Drewniane sufity: 9 zachwycających projektów | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Drewniane sufity: 9 zachwycających projektów

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Narigua House Rustykalna jadalnia od P+0 Arquitectura Rustykalny
Loading admin actions …

Dach to wyjątkowo ważny element budowy domu – nie tylko ze względów konstrukcyjnych. Jeśli chcemy mieć bezpieczny dom, jak i odpowiednio przeprowadzone instalacje, to powinniśmy zdecydować się na wytrzymały dom, który będzie stworzony z właściwie dobranego materiału. Oprócz tego powinien również dobrze się prezentować. Co takiego ma w sobie drewno, że chcielibyśmy go użyć, jako podpory dla stropów? To materiał używany od dawna i wcale nie traci na swojej popularności! Jest świetnym elementem konstrukcyjnym również ze względu na swoje wartości estetyczne. Jeśli chcecie stworzyć miłe, przytulne i ciepłe wnętrze, wystarczy dodać do niego nieco drewna – gotowe! Naturalne drewno jest wykorzystywane na wiele sposobów, jednak w tym artykule postaramy się przybliżyć możliwości jego zastosowania w postaci sufitów  i tego, jak mogą zostać wkomponowane w zależności od aranżacji lub być elementem dominującym.
Sprawdźcie sami!

Dlaczego lubimy drewniane sufity?

Drewno jest materiałem, który ma wiele zalet, a jedną z nich jest piękno – oczywiście w dużej mierze zależy również od tego, jak zadbany sufit. Inną zaletą jest niesamowita wytrzymałość, przy jednoczesnej elastyczności – to materiał pracujący, który dopasowuje się do domu.

Uniwersalność

Narigua House Rustykalna jadalnia od P+0 Arquitectura Rustykalny
P+0 Arquitectura

Narigua House

P+0 Arquitectura

Drewno jest takim materiałem, który pasuje do każdej aranżacji i może być wykorzystany w każdym projekcie – czy będzie to dom rustykalny, czy też chłodne, skandynawskie wnętrze. Niezależnie od klimatu w jakim mieszkamy, możemy zdecydować się na drewno pochodzenia lokalnego lub egzotyczne – wiele zależy od tego, do jakiego pomieszczenia ma być zastosowane.

Jakie jest najlepsze drewno na sufit?

Powinniśmy wybierać twardsze drewno, w dodatku niepopękane – najlepiej sprawdza się drewno lokalne, ponieważ jest ono przyzwyczajone do panującej atmosfery. Możemy również wykorzystać drewno tropikalne, które o wiele lepiej zniesie np. dużą wilgotność powietrza, jednak zdecydowanym minusem jest jego wysoka cena.

Co jest nam potrzebne do takiego sufitu?

Jeśli drewniany sufit nie jest elementem już istniejącej konstrukcji naszego domu, to tak naprawdę powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować – najpierw należy sprawdzić plany konstrukcyjne domu, aby taki dodatek nie był zbyt ciężki dla stropu, a następnie rozejrzeć się za drewnem i odpowiednimi metodami przyklejenia drewnianych beli lub… płytek imitujących drewno!

Drewo na suficie i na podłodze

Możemy zdecydować się na delikatny dodatek w postaci drewna na suficie lub całkiem zaszaleć podkreślając drewnianą aranżację przez dodanie również podłogi z naturalnego materiału – oczywiście drewna. W tym przypadku się to sprawdziło, ponieważ mamy dużą przestrzeń do zagospodarowania ze sporą ilością naturalnego światła przedostającego się do wnętrza, jednak nie zawsze będzie to dobrze wyglądać – szczególnie w mniejszych pomieszczeniach możemy się poczuć nieco przytłoczeni.

Jasne drewno

To już zupełnie inny przypadek! Jak widać na zdjęciu, mamy użyte jasne drewno, które dodatkowo odbija światło i przestrzeń dzięki temu zostaje optycznie powiększona. Mozaikowa barwa beli na suficie dodaje całości nieco surowego wyrazu.

Odporne i majestatyczne

Drewniane stropy wyglądają majestatycznie, skrywają w sobie wiele tradycji, jak również wytrzymują przez wiele lat – musimy jednak pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach, jak np. szklanych płytach pilśniowych, które chronią przed wilgocią. Takie aranżacje, jak ta, gdzie mamy podwójną wysokość pokoju ze względu na wysoki dach dwuspadowy, dają fenomenalny rezultat!

W kuchni

Kuchnie z drewnianym stropem nie są częstym widokiem, jednak stanowią inspirujący przykład na wysublimowaną dekorację pomieszczenia bez ustawiania dodatkowych dzieł sztuki (w pomieszczeniach użytkowych, jak kuchnia i łazienka, często nie mamy na to miejsca). Dzięki temu kuchnia zawsze będzie się dobrze prezentować! Jeśli nie jesteście pewni, co do drewna, to zawsze możecie sięgnąć po jego imitację.

W łazience?

Tak samo, jak i w kuchni, taki widok w łazience nie jest często spotykany -  a szkoda, ponieważ jest naprawdę zachwycający! Jednak musimy pamiętać o odpowiednim dobraniu rodzaju drewna oraz izolacji i ochroną przed wilgocią.

Szukacie innych inspirujących przykładów? Sprawdźcie w tym artykule: TOP 10 – drewno na suficie!

Chcielibyście mieć drewniany sufit?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu