8 sposobów na zachowanie prywatności w ogrodzie! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

8 sposobów na zachowanie prywatności w ogrodzie!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Nowoczesny ogród od GARDEN TROTTER Nowoczesny
Loading admin actions …

Utrzymanie prywatności w ogrodzie często jest nie lada wyzwaniem, szczególnie w dużych miastach, kiedy to działki nie są zbyt duże i tak naprawdę możemy swobodnie rozmawiać z sąsiadem znajdującym się tuż za płotem. Jednak czasem wolelibyśmy tego uniknąć i zachować intymność naszego życia rodzinnego – jak przystosować do tego ogród? Możemy pokusić się o ściany pnączy, żywopłot, odseparować się ogromnymi donicami z kolorowymi kwiatami i wykorzystać drzewa do przysłonienia naszej działki. Przedstawiamy 8 sposobów, dzięki którym nie będziecie się musieli obawiać obcych oczu na swoim ciele podczas opalania topless, czy podglądaczy kiedy właśnie urządzacie rodzinnego grilla!

Meble w odpowiednim miejscu

Podczas urządzania ogrodu ważne jest znalezienie odpowiedniego kompromisu pomiędzy zachowaniem intymności a swobodną aranżacją ogrodu, abyśmy zawsze chcieli odpocząć w przyjemnej i estetycznej atmosferze. Jeśli chcesz zachować nieco prywatności np. podczas posiłków na świeżym powietrzy, czy wieczornych imprez z ogrodzie, to dobrym pomysłem będzie wykorzystanie do tego miejsca w kącie – tuż przy ogrodzeniu (jeśli jest odpowiednio wysokie).

Mur z roślin

Taki mały ogród nie wymaga specjalnych zabezpieczeń – wystarczy, że ścianę lub płot pokryjemy roślinnością, aby wyglądały przytulniej. Jeśli dobierzemy odpowiednie rośliny, to będą one w stanie pokryć całość, przez co będą wyglądać jak przedłużenie ogrodu a nie mur obronny. Zwiększa się dzięki temu poczucie przestrzeni i sami będziemy się czuć bardziej naturalnie w takim otoczeniu.

Wiszące pnącza

Kto powiedział, że ważne jest, aby mieć duży ogród w którym rośnie niezliczona ilość roślin i kwiatów. Jeśli mamy małą przestrzeń do zagospodarowania i jednocześnie wolelibyśmy zachować nieco prywatności w ogrodzie, to wszelkie rośliny wiszące pomogą nam w osiągnięciu wymarzonego efektu. Poza tym, taki ogród nie jest czymś wyjątkowo popularnym, więc możemy się w nim poczuć wręcz magicznie!

Żywopłot

Żywopłot może stanowić prawdziwe ogrodzenie naszej posesji lub zasłaniać część ogrodu, której nie chcemy pokazywać lub pragniemy, aby była bardziej tajemnicza. Jest często stosowany, ale niestety po posadzeniu musimy czekać, aż urośnie, a później zapewnić mu odpowiednią pielęgnację, jednak w efekcie otrzymujemy imponujący żywopłot, który pomaga nie tylko w osłonięciu naszego domu, ale również dumnie dominuje nad bujną roślinnością w ogrodzie. W kwestii roślin możemy wybierać pod względem rodzaju, nadają się zarówno liściaste, jak i iglaste. Jak wybrać odpowiedni gatunek na żywopłot? Przede wszystkim zależy to od tego, czy ma to być osłona sezonowa, czy ma zdobić nasz ogród przez cały rok – w pierwszym przypadku powinniśmy się zdecydować na żywopłot liściasty, w drugim na iglasty.

Pionowy ogród

Inną możliwością jest stworzenie pionowego ogrodu (całkowicie lub stopniowo), gdzie drzewa będą zapewniać cień kiedy to jest dużo słońca i stworzą dzięki temu przytulną atmosferę, jakbyśmy byli właśnie w chłodnym lesie – coraz wyżej pnące się krzewy i drzewa zapewnią nam naturalną osłonę przed oczami wścibskich sąsiadów i przechodniów. W tym ogrodzie poczujemy się, jak w prawdziwej oazie!

Altanka

Altanka to nie tylko świetne miejsce na schowanie się przed prażącymi promieniami słońca, ale przede wszystkim dobre miejsce na ukrycie się przed natrętnymi oczami sąsiadów. W dodatku pięknie wygląda! Minusem jest pielęgnacja, jednak jeśli zadbamy o odpowiednią konstrukcję i podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, jak nawadnianie i przycinanie – nie będziemy mieć problemu z taką roślinna altanką. Oczywiście możemy również wybrać drewnianą pergolę, która będzie równie dobrze spełniać swoje funkcje.

Okna wielkoformatowe

Jeżeli nie chcemy firanek lub zasłonek, ale przydałoby się zasłonić czymś okna w południe i zadbać o odrobinę prywatności wieczorem, to żaluzje będą idealnym pomysłem. Pasują do każdego wnętrza i są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ można z nich łatwo zetrzeć kurz, czego nie można powiedzieć o firankach, a pranie ich co kilka dni i wieszanie, szczególnie jeżeli pokój jest wysoki, byłoby uciążliwe. Jeżeli ktoś ma koty, to żaluzje nie będą ich tak kusić, jak zasłony…

To opcja dla tych, którzy cenią prywatność szczególnie we wnętrzu domu!

Ogród z basenem w sercu miasta

Nowoczesny ogród od Biesot Nowoczesny

Niestety mieszkańcy miast rzadko mogą sobie pozwolić na własny ogród, ale Ci, którzy mogą – to prawdziwi szczęściarze! Widzimy ogród urządzony w sercu miasta, pomiędzy innymi budynkami, który nie jest zwykłym ogrodem z trawnikiem i barwnymi kwiatami, ale rozbudowaną, wyjątkowo zaprojektowaną wersją miejsca relaksu w cieplejsze dni. W centrum uwagi znajduje się okrągły basen umiejscowiony w cieniu drzewa, zaś wokół rosną drobne krzaczki, które oddzielają strefę wodną od reszty ogrodu. Do tego dochodzi zestaw wypoczynkowy, który zapewni komfort każdemu w słoneczne dni. Miękkie obicia i wygodne kąty ogrodowej kanapy to połączenie idealne dla wszystkich, którzy pragną się zrelaksować.

Szukacie prostych sposobów na urządzenie ogrodu? Sprawdźcie w tym artykule: 10 prostych pomysłów na piękny ogród!

Który pomysł przypadł Wam do gustu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu