Zaskakująco jasny dom o nietypowej bryle

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Zaskakująco jasny dom o nietypowej bryle

A.D. A.D.
Nowoczesne domy od ENDO SHOJIRO DESIGN Nowoczesny
Loading admin actions …

Ten imponujący dom zbudowany został w dzielnicy mieszkaniowej  Hyogo Prefekturana wyspie Honsiu w Japonii. Budynek przypomina kształtem pudełko, jego konstrukcja jest dwupiętrowa z drewnianym szkieletem. Od ulicy widoczne są jedynie śnieżnobiałe ściany. Dom został zaprojektowany przez architektów Shojiro Endo i Masaharu Tada. Jego nazwa Hanayashiki pochodzi od jednego z najstarszych parków rozrywki w Japonii. Wybudowano go na niewielkiej, dość problematycznej działce jednak efekt końcowy jest nadzwyczaj ciekawy. Oceńcie sami!

Elewacja zewnętrzna

Dom powstał na narożnej działce w dzielnicy mieszkalnej znajdującej się na wzgórzu. Wokół jest wiele podobnych stylistycznie, nie wyróżniających się domów. W takiej lokalizacji budynek staje się niezwykle widoczny i przyciągający wzrok przechodniów. Jego charakterystyczną cechą jest brak tradycyjnych okien, wszystkie elewacje są białe i gładkie. Z zewnątrz wydaje się że wewnętrzna część budynku jest bardzo chłodna i ciemna. Nic bardziej mylnego.

Taras

Ten taras jest inny niż wszystkie. Jego unikatowość polega na braku kontaktu z otoczeniem na zewnątrz domu. Wydawać się może, że to całkiem sprzeczne z ideą jego istnienia bo po co komu ciemny, osłonięty taras. Ale w rzeczywistości tak nie jest. Światło, które dochodzi od góry jest całkowicie wystarczające. Podłoga na tarasie jest drewniana i w naturalny sposób łączy się z podłogą na wyższej kondygnacji budynku. Taki specyficzny balkon jest przedłużeniem części mieszkalnej i wyciągnięciem jej na zewnątrz. 

Wnętrze oświetlone dziennym światłem

Ten dom, wbrew pozorom, jest pełen światła. Cała elewacja budynku posiada niewielkie nacięcia, które stanowią rodzaj prześwitów. Ze względu na brak tradycyjnych okien z wnętrza nie widać co dzieje się na zewnątrz i odwrotnie. Ale nie ogranicza to dopływu dziennego światła. W pokojach jest bardzo jasno, wszystko podkreślone dobrą aranżacją, dużą ilością bieli oraz jasną podłogą. Dom jest otoczony murem ale górą dochodzi światło słoneczne ponieważ jest pozostawiona szczelina pomiędzy elewacją a murem. Na rogach budynku znajdują się bardzo wąskie ale wysokie okna wychodzące na zewnątrz.

Bordowa ściana

Przez środek części mieszkalnej budynku przechodzi bordowa ściana, która jest doskonale oświetlona światłem dziennym dzięki dużym szczelinom na dachu. Zadaniem ściany jest oddzielenie wszystkich funkcji mieszkalnych od siebie. Dzieli ogromną przestrzeń wewnętrzną na mniejsze strefy. Jest właściwie jedyną ściną znajdującą się wewnątrz budynku. 

Budynek nocą

Powierzchnia działki na której został postawiony dom jest naprawdę malutka jak na nasze warunki życiowe. Wynosi zaledwie 140 m kwadratowych natomiast powierzchnia domu to nieco ponad 80 metrów kwadratowych. Powodem wybudowania takiego specyficznego domu stała się zatem jego lokalizacja. W gęsto zaludnionej dzielnicy mieszkalnej zbudowanych zostało wiele domów ale nie zachowano wystarczających odległości ich od siebie. Sąsiedzi zaglądają sobie w okna i nie ma poczucia prywatności. Tak pomyślany budynek zapewnił mieszkańcom maksimum swobody i komfort życia na co dzień.  Nocą budynek jest ciekawie oświetlony. Reflektory i wewnętrzne światło podkreślają jego krawędzie.

Sposobów na sprytne urządzenie niewielkich domów jest wiele. Zobaczcie ten przykład: Jak pomysłowo zagospodarować 86 metrów kwadratowych?

Otwarta przestrzeń

Architektom udało się w pełni zadbać o uczucie prywatności mieszkańców. Ale równocześnie osiągnęli awangardową bryłę, która skupia uwagę zarówno od strony zewnętrznej jak i we wnętrzu. Gra świateł, która odbywa się każdego dnia w tym domu zdaje się być wręcz magiczna i tajemnicza. Cechą charakterystyczną architektury japońskiej jest wyjątkowy szacunek dla natury. Japończycy czują się jedynie jej częścią stąd ich zamiłowanie do otwartych, jasnych przestrzeni, które widać jak na dłoni w tym awangardowym projekcie. Przebija przez niego także odwaga i chęć do tworzenia nowatorskich rozwiązań. Architekci nie mieli łatwego zadania projektując maleńką nieruchomość na minimalnej działce, podołali jednak doskonale.

Podoba Wam się styl japoński? Możecie wprowadzić go na swojej działce! Przeczytajcie: TOP 10 – magiczne ogrody japońskie! oraz Jak stworzyć azjatycki ogród w 5 krokach?

A czy Wy chcielibyście mieszkać w takim domu "bez okien"?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu