłożone kafelkami składającymi się w jedną kolorową, mozaikową całość, sprawiając, że pomieszczenie to nabiera charakteru pływalni z lat 70tych. Jednakże użyte odcienie zieleni, turkusu i bieli nadają łazience nowoczesny wygląd i indykują, że jest to okaz designu z XXI wieku. Kontrastem do kolorowych ścian jest jednobarwna, szara posadzka. Duże okno nad wanną pozwala spoglądać na ogród i spełnia funkcję swoistego obrazu, zmieniającego się w zależności od trwającej na zewnątrz pory roku.

Czarny dom jednorodzinny w Berlinie to przykład nowoczesnej i minimalistycznej architektury oraz aranżacji wnętrz, którego wyróżniającą cechą jest zaskakujący kolor fasady oraz kontrast, w jakim stoi ona do bieli i stonowanego stylu wystroju wnętrz wnętrz.

Co myślicie o tym czarnym domu z białym wnętrzem?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu