Jak sprytnie oddzielić kuchnię od salonu? | homify

Jak sprytnie oddzielić kuchnię od salonu?

A.D. A.D.
bastianello/costa/marchetti/fabro
Loading admin actions …

Jak sprytnie oddzielić kuchnię od salonu aby nadal została otwarta? Istnieje na to co najmniej kilka rozwiązań, które nie tylko zapewnią stylowy wygląd obu pomieszczeń, lecz jednocześnie będą stanowić praktyczny dodatek, który będziemy mogli wykorzystać na wiele sposobów.

Czy to przy użyciu ściany, wyspy kuchennej lub półki na książki – każdy sposób będzie miał inne zalety.

Dziś przedstawiamy Wam kilka pomysłów, dzięki którym zyskacie sprytnie wydzielone strefy. Zapraszamy!

Mini ścianka

Niby ściana jest, a jednak jej nie ma. Takie rozwiązanie ma doskonale przysłoni przestrzeń roboczą kuchni. Natomiast dzięki obniżonej do połowy wysokości, pozwoli zachować osobie przygotowującej posiłki kontakt z gośćmi czy domownikami. Blat kuchenny będzie zasłonięty, a dzięki temu nie będzie widoczny rozgardiasz panujący podczas gotowania. Przy okazji architekci z Och Ach potraktowali ściankę jako element spajający dekoracyjnie obie strefy. Ceglasta okładzina idealnie wpasowuje się w aranżację kuchni, nawiązując do ściany w salonie.

Śniadaniowy barek

Barek, wyspa czy półwysep to zupełni inny sposób na optyczne oddzielenie kuchni od salonu. Jako część zabudowy meblowej, a nie konstrukcji budynku, pełni też inne role. Śmiało może służyć jako centrum gotowania, bar czy też po prostu dodatkowy blat roboczy. Jest wspaniałym uzupełnieniem aneksu kuchennego, dlatego od razu wiadomo, że jest to wciąż część kuchni, jednocześnie stawia wyraźną granicę pomiędzy oboma pomieszczeniami.

Różnica w podłodze i na ścianach

niebieska kuchnia MIKOŁAJSKAstudio Industrialna kuchnia
MIKOŁAJSKAstudio

niebieska kuchnia

MIKOŁAJSKAstudio

Ten sposób jest zdecydowanie bardziej subtelny i jedynie umownie wyznacza granicę stref. Niemniej jednak stanowi także rozwiązanie praktyczne ponieważ w kuchni potrzebujemy bardziej trwałej i odpornej podłogi niż w salonie. W miejscu, w którym kończy się zabudowa meblowa, kończy się również podłoga z płytek, a zaczyna drewno.

Podłoga to jedno, innym równie delikatnym sposobem podziału jest różnica w kolorze ścian. Wystarczy zastosować dwa kolory ścian – w kuchni inny, a w salonie inny. W tym rozwiązaniu panuje dowolność. Możemy zatem zestawić ze sobą dwa współgrające kolory ścian lub zupełnie ze sobą kontrastujące.

Szklana ściana

Chcecie utrzymać kuchnię i salon w symbiozie, ale jednocześnie uniknąć hałasu i zapachu z kuchni? Zamontujcie szklaną ścianę: rewelacyjne rozwiązanie, które tworzy dwa odrębne obszary funkcjonalne, ale połączone wizualnie. Można także zamontować drzwi przesuwne, które pozwolą dodatkowo oddzielić i zamknąć kuchnię.

Ściana z oknem

The Crystal Palace Kitchen by deVOL deVOL Kitchens Aneks kuchenny Niebieski
deVOL Kitchens

The Crystal Palace Kitchen by deVOL

deVOL Kitchens

Kolejny przykład opiera się na modelu ścianki działowej, jednak jest częściowo ażurowy, posiada duże wycięcie, które sprawia, że zostaje zachowana komunikacja wizualna między kuchnią, a salonem. Mamy tutaj do czynienia z dużą przestrzenią otwartą, dlatego takie rozwiązanie jest jak najbardziej wskazane i prezentuje się wyjątkowo ciekawie. Powstała w ten sposób półka może być idealnym miejscem na rośliny zielone czy inne dekoracje.

Regał na książki

Podział przestrzeni dzięki postawieniu półki na książki? To rozwiązanie wyjątkowo łatwe i niedrogie! Wysokie i szerokie regały zapewniają dobrą widoczność nawet, gdy są wypełnione książkami, co sprawia wrażenie lekkości wnętrza. Przewaga nad zwykłą ścianką działową jest taka, że dodatkowo zyskujemy sporo miejsca do przechowywania. Kto z Was nie lubi wielofunkcyjnych przedmiotów? Estetyka i niska cena to kolejne zalety tego prostego pomysłu.

Meble wielofunkcyjne

Jeden mebel – kilka możliwości. Od strony kuchni jest to wyspa z blatem roboczym, z szafkami na naczynia. Od strony salonu regał na książki i dekoracje. Subtelnie wyznacza granice, separuje, a przy okazji jest bardzo praktyczny i efektowny.

Nowoczesne rozwiązania

Na koniec śmiały projekt architektów ze Studia WOK, którzy zaproponowali prawdziwie innowacyjne rozwiązanie – The Light Blue Box. Oryginalny projekt, który sprawdzi się w małych wnętrzach, nie zakładających osobnego pomieszczenia na kuchnię. Jest to mebel, który stanowi z jednej strony kuchnię, z drugiej przestrzeń do przechowywania w salonie. Przed nami praktyczna strefa przygotowywania posiłków, której zarzucić nie można absolutnie nic. Kolejne zdjęcie pokaże Wam jak prezentuje się ten mebel w innym ujęciu.  

Od strony salonu

Co znajduje się po drugiej stronie? Również zabudowa, tyle że salonu. Powstałą w skutek przeprowadzanych reform ścianę wykorzystano w charakterze miejsca do przechowywania. Jej głębokość od strony pokoju dziennego to zaledwie 60 cm. Jest też okienko w stylu wystawki. Otwór w ścianie pozwala na łatwiejsze przenoszenie gotowych dań czy kubków z herbatą. Po drugiej stronie już czeka wygodne miejsce do relaksu z kubkiem ulubionego napoju i książką. W pełni możecie obejrzeć ten projekt tutaj.

Kuchnia razem z salonem, czy osobno? 
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu