Bungalow inny niż wszystkie! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Bungalow inny niż wszystkie!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Nowoczesne domy od 窪江建築設計事務所 Nowoczesny
Loading admin actions …

Co charakteryzuje architekturę metropolii? Przez wzgląd na gęstość zaludnienia pomyślimy pewnie o wielopoziomowych budynkach, rozrastających się raczej w górę niż w szerz. Projekt z dzisiejszego Katalogu Inspiracji będzie zupełnie odbiegał od naszych wyobrażeń o życiu w wielkim mieście. Przeniesiemy się do japońskiej metropolii Hamamatsu, gdzie architekci z biura Honshū wznieśli wspaniały… bungalow! Parterowy dom w spokojnej okolicy daje mieszkańcom wytchnienie od szybkiego rytmu życia miasta i panującego w nim zgiełku. 

To nietypowy bungalow, jeśli do tej pory omijaliście podobne budynki szerokim łukiem, to on może zupełnie odmienić Wasze podejście… .

Stylowa fasada

Od strony ulicy ten dom tchnie spokojem, biel łączy się ciepłem drewna oraz szarością betonu. Wiemy, że czeka nas wizyta w bungalowie, dlatego nie dziwi dominacja horyzontalnych linii. Zaskakuje natomiast dwuspadowy dach widoczny po lewej stronie. To skrzydło budynku wzniesionego na zmodyfikowanym planie litery U, które zamyka betonowy mur. Co znajduje się w środku? Przekonamy się na końcu naszego spaceru. Czas wejść do środka domu… ale którędy?

Ukryte wejście główne

Na pierwszy rzut oka mogło się wydawać, że wejściem głównym będzie któryś z drewnianych prostokątów – nic bardziej mylnego! Drzwi wejściowe ukryto na bocznej ścianie muru. Teraz możemy docenić jej piękno, odciski desek szalunkowych prezentują się zachwycająco. Lampka o kształcie sześcianu daje ciepłe, żółte światło, które zaprasza do środka, a właściwie do wewnętrznego ogrodu, kolejne lampki wskazują nam drogę. Naprzeciw nas widzimy otwarty już przedpokój, musimy kierować się do niego po ścieżce z betonowych płyt.

Wewnętrzny ogród

Tuż obok przedpokoju znajduje się przestrzeń publiczna, jej ściany zostały całkowicie przeszklone i prawie całkowicie otwierają się na zielony ogród. Królestwo człowieka od natury dzieli jednak wysoki stopień, tworzący praktyczny, drewniany taras. Drewna hojnie użyto także we wnętrzach. Podobnie jak na zewnątrz łączy się ze śnieżną bielą dając wspaniały efekt. Ze względu na stosunkowo małe wymiary ogrodu rezygnowano z bujnej roślinności, skupiono się na rosnącym centralnie drzewie.

Na zewnątrz czy wewnątrz?

Zielony ogród, w którym znajdowaliśmy się przed chwilą, nie jest jedynym miejscem do wypoczynku na zewnątrz przez naszych architektów. Patrzymy teraz na patio wyłożone cementowymi płytami. Ma ono mniejsze wymiary, znajduje się na wysokości pomieszczeń i przez to wszystko ma charakter bardziej prywatny. Stanowi źródło naturalnego światła, które wpada do wnętrz dzięki całkowitemu przeszkleniu ścian patio. Dostać się do niego możemy z każdego okalającego je pomieszczenia.

Minimalistyczne wnętrza

Architektura i architektura wnętrz Japonii kojarzy się z prostotą, minimalizmem – i słusznie! Japończycy wiedzą, że aby uzyskać zachwycający efekt nie potrzeba przeładowywać aranżacji dekoracjami, można wręcz całkowicie z nich zrezygnować i pozwolić oryginalnej formie budynku oraz szlachetnym materiałom robić swoje. Stoimy teraz w uwspółcześnionej wersji tradycyjnego salonu, który wyłożono matami tatami. Wchodzi się tutaj bez butów i siada bezpośrednio na podłożu. Możemy tutaj odczuć efekt, jaki ma na wnętrza przeszklone patio.

Nietypowy garaż

Jeśli garaże kojarzą Wam się z brudem i zagraconym pomieszczeniem, w którym zawsze panuje nieład, to powyższy widok może Was zaskoczyć. To właśnie garaż znajduje się pod dwuspadowym dachem, dzięki czemu powstaje przestrzeń, która inspiruje do majsterkowania! Drewniana konstrukcja jest nie tylko piękna, ale i funkcjonalna. 

Zainteresował Was ten bungalow? Sprawdźcie inne oryginalne parterowe budynki, o których pisaliśmy: Niewielki domek – wielkie wrażenie!, Dom parterowy z charakterem! czy homify 360°: energooszczędny dom z drewna.

Mielibyście ochotę zamieszkać w takim domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu