Krok po kroku - jak zaprojektować loft | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Krok po kroku – jak zaprojektować loft

homify.Pl homify.Pl
Industrialny salon od designyougo - architects and designers Industrialny
Loading admin actions …

Wedle teorii, loft nie jest budynkiem mieszkalnym zbudowanym od podstaw w tym właśnie celu, ale budynkiem przekształconym na mieszkalny.

Jeżeli jesteście zapasjonowani projektowaniem i designem, na pewno wiecie, że koncept loftu narodził się  Nowym Jorku w latach pięćdziesiątych, kiedy przestronne i wysokie budynki (magazyny, hale i opuszczone fabryki) zostały przywłaszczone sobie przez rzeszę studentów i artystów. Ci młodzi i kreatywni ludzie zagospodarowali dostępną przestrzeń na pracownie artystyczne i właściwe miejsce swojego zamieszkania. Jasne i pozbawione ścian lub przegród wewnętrznych, te improwizowane przestrzenie mieszkalne stały się niezwykle popularne w następnych dekadach. W dzisiejszych czasach, oprócz adaptowania opuszczonych magazynów, projektuje się i buduje od podstaw budynki dziedziczące styl loftu.

Jeżeli ciekawi Was co należy wziąć pod uwagę przy przekształcaniu budynku (lub projektowaniu) na loft  Waszych marzeń, w dalszej części tego Katalogu pokażemy wszystko krok po kroku.

Eliminacja fizycznych barier i podziałów

Lofty charakteryzują się brakiem ścian wewnętrznych (za wyjątkiem łazienki). Jeżeli w trakcie projektowania przestrzeni okaże się, że musimy oddzielić pewne obszary, najlepiej użyć do tego przezroczystych materiałów. Nie muszą to być całkowicie przezroczyste, szklane ściany, ale na przykład kratownice wypełnione przezroczystym materiałem, tak jak widzimy na projekcie pracowni Bricks Studio.

Ekspozycja szkieletu i belek

Proponuję, żeby przy następnej wizycie w restauracji o ciekawym, industrialnym designie każdy spojrzał w górę, na sufit! W ten sposób szybko zrozumiecie, że wrogiem numer jeden loftów są podwieszane sufity lub wyrównywane i maskowane stropy. Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się widoczne belki stropowe, niezależnie czy metalowe, czy drewniane, a cała płaszczyzna pokryta jest betonem, nie przykrywajmy tego niczym! To samo dotyczy rur i instalacji wentylacji. Na początku, sama myśl może wydawać się dziwna, ale jest to podstawowa zasada dostosowania mieszkania na styl loftu.

​Industrialne lampy

Właśnie dlatego, że lofty powstały na bazie przekształcania starych fabryk i magazynów, istotą ich natury są elementy industrialne, przy czym oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów. Na tym przykładzie widzimy jak wiszące lampy i lampy punktowe niczym z teatru oświetlają kuchnię.

​Ekspozycja dzieł sztuki

Jeżeli lubicie sztukę, nie zastanawiajcie się zbyt długo- kupujcie i eksponujcie dzieła sztuki w Waszych domach! Pamiętajmy, że koncept loftów powstał kiedy rzeźbiarze, malarze i studenci akademii sztuk pięknych przywłaszczyli sobie opuszczone budynki, wykorzystując je nie tylko w celach mieszkalnych, ale również jako pracownie i miejsce do wystawiania swoich dzieł. Dlatego też, współczesne galerie sztuki, to w ogromnej mierze właśnie lofty same w sobie (lub przynajmniej przestrzenie zaaranżowane na ten styl).

​Gołe ściany

Oto kolejny przykład tego, w jaki sposób lofty są ściśle powiązane ze sztuką, lecz widzimy coś więcej, coś bardzo ważnego: gołe ściany! Ściany w budynkach przemysłowych i fabrykach bardzo rzadko mają jakiekolwiek wykończenie. Jeżeli nasze ściany wykonane są z cegły – pod żadnym pozorem tego nie chowajmy! Utrzymajmy je jak skarb mieszkania. Ten szorstki i lekko rustykalny klimat jest bardzo typowy dla loftów. Jeżeli ściana pokazuje ślady czasu w postaci różnych rodzajów cegły układanej w różnych dekadach, nawet lepiej! Nie ma nic lepszego niż gra tekstur na ścianie, która była wielokrotnie odnawiana na przestrzeni lat. Nauczmy się kochać materiały, z których wzniesiono budynki.

​Wysokie sufity

Industrialny salon od homify Industrialny

Również ze względu na przemysłową przeszłość, lofty powinny charakteryzować się wysokimi sufitami. Jeżeli mamy zamiar zaprojektować lub zbudować nową nieruchomość na styl loftu, zawsze miejmy na uwadze wysokości. Jeżeli planujemy luksusowe wykończenia, jak na zdjęciu (zamiast stylu industrialnego), dobrym pomysłem jest wykorzystanie mebli typu upcycled, czyli odnowionych i stuningowanych, oraz projektów DIY. Elementy vintage i zabytkowe meble na pewno dodadzą przestrzeni pewnej osobliwości.

​Antresole

Jeżeli nasz projekt zakłada stworzenie dwóch poziomów, postarajmy się, żeby nie nakładały się one na siebie całkowicie. Zamiast parteru i piętra, lepiej sprawdzi się antresola! Jej stworzenie nie sprawi większego problemu po lekturze: Budowa antresoli krok po kroku.

​Ogromne okna

Tak samo jak w przypadku oryginalnych konwersji magazynów w lofty w latach 50 i 60, mieszkanie w stylu loftu musi posiadać ogromne okna. Czym większe, tym lepiej!

​Dobre oświetlenie

Eklektyczny salon od homify Eklektyczny

Jeżeli charakterystyka istniejącego budynku nie pozwala na powiększenie okien, przynajmniej upewnijmy się, że przestrzeń jest zawsze dobrze oświetlona. Można to osiągnąć poprzez malowanie ścian i sufitów na biało i pokrycie podłóg jasnymi panelami. Nie zapominajmy również o odpowiednio dobranych lampach!

​Żywa kolorystyka

Jeżeli mowa o istniejącym już mieszkaniu, w którym nie ma możliwości pokazania belek stropowych, systemu wentylacji, ani oryginalnego materiału, z którego wykonano ściany; o mieszkaniu średniej wysokości i bez możliwości powiększenia okien – nadanie wyglądu loftu nadal jest możliwe! Kluczowe elementy w takim przypadku to: w miarę możliwości wyburzenie niepotrzebnych ścianek działowych, wybór nowoczesnych mebli o jasnych, żywych kolorach i skontrastowanie ich z antykami, oraz wprowadzenie elementów dekoracyjnych raczej nietypowych w domach, jak na przykład neony!

Który z elementów loftu podoba Wam się najbardziej?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu