10 rzeczy, o których nikt nie opowiada przy zakupie starszego domu | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

10 rzeczy, o których nikt nie opowiada przy zakupie starszego domu

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
DOM W KOSZALINIE Nowoczesne domy od Studio Projektowe Projektive Nowoczesny
Loading admin actions …

Kupno starszego domu ma swoje zalety, jak i wady, dlatego też ważne jest przyjrzenie się wszystkim elementom domu i dokładne przeanalizowanie plusów i minusów zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję. Kupno domu to inwestycja długoterminowa, szczególnie jeśli planujemy powiększenie rodziny – powinniśmy już wcześniej wszystko zaplanować i sprawdzić. 

Starszy dom ma swój nieodparty urok i charakter, który dodaje mu animuszu. Często również bywa tańszy od młodszych domów w tej samej okolicy. W ten sposób możemy kupić dom za mniej, jednak będziemy i tak musieli wydać nieco na jego renowację. Z drugiej strony zaś możemy kupić ten już mniej atrakcyjny dom, wyremontować go i wtedy sprzedać za o wiele wyższą cenę. 

Zanim zainwestujecie w starszą posiadłość, sprawdźcie na co powinniście zwrócić uwagę.

Starsze materiały

Pierwszym i najbardziej oczywistym aspektem na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas kupna starszego domu to materiały oraz zastosowana technologia, która może być już nieco przestarzała. Oznacza to, że jest on niekoniecznie ekologiczny i ekonomiczny – będziemy musieli dokładnie sprawdzić okna, dach, a być może nawet zamontować panele solarne, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu i rachunkach. Materiały nie muszą już być tak wytrzymałe – warto sprawdzić, czy dach aby na pewno nie przecieka, a żadne dachówki się z niego nie osuwają!

Atmosfera nie do kupienia!

Old White Oak Dark od Quick-Step Klasyczny
Quick-Step

Old White Oak Dark

Quick-Step

Zdecydowaną zaletą starszych, a nawet wiekowych już wnętrz jest to, że są po prostu czarujące. Panująca w środku atmosfera i charakter domu są jedyne i niepowtarzalne – nie da się ich podrobić pomimo najlepszych prób architektów wnętrz. Stare drewniane podłogi, antyczne meble i tradycyjne okna tworzą spójny obraz historycznej przeszłości domu.

Małe zmiany

Starsze domy nie zawsze mogą odpowiadać naszym potrzebom, co jest zupełnie naturalne. Wystarczy mały remont i dodanie kilku współczesnych elementów, aby żyło nam się po prostu wygodniej. Stworzenie ergonomicznej kuchni, podgrzewanie wody poprzez solary, czy dodanie modułowych mebli, które wpłyną na komfort użytkowania – możemy zmieniać, ile chcemy, jednak pamiętajmy, że przed tym należy skontaktować się z architektem i sprawdzić oryginalne plany domu, abyśmy przypadkiem nie próbowali zburzyć ściany nośnej.

Ubezpieczenie

Hotel at a Baroque XVIII Century House. Bedroom Klasyczna sypialnia od Ignacio Quemada Arquitectos Klasyczny Kamień
Ignacio Quemada Arquitectos

Hotel at a Baroque XVIII Century House. Bedroom

Ignacio Quemada Arquitectos

To jest bardzo ważny punkt, dlatego, że ubezpieczenie starszego domu jest zazwyczaj niestety droższe od nowszych konstrukcji. Co na to wpływa? 

Przede wszystkim to, że ma on już swoje lata, jak również materiały z jakich został wykonany, czyli np. dach może nie być już tak odporny na szalejącą burzę z gradobiciem. Niektóre instalacje mogą wymagać całkowitej wymiany. 

Kolejnym elementem jest antyczne wykończenie, którego zastąpienie lub renowacja będzie po prostu kosztowna.

Najczęściej modernizowane

The Old Forge House, Hertfordshire | Classic Painted Shaker Kitchen Wiejska kuchnia od Humphrey Munson Wiejski
Humphrey Munson

The Old Forge House, Hertfordshire | Classic Painted Shaker Kitchen

Humphrey Munson

Jeśli planujesz kupić stary dom, to bardzo prawdopodobne, że zajmiesz się remontem jednego z tych pomieszczeń, jak nie obu jednocześnie – chodzi oczywiście o kuchnię i łazienkę. 

Kuchnia cały czas ewoluuje dzięki najnowszym nowinkom technologicznym. To, co dekadę temu uznawane było za szczyt nowoczesności, teraz zastąpione zostało piekarnikiem, mikrofalówką, kuchenką indukcyjną i energooszczędną lodówką.

Innym najczęściej remontowanym pomieszczeniem w takich domach jest łazienka, która zazwyczaj jest po prostu już zużyta – również przez panujące w niej warunki, jak duża wilgotność powietrza, po prostu niszczy się szybciej.

Połączenie nowego ze starym

Kupując stary dom nie musimy być skazani na jego rustykalną aranżację, a jeśli chcemy zachować nieco z poprzedniego wcielenia domu, ale dodać do tego nowoczesne rozwiązania, możemy stworzyć taką, jak widoczna na zdjęciu, formę hybrydową.

A może wyglądający na jeszcze starszy?

Chociaż powrót do przeszłości to świetny pomysł na aranżację… a gdybyśmy tak urządzili wnętrze w sposób, który ukazuje je jako jeszcze starsze niż jest w rzeczywistości? To dopiero ciekawe rozwiązanie! Z pewnością w tym wnętrzu poczujemy się wyjątkowo! Wnętrza stylizowane na konkretną epokę są fantastycznym urozmaiceniem aranżacji i dodają całości niesamowitego charakteru.

Zapytaj o opinię

Przed renowacją starego domu należy zapytać o opinię nie tylko architekta, ale również osobę odpowiedzialną za renowację zabytków, szczególnie, jeśli jest to stara kamienica. Może się okazać, że nie wszystko, co chcielibyśmy zrobić z wnętrzem będzie możliwe.

Dopasuj technologię

Stare domy mają niepowtarzalny klimat i charakter – biorąc to pod uwagę powinniśmy dopasować do wnętrza nowiki technologiczne, które mogą np. nawiązywać do aranżacji obudową lub być nieco schowane (np. pralka).

Przygotuj się na trudności

Kupując stary dom będziemy musieli liczyć się z tym, że może on wymagać remontu lub po prostu coś się niedługo zepsuje… Taki już jego urok! W zamian otrzymamy niepowtarzalną atmosferę i ponadczasową estetykę.

Wolicie domy nowoczesne? Sprawdźcie tutaj: Nowoczesny dom najwyższej klasy!

Wolicie zamieszkać w starym domu czy wybudować nowy?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu