6 sposobów, aby sprytnie powiększyć swoją przestrzeń życiową | homify

6 sposobów, aby sprytnie powiększyć swoją przestrzeń życiową

A.D. A.D.
Nowoczesny ogród zimowy od Jolanda Knook interieurvormgeving Nowoczesny
Loading admin actions …

Żyjemy w takich czasach, gdzie stale rośnie nasze zapotrzebowanie na wolną przestrzeń w domu czy mieszkaniu a koszty nieruchomości są bardzo wysokie. Tworzy to spory problem ponieważ mało kto ma szczęście mieszkać na wystarczająco swobodnej pod względem powierzchni przestrzeni. Zazwyczaj ciśniemy się w niewielkich mieszkankach w centrum miasta z kilkuosobową rodziną i narzekamy na brak miejsca. Jednak my w homify uważamy że nie należy się poddawać, warto walczyć o każdy dodatkowy metr kwadratowy. Istnieje wiele niezwykłych technik pozwalających na powiększenie przestrzeni życiowej bez większych remontów czy przeróbek. W naszym portalu znajdziecie przykłady maluteńkich mieszkanek które na parunastu metrach kwadratowych mieszczą wszystko co niezbędne a do tego wyglądają bardzo stylowo. W rzeczywistości łączy je jedna wspólna cecha i jest nią kreatywność. Zobaczcie 6 świetnych pomysłów na wydobycie przestrzeni z tego co już macie!

Zagospodaruj poddasze

Strych to z pozoru nieprzyjemne miejsce do spędzenia wolnego czasu. Często jest on przedstawiany jako miejsce tajemnicze, brudne, zagracone a nawet groźne. Na szczęście jak wiemy pozory mylą dlatego warto przyjrzeć się swojemu strychowi. Jeśli uprzątniecie bałagan i pozbędziecie się zbędnych rzeczy może okazać się, że to miejsce ma spory potencjał. Urządzanie pokoju na poddaszu nie jest prosta sprawą. Zwłaszcza, że sen z powiek spędzają zabierające powierzchnie użytkową skosy. Ale przecież możecie wygospodarować tam jedynie kącik czytelniczy, biuro czy dodatkową bawialnię dla dzieci. Jeśli nie macie poddasza ale Wasze mieszkanie jest wysokie pamiętajcie, że możecie po prostu zbudować antresolę. Takie rozwiązanie nie będzie bardzo kosztowne a mimo to efekt Was zachwyci!

Przeczytajcie ten artykuł jeśli myślicie o wygospodarowaniu przestrzeni na poddaszu: Zaadaptuj poddasze i stwórz dodatkową przestrzeń życiową!

Wykorzystaj garaż

Pomieszczenia gospodarcze w domu nigdy nie są przez nas brane pod uwagę gdy mówimy o przestrzeni życiowej ale to duży błąd. Garaż na przykład, jest pełen potencjału. To wynika z faktu, że wielu z nas ma garaż na 2 auta ale tylko jeden samochód a i tak parkujemy na zewnątrz dosyć często. Garaż jest dobrym miejsce do przechowywania sprzętu do ćwiczeń czy instrumentów muzycznych. Domowi muzycy mogą tam spokojnie ćwiczyć bez obaw że dźwięk będzie przeszkadzał reszcie domowników. Ten przykład pokazuje, że garaż może być swobodnie stosowany jako przestrzeń życiowa bez konieczności przekształcania. Jeśli chcecie stworzyć przytulniejszą, domową atmosferę wystarczy jak dodacie dywan i nieużywane meble.

Zagospodaruj puste ściany

Przestrzeń pionowa w pomieszczeniach jest przez nas kompletnie niedoceniana! Przecież w każdym pokoju można niemalże zawsze wygospodarować wolną ścianę na stworzenie dodatkowego miejsca do przechowywania. To odnosi się do łazienek, kuchni, sypialni, pralnie, nawet korytarza. Nagle obszar niewykorzystany zgrabnie mieści książki, dokumenty i pamiątki. Szafki narożne, szafy wnękowe czy półki na wymiar to wręcz idealne rozwiązanie. Zadowolą każdego ponieważ to Wy decydujecie jaki wymiar, układ i proporcje będzie mieć każda jedna przegroda. Mogą to być meble w formie gablot, biblioteczek czy całkowicie zamykanych szaf. Dzięki temu będą dodatkowo pełnić funkcje przechowywania. Wypełnijcie każdy narożnik Waszego niewielkiego salonu- dzięki temu przestrzeń wyda się przestronniejsza. Niewielki okrągły stół i krzesła stworzą część jadalnianą a jeśli zawsze marzyliście o domowej biblioteczce i kąciku czytelniczym róg pomieszczenia będzie dla niego idealnym miejscem. Postawcie dużą szafę biblioteczną na wymiar, wygodny fotel, podnóżek, lampę i podręczny stoliczek i gotowe. Aranżacja ze zdjęcia to projekt gabinetu w wykonaniu COCO PRACOWNIA PROJEKTOWANIA WNĘTRZ.

Uporządkuj piwnicę

Podobnie jak strych piwnica może stać się miejscem bałaganu i chaosu. Z biegiem lat, w piwnicy narastają sterty starych ozdób świątecznych, ubrania przeznaczone do oddania, stare zabawki czy rowerek, z którego dziecko już dawno wyrosło. To dobry moment aby pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, wysprzątać i wywietrzyć piwnicę i znaleźć jej inne zastosowanie. Na pewno marzycie o urokliwej spiżarni lub piwniczce na wina. Genialnym rozwiązaniem jest stworzenie tam sauny czy pokoju multimedialnego lub bawialni. Naturalna izolacja akustyczna sprawi, że będzie się tam świetnie spędzało czas a podczas oglądania filmu nie będą Was rozpraszały odgłosy dochodzące np. z kuchni. 

Zagospodaruj przestrzeń pod schodami

Innym sprytnym sposobem do rozważenia podczas powiększania salonu jest zagospodarowanie przestrzeni pod schodami. Chociaż obszar ten jest dość nieprzyjemnie kojarzony – jako sypialnia nieszczęsnego Harry'ego Pottera w domu jego strasznej ciotki i wuja. Oczywiście nie sugerujemy, żeby umieścić tam jednego ze swoich siostrzeńców. Istnieje wiele funkcjonalnych rozwiązań dla tego miejsca. Takich niewygodnych przestrzeni zazwyczaj mamy w domu więcej. Ze względu na kształt budynku, w każdym mieszkaniu znajdują się małe przestrzenie z pozoru nienadające się do użytku, które są zwykle tworzone przez położenie drzwi, okien czy wnęk. Niezależnie od okoliczności , jeśli macie takie miejsce starajcie się znaleźć mu jakieś uzasadnienie, nadać funkcję. Dzięki temu żadna przestrzeń się nie zmarnuje!

Zbuduj werandę

Na koniec spójrzmy na zewnątrz domu. Wielu z nas posiada ganek lub werandę. Oczywiście, ta przestrzeń może być absolutnie piękna sama w sobie dlatego zazwyczaj nie myślimy o ich funkcjonalnej części. Jeśli nie lubicie spędzać letnich popołudni siedząc pod werandą czy gankiem, być może nadszedł czas, aby pomyśleć o zmianie. Jednym ze sposobów, aby to zrobić jest dodanie ścian i przekształcenie go w oranżerię. Dodajcie jeszcze stół, jak ten pokazany powyżej, lub umieśćcie kilka sof, puf i wygodnych foteli a stworzycie słoneczny salon!

Co powiecie na takie zmiany?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu