Design w stylu eko- 10 najciekawszych projektów | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Design w stylu eko- 10 najciekawszych projektów

Alicja Olko Alicja Olko
od homify Rustykalny
Loading admin actions …

W dzisiejszych czasach produkty oznaczone jako eko, bio lub organiczne przyciągają znacznie większą uwagę, niż tradycyjne, jako bardziej przyjazne środowisku i wspierające zrównoważony rozwój. Eko design to współcześnie nie tylko dbałość o naturę, ale także wyznacznik pewnego, bardzo modnego stylu życia, który rozszerza swój zasięg niczym moda na żywność ekologiczną.

Projektowanie ekologiczne, czy jak kto woli, design recyklingowy czy zrównoważony, to trendy w architekturze i aranżacji wnętrz, które zyskują na coraz większej popularności. Wynikają nie tylko z rosnącej świadomości nas, jako konsumentów, ale także ze zmiany poglądu na naturę i środowisko przez samych projektantów i producentów. Zwrot w kierunku myślenia o designie w kategoriach odpowiedzialności za naturalne otoczenie i świadomości jego ograniczeń następuje powoli w całej branży, a skupia się na tym, aby cały proces tworzenia wpasowywał się w te ramy- od zakupu i obróbki surowca, do sprzedaży gotowego produktu.

Podążając za modą ekologicznego stylu życia, także my w homify postanowiliśmy zerknąć, co nasi Profesjonaliści mają w tej kwestii do powiedzenia. Jak się okazało, niezwykle dużo! W dzisiejszym Katalogu Inspiracji przedstawiamy subiektywną listę dziesięciu najciekawszych projektów z półki oznaczonej marką eko, które odznaczają się nie tylko oczywistymi walorami estetycznymi i funkcjonalnymi, ale także zostały stworzone w myśl zrównoważonego i świadomego rozwoju, w zgodzie z naturą.

1. Minimalizm i prostota materiałów

od homify Rustykalny

Wielu z nas zastanawia się zapewne, jakim właściwie meblem jest ten produkt? Otóż nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi- w zależności od tego, czym chcemy, aby był, tym właśnie się stanie! Ta wielofunkcyjność wynika z prostoty tego projektu oraz minimalizmu w wykorzystaniu materiału, koniecznego do jego wykonania. Jego producent postawił na ekologicznie produkowane drewno tekowe, tym samym niwelując konieczność użycia innych, potencjalnie niekorzystnych dla środowiska, materiałów. Ponadto, drewno to charakteryzuje się dużą zawartością substancji oleistych, przez co jest odporne na nasiąkanie wodą i negatywny wpływ środków chemicznych. Oznacza to z kolei długowieczność i trwałość. Prostota tego produktu nadaje mu wyjątkową funkcjonalność- może on być traktowany jako stołek, pufa, stolik do kawy czy szafka nocna. Idealny mebel dla tych, którzy cenią naturalność, prostotę i solidność!

2. Naturalna dominacja

Nic tak nie nadaje charakteru pomieszczeniu, jak barwa jego ścian, czy wzór i tekstura ich tapety. Dominują one pokój nie tylko kolorystycznie, ale także stylowo, podporządkowując sobie inne elementy wystroju. Tapeta o właściwościach ekologicznych to ciekawa baza dekoracyjna dla tych, którym środowisko naturalne nie jest obojętne. Wykonana z przeplatających się włókien sizalu (specjalnego gatunku agawy), bambusa oraz abaki, jest kwintesencją naturalnego wyrafinowania i stylu. Jej ciepła barwa nie tylko nadaje pomieszczeniu przytulny charakter, ale także przywołuje na myśl egzotyczne, orientalne wnętrza. Dodatkowej elegancji nadają jej połyskujące, przeplatane włókna jedwabiu i kokosa. Natura i luksus w jednym- tym charakteryzuje się współczesny eko design!

4. Recykling w stylu retro

Fotel ten jest niezwykle interesującym produktem pod wieloma względami. Po pierwsze, wykonany został ręcznie przy użyciu kartonów z recyklingu. Kartony te przedstawiają oldschoolowe reklamy, nadając mu styl, który można określić jako vintage lub retro. Dzięki ponownemu użyciu papieru, a także ekologicznych klejów i lakierów, nabiera charakteru eko, stając się kolejnym dowodem na to, iż w harmonii z naturą może oznaczać także w zgodzie z dobrym stylem i najnowszymi trendami.

5. Wspomnienia z dzieciństwa

Wielu z nas zna ten problem- dziesiątki książek z ery, kiedy były one podstawowym źródłem rozrywki, zawalających piwnicę naszych rodziców, aż proszących się o to, aby przerobić je na makulaturę. Z lekturami z naszego dzieciństwa trudno jest się jednak rozstać, gdyż przypominają nam one o prostszych czasach, pełnych beztroski i szczęścia. Świetnym pomysłem na wykorzystanie niektórych z naszych ulubionych książek jest pomysł przerobienia ich- na przykład na wieszaki na ubrania! Nie tylko oszczędzamy papier, wykorzystany do ich druku, ale także wprowadzamy nutkę melancholii do naszego wnętrza. Pomysł ten jest nie tylko oryginalny, ale także praktyczny i oczywiście ekologiczny. Dla tych, którzy dysponują większą liczbą książek do wykorzystania, polecamy także wykonanie z nich wieszaka na klucze.

6. Eko design z innej epoki

Poduszki te są elementem dekoracyjnym zdecydowanie niekonwencjonalnym. Wykonane ze starych worków po kawie, przywołują na myśl zupełnie inne czasy- erę rewolucji industrialnej, kiedy liczne statki transportowe dostarczały produkty, takie jak kawa, z Ameryki Południowej. Każda z poduszek ma swój własny, oryginalny projekt, ale wszystkie łączy materiał uzyskany z recyklingu, niezwykła trwałość (worki te przetrwały ciężar dziesiątek kilogramów kawy!) oraz wykonanie w zgodzie z naturą. Na takich poduszkach z czystym sumieniem zapaść się można w głęboki sen.

7. Wygoda w zgodzie z naturą

Mebel ten jest kwintesencją koncepcji zrównoważonego rozwoju środowiska. Materiały, z których został wykonany czerpią z nurtu ekologicznego, bazującego na powtórnym przetwarzaniu surowców. Są to stare, poddane recyklingowi, tekturowe kartony, które znane nam są chociażby z paczek pocztowych. Ponadto, sama konstrukcja tego fotela korzysta ze struktur spotykanych w naturze- jej organiczna forma przypomina koralowiec. Profesjonaliści, którzy stoją z tym ciekawym projektem, szczycą się także tym, iż przy produkcji ich mebli wykorzystuje się tylko energię pochodzących ze źródeł odnawialnych. To się nazywa prawdziwe oddanie idei eko designu!

8. Twój psiak też może być eko!

Jeżeli jesteś pod wrażeniem, że ekologiczny design to koncept tylko dla ludzi, nic bardziej mylnego! Teraz także nasze zwierzaki mogą dołączyć do trendu zrównoważonego designu, a my nie musimy już wybierać między czystym sumieniem a wygodą naszego psa. Łóżko to jest miniaturową wersją mebla z kolekcji dziecięcej firmy Opsetims. Wykonane z litego drewna sosnowego, jest doskonałym przykładem rzemiosła oraz wpisuje się w nurt ekologiczny, bazujący na użyciu minimalnej liczbie materiałów, ich naturalności i prostocie.

9. Odrobina zrównoważonego luksusu

Ekologiczne, nie oznacza tylko przetworzone i recyklingowane, ale także nowe, spersonalizowane i luksusowe. Jeżeli należymy do tych szczęściarzy, którzy posiadają zewnętrzny basen, a którzy chcą uczynić go basenem całorocznym, oto rozwiązanie, będące jednocześnie ekologiczne, ale i luksusowe. Ta drewniano- szklana konstrukcja zapewnia perfekcyjną obudowę basenu na okres jesienno-zimowy, pozwalając na korzystanie z niego w niższych temperaturach. Wykonana z drewna zgiętego w łukowaty sposób, może być dopasowywana do indywidualnej wielkości basenu, który ma zakrywać. Taka obudowa gwarantuje, że ciepło do środka dostarczane będzie w sposób przyjazny środowisku, dzięki nagrzewaniu zbiornika wody przez naturalne promienie słoneczne.

10. Wszechobecna moc natury

The Green Roof Residence Domy od LIJO.RENY.architects
LIJO.RENY.architects

The Green Roof Residence

LIJO.RENY.architects

Projekt tego domu bazuje na harmonii z naturą, jej zrównoważonym wykorzystaniu oraz minimalistycznym na nią oddziaływaniu. Dzięki pokryciu dachu trawą, zastosowano prawdopodobnie najlepszą cieplną barierę na ziemi. Zabieg ten powoduje, że do atmosfery nie wydzielane jest tyle produkowanego przez człowieka ciepła, co przyczynia się do ogólnego obniżenia temperatury, zapobiegając efektowi cieplarnianemu. Ponadto, dach taki chroni wnętrze domu przed nadmiernym nagrzaniem lub ochłodzeniem, niweluje poziom hałasu wewnątrz, a także wchłania wodę deszczową. Znanym faktem jest, iż budynki pokryte warstwą zieleni są w stanie korzystać ze sztucznej energii w mniejszym o 25% stopniu niż tradycyjne budynki. Tak zaprojektowany dom jest nie tylko ekologiczny, ale także ekonomiczny! Zrównoważone rozwiązanie dla zrównoważonego budżetu.

Wrastająca świadomość konsumentów i producentów, szerząca się moda, a co za tym idzie popyt na produkty zaprojektowane w zgodzie z nurtem eko design sprawiają, że ich liczba wzrasta, a one same staja się bardziej dostępne. Warto więc wziąć ten trend pod uwagę przy kolejnym projekcie czy planie re-aranżacji wnętrz. Jak widać, eko produkty są nie tylko atrakcyjne wizualnie, oryginalne i funkcjonalne, ale także pozwalają nam żyć w zgodzie z naturą i naszym sumieniem.

Czy macie na uwadze środowisko naturalne przy aranżacji wnętrz?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu