Jak wykorzystać przestrzeń balkonową

A.D. A.D.
Indian Ethnic, Raja Akkinapalli Images Raja Akkinapalli Images Balkon Marmur Wielokolorowy
Loading admin actions …

Balkony to miejsce przez niektórych zapomniane, zagracone, przez innych bardzo pożądane. Jeśli dysponujecie choćby małym balkonem czy tarasem, to wiedzcie, że jesteście szczęściarzami. Warto o nie dbać, dobrze je zaaranżować a następnie korzystać z uroków relaksu pod gołym niebem. Najpierw jednak zastanówcie się, jak na waszym balkonie stworzyć aranżację, która spełni oczekiwania.

Istnieją różne sprytne rozwiązania, które pozwolą na urządzenie przytulnego kącika, nawet na bardzo małej powierzchni jaką jest balkon w bloku. Zobaczcie co wymyślili nasi architekci i zainspirujcie się ich pomysłami!


Zielona oaza

Zieleń ponad wszystko, na podłodze, na ścianie, dosłownie wszędzie! Taki balkon z złożenia jest cudowną oazą relaksu, spokoju i odzwierciedleniem miejskiego ogródka. Nawet jeśli zieleń nie jest żywa, to dla naszego mózgu, kolor zielony jest bardzo uspokajający. W kombinacji z naturalnym drewnem przywodzi na myśl naturę, której tak nam brakuje w centrach dużych miast.

Funkcjionalność

Nawet takk maleńki balkonik, jak ten ze zdjęcia może być bardzo praktyczny. Można na nim się opalać, jeść, pić poranną kawę czy grillować! Wszystko zależy od aranżacji dlatego warto określić jego pierwotną i podstawową funkcję zanim zaczniemy go urządzać. Dzięki temu przestrzeń będzie bardziej uporządkowana i praktyczniejsza.

Roślinność ponad wszystko

Urządzając mały balkon w bloku, warto zdecydować się na meble wielofunkcyjne, takie jak np. składany stolik czy krzesła. Warto również zadbać o sprytne kwietniki, które nie zabierają miejsca. A wiadomo nie od dziś, że kwiaty na balkonie to podstawa! Kwietnik, który można usytuować na barierce balkonu to rozwiązanie perfekcyjne: oszczędzające miejsce i eksponujące pięknie kwiaty.

Jeszcze więcej kwiatów

Choć wydawało by się, że kwiatów nigdy za dużo, miejmy na uwadze, że sadzonki mogą bardzo zdominować przestrzeń balkonu. Im więcej wiszących doniczek, pnączy i wysokich stojących roślin, tym mniej światła. Zaciemniony balkon będzie się wydawał mniejszy i bardziej klaustrofobiczny. W projekcie od architektów z Raja Akkinapalli Images wszystko jest pięknie wyważone, kwiaty dają wiele mocy i koloru ale nie obciążają balkonu.

Salon pod chmurką

To co często proponują projektanci wnętrz to powielenie wystroju balkonu z wnętrza, z którego wychodzi. Szczególnie jest to dobrym pomysłem na małe balkony, które dzięki takiemu zabiegowi dodadzą optycznie więcej przestrzeni pokojowi i na odwrót. Wygodna kanapa, pled, stoliczek na kawę, oświetlenie… i gotowe!

W dzień i w nocy

Aby balkon był przytulny wykorzystajcie ogrodowe lampy słoneczne, na przykład w formie girlandy. W ciągu dnia ich panele same się naładują, by po zmroku stworzyć przyjemne i nastrojowe oświetlenie, które nie będzie bardzo eksponować balkonu z zewnątrz. Jeśli zdecydujesz się na oświetlenie elektryczne postaw na lampy z przytłumionym światłem lub takie, które dają delikatne, rozproszone, nastrojowe światło.

Na małej przestrzeni

Na niewielkim metrażu balkonu idealnym rozwiązaniem będą meble, które można szybko złożyć i łatwo przechowywać. W tej roli doskonale sprawdzi się mały składany stół oraz krzesła. Takie meble balkonowe pozwalające zaoszczędzić przestrzeń, sprawią że nawet najmniejszy balkon optycznie się powiększy.

W zabudowie

Niektórzy decydują się na zabudowę balkonu. Takie rozwiązanie stwarza szereg nowych możliwości, na przykład jest to idealne miejsce na jadalnię czy na ogród zimowy. Zazwyczaj jest tutaj chłodniej niż w mieszkaniu, rośliny mają dobre warunki do wzrostu, a my mamy świetne miejsce do wypoczynku wśród zieleni. 

Zajrzyjcie także tutaj: Twój wymarzony balkon! 10 wspaniałych sposobów na loggie

Lubicie spędzać czas na świeżym powietrzu? 

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu