Ekonomiczne pomysły dla małych kuchni

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Ekonomiczne pomysły dla małych kuchni

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
od jltg innenarchitekts Eklektyczny
Loading admin actions …

Mała kuchnia to zawsze wyzwanie aranżacyjne, ponieważ kuchnia jako pomieszczenie użytkowe, jednocześnie uważane za serce domu, musi zmieścić wiele mebli i sprzętów, a dodatkowo wyglądać przy tym schludnie i czysto. Jeśli przestrzeń przeznaczona na kuchnię jest naprawdę mała, wszystko musi być dopasowane co do centymetra. Jednak dzięki odpowiedniej aranżacji, nasza mała kuchnia nie dość, że pomieści wszystko to wyda się większa, a do tego będzie świetnie prezentować się od strony estetycznej.

Wykorzystaj każdy róg!

Specjaliści od projektowania wnętrz są w stanie pokazać nam wiele sposobów na wykorzystanie różnych sekcji kuchni. Bez względu na to, czy są one małe, czy też możemy cieszyć się ogromną przestrzenią – na każdy kąt znajdzie się sposób! W tym przypadku kuchnia została zaprojektowana praktycznie i jednocześnie wygodnie – zarówno dla tych, którzy przygotowują posiłek, jak i dla tych którzy na niego czekają siedząc przy barku. Pazura całej aranżacji dodaje kolor czerwony – pełen energii i ognia!

Połączona z salonem

Skoro kuchnia jest naprawdę mała, to czy nie warto jej nieco powiększyć przez stworzenie otwartej przestrzeni łączącej salon i kuchnię w jedno? Takie rozwiązania są coraz częściej spotykane, a z pewnością na małej przestrzeni sprawdzą się bardzo dobrze. Kuchnia nie wydaje się już być mikroskopijna, ma dostęp do większej ilości światła i komunikacja z rodziną, czy odwiedzającymi nas znajomymi przebiega o wiele sprawniej.

W bieli

Nie od dziś wiadomo, że biel optycznie powiększa przestrzeń i przez powstające złudzenie – będziemy myśleć, że ta mała kuchnia nie jest taka znów mała! Dodatkowo duża ilość światła słonecznego z pewnością rozjaśni całe pomieszczenie, a to właśnie światło odbijane przez biel na ścianach jest odpowiedzialne za złudzenie optyczne. Jeżeli zwykłe białe ściany w połączeniu z białymi szafkami, ich białymi frontami i blatami jest dla nas nużąca, to możemy zaszaleć np. z podłogą – tak jak na widocznym zdjęciu, gdzie ułożone zostały kafelki z finezyjną mozaiką.

Przechowywanie

Jeżeli mamy ograniczone pole manewru, a chcemy pomieścić wszystkie akcesoria kuchenne, to nasza mała kuchnia powinna być wyposażona w szuflady zamiast szafek. Wbrew wszelkim pozorom mieszczą więcej i z łatwością schowamy cokolwiek zechcemy właśnie w wysuwanych szufladach. Już nie będziemy musieli gimnastykować ręki, aby sięgnąć na sam koniec szafki, po tym jak najpierw musieliśmy powyjmować wszystkie rzeczy znajdujące się na wierzchu – w przypadku normalnej, klasycznie otwieranej szafki niestety jest to koniecznością. Innym dobrym pomysłem jest zamontowanie kilku uchwytów, dzięki czemu wykorzystamy przestrzeń również w pionie.

Funkcjonalne meble

W małych kuchnia bardzo ważna jest ergonomia i to, jak ustawimy wszystkie meble. Pamiętajmy, aby były one maksymalnie funkcjonalne – o wiele lepiej w mniejszych kuchniach sprawdzą się nowoczesne rozwiązania, dzięki którym możemy łączyć kilka mebli ze sobą np. w przypadku mebli modułowych. Jeśli lubicie kuchnie z pomysłem, to sprawdźcie kilka inspirujących przykładów w tym wpisie: Oryginalna kuchnia – aranżacje z pomysłem.

Półki na ścianach

Na ścianach w naszej kuchni możemy zawiesić szafki albo półki. Ze względu na to, że mała kuchnia zazwyczaj wymaga powieszenia niektórych szafek, bo inaczej nie mielibyśmy już wcale miejsca na przechowywanie akcesoriów i artykułów spożywczych, nie mówiąc już o zastawie i sztućcach, warto się zastanowić, czy nasza ściana jest skłonna do utrzymania takiego ciężaru, bo nie każdy materiał to wytrzyma. Jednak w każdym przypadku sprawdzą się małe drewniane półki nawiązujące do klasycznych rozwiązań znanych od wieków – nie bez powodu!

Indywidualne akcenty

Często mała kuchnia nie pozwala nam na dekoracyjne szaleństwo, ale jeśli nie chcemy, aby ogarniał nas smutek i estetyczny lub kolorystyczny niedosyt za każdym razem, gdy przekroczymy próg naszej kuchni, to warto zadbać o jej ciekawe wyposażenie. Również akcesoria i przedmioty codziennego użytku mogą zachwycać swoim pięknem i wyjątkowością. Warto dopasować je do już panującego stylu, jednak mała kuchnia w bloku rządzi się swoimi prawami i wszystkie kolorystyczne akcenty, o ile nie jest ich zbyt wiele, z pewnością ożywią mikroskopijną przestrzeń.

Który przykład przypadł Wam najbardziej do gustu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu