10 ciekawych pomysłów do małych ogrodów

A.D. A.D.
gród na parterze, Miejskie Ziele Miejskie Ziele Ogród zen
Loading admin actions …

Małe ogrody mają swoje plusy i minusy. Zdecydowanie pośród tych pierwszych możemy wymienić to, że wymagają mniejszych nakładów pracy ogrodniczej, łatwiej jest je pielęgnować i można to zrobić mniejszym kosztem. Z kolei minus jest taki, że sam proces aranżacji takiego ogrodu jest zdecydowanie bardziej wymagający, a architekci krajobrazu muszą się nagłowić żeby wszystko ładnie do siebie pasowało, nie było przeładowane i aby pozostała też wolna przestrzeń na aktywność.

Dziś bierzemy na tapetę właśnie małe ogrody. Mamy dla Was aż 10 sprawdzonych porad i gotowych rozwiązań, które idealnie sprawdzą się na małych działkach i sprawią, że przestrzeń będzie zachwycająca i przyjemna do rekreacji. Zapraszamy!

1. Woda

Woda w ogrodzie zawsze wprowadza ciekawe urozmaicenie, a jednocześnie jest czynnikiem sprzyjającym wypoczynkowi. Wcale nie musi to być wielki staw kąpielowy czy basen aby wszystko wyglądało dobrze. Możemy w ogrodzie wykorzystać różne formy zbiorowisk wodnych, na przykład maleńkie wodne oczka lub sadzawki. Prosta konstrukcja fontanny projektu pracowni SPRING także będzie idealnym sposobem, aby ogród domowy stał się bardziej kreatywny i efektowny.

2. Na gotowej rabatce

Ciekawym rozwiązaniem na uzyskanie oryginalnego efektu w swoim 

ogrodzie 

jest kreatywne przycinanie drzewek i krzewów. Jak widać na załączonym zdjęciu, można nadawać im przyjemne dla oka kształty i dodać przestrzeni tym samym odrobinę oryginalności. Tutaj krzewy są zasadzone na specjalnie przygotowanej w tym celu rabacie, co wprowadza dodatkowy element dekoracji i odcina poczucie nudy. 

3. Ogródek frontowy

Zamysł frontowego ogrodu jest okazją do stworzenia dobrego pierwszego wrażenia. W małych ogrodach niekoniecznie sprawdzą się trawniki, które są po prostu niepraktyczne – z powodu niewielkiego rozmiaru mogą być kłopotliwe w pielęgnacji. Ogród frontowy musi także integrować nasz dom z przestrzenią zewnętrzną. Jego rola jest bardzo ważna dlatego świetnie jest kiedy projekt przestrzeni przed domem jest połączony z fasadą.

4. Ogród w skrzyniach

Każdy fragment ogrodu można ozdobić roślinnością w skrzyniach czy donicach. Nie potrzeba dobrej gleby aby cieszyć się miłym kącikiem. Możemy bawić się rozmiarami, kolorami, czy fakturami, a wybór odpowiedniej wysokości roślin pozwoli na zharmonizowanie miejsca. 

5. Sprytnie zorganizowany

Mały ogród często musi w sobie pomieścić wiele funkcji. Oprócz tego, że ma cieszyć oko, powinien również stwarzać miejsce do relaksu czy spotkań z przyjaciółmi. Ta propozycja od Ogrodowa Sceneria z pewnością jest godna zainspirowania się nią.

6. Kącik tematyczny

Jeśli w ogrodzie jest naprawdę mało miejsca i właściwie nie ma zbyt dużego pola do aranżacji warto znaleźć wolny kąt i wstawić tam oryginalny, charakterystyczny przedmiot, co sprawi, ze powstanie ciekawy kącik tematyczny.

7. Moc roślin

Niektóre rośliny mają swoje tajne moce. Na przykład krzewy to dobre rozwiązanie dla osób które mają niewiele czasu na zajmowanie się ogrodem; raz wysadzone mogą rosnąć wiele lat w tym samym miejscu, z reguły nie ma z nimi kłopotów wyjątek stanowią róże, a ich pielęgnacja zajmuje kilkanaście godzin rocznie w ogrodzie średniej wielkości.

8. Formowane krzewy

Miłośnicy minimalizmu pokochają formowane rośliny, które pięknie komponują się ze skałami. Są łatwe w pielęgnacji i utrzymaniu.

Przeczytajcie również:  

9 ciekawych pomysłów na design małego ogrodu

9. Sezonowe kwiaty

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie ogrodu na przestrzeni całego roku jest zastosowanie naturalnych dekoracji w postaci sezonowych roślin czy warzyw lub owoców. Podczas planowania roślinności warto wziąć pod uwagę to jak dana roślina prezentuje się w konkretnym okresie i zadbać o to by zawsze w ogrodzie coś kwitło lub wybarwiało się na przyjemny kolor.

10. Dobre wykorzystanie miejsca

Kolejna propozycja również stawia na kreatywne zagospodarowanie terenu. Choć ogródek ten jest wręcz mikroskopijny, znalazło się w nim miejsce na leżak czy stół z krzesłami. Stało się tak dzięki temu, że właściciele zrezygnowali z tradycyjnego trawnika na rzecz drewnianego tarasu, którego kształt został dostosowany do przestrzeni.

A jak prezentują się Wasze ogrody? 

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu