Mały ogród - duże wyzwanie! Pomysły i dekoracje do ogrodu | homify

Mały ogród – duże wyzwanie! Pomysły i dekoracje do ogrodu

A.D. A.D.
Aranżacje płytek cementowych w salach i na tarasach Kolory Maroka Śródziemnomorski ogród
Loading admin actions …

Właściciele małych ogrodów często mają niemałą zagwoztkę, jak je urządzić, by były ładne i funkcjonalne. To nie lada wyzwanie.

Projektując mały ogród należy wykazać się dużą pomysłowością i kreatywnością w wyszukiwaniu rozwiązań zaoszczędzających przestrzeń, które przy okazji pięknie się zaprezentują i wniosą powiew świeżości do ogrodu. Jest kilka koncepcji, którymi można pójść: ład i prostota, minimalizm, harmonia czy wprost przeciwnie, dynamika, ciekawa kompozycja, nietypowe rozwiązania.

Zobaczcie nasze propozycje, które z pewnością urozmaicą każdy, nawet maleńki ogród. I do dzieła, wiosna za pasem!

Niebanalna kompozycja

Aranżacje płytek cementowych w salach i na tarasach Kolory Maroka Śródziemnomorski ogród
Kolory Maroka

Aranżacje płytek cementowych w salach i na tarasach

Kolory Maroka

Czy wszystko musi być harmonijne, proste i ustawione od linijki? Pewnie, że nie! Ciekawa, dynamiczna kompozycja świetnie wpływa na proporcje i nadaje niezwykłego charakteru. Ustawienie miejsca wypoczynku lekko po ukosie w stosunku do bryły domu czy ogrodzenia ma sens i jest warte uwagi, co widać na powyższym projekcie.

Samo miejsce do relaksu musi być komfortowe, odpowiednio przysłonięte przed słońcem i wiatrem oraz dobrze rozplanowane. Do tego niezbędne nam są odpowiednie meble wypoczynkowe, przeznaczone specjalnie do ogrodu. Pamiętajcie również o osłonie przeciwsłonecznej.

Ogród w donicach

Inspiracje na ciekawe kompozycje ogrodowe Ired-Garden Nowoczesny balkon, taras i weranda
Ired-Garden

Inspiracje na ciekawe kompozycje ogrodowe

Ired-Garden

Czy kilka donic to już ogród? Wydaje nam się że tak! Mini kompozycje roślinne w donicach są bardzo praktyczne i pięknie wyglądają. W dodatku, na zimę można je przenieść w inne miejsce. Jeśli nie chcecie mieć zbyt dużo pracy, to postawcie na sukulenty.

Odrobina prywatności

Projekt małego ogrodu w stylu nowoczesnym, Gdynia Wzgórze Bernadowo STTYK - Pracownia Architektury Wnętrz i Krajobrazu Nowoczesny ogród
STTYK – Pracownia Architektury Wnętrz i Krajobrazu

Projekt małego ogrodu w stylu nowoczesnym, Gdynia Wzgórze Bernadowo

STTYK - Pracownia Architektury Wnętrz i Krajobrazu

Bliskość sąsiadów wcale nie musi być wielkim problemem. Nasi projektanci ogrodów z Pracowni Architektury Wnętrz i Krajobrazu STTYK znaleźli ciekawy sposób na odrobinę prywatności w miejskim ogródku. Ażurową ścianę pokryła naturalna kotara z bluszczu, która stworzyła tajemniczy i bardzo prywatny zakątek. Dopełnieniem jest komplet lekkich mebli ogrodowych przy których można śmiało wypić poranną kawkę, nawet w szlafroku.

Odpowiednia kompozycja roślin

Ogród w Katowicach MUGO OGRODY Nowoczesny ogród
MUGO OGRODY

Ogród w Katowicach

MUGO OGRODY

Małe ogrody mogą być małą oazą niebiańskiego spokoju jeśli zaaranżujemy je w odpowiedni sposób. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej roślinności. Zróbmy to tak, żeby nie było nudno i banalnie. Do małych ogródków wybierajmy wolno rosnące, nieduże gatunki. A najlepiej dobierajmy je tak, by aranżacja była kolorowa przez cały rok.

Małe ogrody są doskonałym polem do tego, by pokazać piękne kompozycje różnych roślin. Na tym przykładzie widzimy połączenie angielskiego ogrodu – precyzyjnie podciętych krzewów z francuską naturalnością opadających na nie konarów drzew. Małe ogrody mają coś czego duże przestrzenie mogą im pozazdrościć – przytulność. Maksymalnie wykorzystane miejsce na posadzenie roślin to idealne rozwiązanie aby stworzyć klimatyczną oazę. Wybierajcie takie gatunki, które pięknie odbarwiają się na jesień lub pozostają zielone w zimie. To gwarancja pięknego ogrodu przez cały rok.

W pionie

Gdy miejsca jest niewiele, można powierzyć dodatkowe funkcje pionowym elementom ogrodu, na przykład słupom czy ścianom ogrodzenia. Kilka doniczek z pięknymi, kolorowymi kwiatami, tak jak na tej aranżacji zmieści się prawdopodobnie wszędzie. Przyznajcie, że prezentują się bardzo optymistycznie!

Własne warzywa

Chyba nie ma niczego lepszego niż warzywa i owoce z własnego ogrodu! Nawet jeśli mamy przestrzeń małych rozmiarów, nie musimy sobie odmawiać tej przyjemności. Wystarczy, że ustawimy skrzynkę wielkości komody i zamiast frontów zamontujemy szyby – mini szklarnia gotowa!

Minimalizm

Nie lubicie kombinować zbyt dużo? Nie macie pomysłu lub zmysłu do roślin? Postawcie na minimalizm. On sprawdzi się zawsze i wszędzie! Pięknie

przystrzyżony trawnik, kilka krzewów w ładnie uformowanych kulach, proste meble ogrodowe i mamy już właściwie wszystko, by cieszyć się swoim własnym skrawkiem nieba!

Ściany odporne na... dzieci!
Arrow navigation 3b3136b1
Lubicie prace w ogrodzie? 
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu