Małe domy - 8 porad aby zmaksymalizować przestrzeń | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Małe domy – 8 porad aby zmaksymalizować przestrzeń

A.D. A.D.
Industrialny korytarz, przedpokój i schody od Studio Mieke Meijer Industrialny
Loading admin actions …

Małe i nieustawne pokoje to zmora mieszkańców dużych aglomeracji. Największy problem mają ci, którzy mieszkają w blokach z ostatnich lat ubiegłego stulecia. Pomieszczenia w powstających wtedy budynkach miały niewielki, wręcz klaustrofobiczny metraż i zazwyczaj nieustawny kształt. Wielu z nas jest także posiadaczami małych domków, w których wbrew pozorom wcale nie ma dużo więcej przestrzeni niż w mieszkaniu.  Ale nie martwcie się, nawet z takim problem można poradzić sobie w łatwy i szybki sposób. Przede wszystkim postawcie na wydobycie maksimum przestrzeni z tego co macie. Istnieje kilka ogólnych zasad, które mogą być stosowane aby osiągnąć zamierzony cel. Oto 8 wskazówek jak optycznie powiększyć przestrzeń niewielkiego domu.

1. Im mniej ścian tym lepiej

Otwarte przestrzenie w małych domach to właściwie konieczność. Pozbycie się zbędnych ścian i tworzenie dużej przestrzeni z podziałem na strefy doda wnętrzu co najmniej kilkanaście metrów kwadratowych. Jedno wielkie pomieszczenie to wiele zalet, między innymi bardzo doby przepływ światła dziennego a jak wiemy dobrze oświetlony pokój wydaje się być większy. Przestrzeń można podzielić za pomocą regałów, mebli, różnego natężenia światła lub przez podłogę – jak w poniższym przykładzie.

2. Wykorzystaj każdą przestrzeń na półki

Szafki narożne, szafy wnękowe czy półki na wymiar to wręcz idealne rozwiązanie. Zadowolą każdego ponieważ to Wy decydujecie jaki wymiar, układ i proporcje będzie mieć każda jedna przegroda. Mogą to być meble w formie gablot, biblioteczek czy całkowicie zamykanych szaf. Dzięki temu będą dodatkowo pełnić funkcje przechowywania. Wypełnijcie każdy narożnik Waszego niewielkiego salonu- dzięki temu przestrzeń wyda się przestronniejsza. Niewielki okrągły stół i krzesła stworzą część jadalnianą a jeśli zawsze marzyliście o domowej biblioteczce i kąciku czytelniczym róg pomieszczenia będzie dla niego idealnym miejscem. Postawcie dużą szafę biblioteczną na wymiar, wygodny fotel, podnóżek, lampę i podręczny stoliczek i gotowe.

3. Nadaj schodom dodatkowe funkcje

Projektanci ze Studio Mieke Meijer stworzyli niezwykle designerskie schody, w których każdy stopień to coś więcej niż przemieszczenie się z dołu w górę. Wielofunkcyjność na najwyższym poziomie. Półki szafki, biurko, schowki i dekoracja – a to wszystko w jednym. A co najważniejsze te nietuzinkowe schody wcale nie są większe niż ich standardowy wariant. Także miejsce pod tradycyjnymi schodami nie musi być puste, straszyć ciemnością i kurzem. Możecie pod nim zbudować niewielką spiżarnię, dekoracyjne terrarium albo szafę pod wymiar, która pomieści wszystkie Wasze szpargały.

4. Wykorzystaj przestrzeń za łóżkiem

Zazwyczaj, projektując sypialnię dosuwamy łóżko zagłówkiem do ściany. Nie ma w tym nic dziwnego, tak postępujemy od wielu lat i tak jesteśmy przyzwyczajeni. Ale warto odejść od tego schematu na rzecz nowej mody, która w dodatku jest bardzo łaskawa dla niewielkich przestrzeni. Za łóżkiem możecie wygospodarować sporo miejsca na szafę czy garderobę. Wybierając meble do małych sypialni pamiętajcie, że nie powinny one przytłaczać wnętrza. Najlepiej, żeby lekko przepuszczały lub odbijały światło, były wielofunkcyjne i proste, nie blokowały przejścia ani nie przesłaniały widoków. Możecie wybrać meble z przeszklonymi frontami – wydadzą się lżejsze i mniejsze niż te zabudowane. W małym pokoju nie sprawdzają się masywne, bogato zdobione meble, bo zajmują miejsce i pochłaniają światło.

5. Z pomocą przyjdą dolne półki

Krzesła, stoły czy szafy  mają zazwyczaj cztery punkty podparcia lub, jak mówimy potocznie, mają cztery nogi. Dzięki temu doskonale nadają się do przechowywania pod nimi rzeczy. Wystarczy kilka cm nad podłogą umieścić półkę – tak jak na powyższym zdjęciu i gotowe. Pamiętajcie aby wykorzystać także przestrzeń na końcu łóżka. Możecie tam postawić, skrzynię, kufer czy ławę. 

Przeczytajcie także: 6 wskazówek jak udekorować dom!

6. Lustro

Salon klasyczny z kuchnią / CLASSIC LIVING ROOM with KITCHEN Klasyczny salon od D2 Studio Klasyczny Drewno O efekcie drewna
D2 Studio

Salon klasyczny z kuchnią / CLASSIC LIVING ROOM with KITCHEN

D2 Studio

Odbicie lustrzane może powiększyć mały pokój  nawet dwukrotnie. Dodatkowo pełni funkcję dekoracyjno -estetyczną. Piękna ozdobna rama przykuje uwagę wchodzących do pomieszczenia a odbicie doda optycznie metrażu. Lustro może zadziałać także negatywnie – może zwielokrotnić bałagan lub podkreślić niezbyt dekoracyjny element wyposażenia. Dlatego niezwykle ważne jest miejsce, które dla niego wybierzecie. Najbardziej popularnym sposobem na lustro w salonie, jest zawieszenie tafli na ścianie za kanapą. Jeśli górna rama znajdować się będzie na wysokości 1,5 – 1,7 cm od podłogi, pomieszczeniu zostanie nadana głębia. Efekt zależy nie tylko od wielkości, ale również kształtu lustra – poziomo ułożone lustro prostokątne doda właśnie głębi, pionowe – wydłuży niskie wnętrze. Lustra powinny mnożyć ciekawe, dekoracyjne elementy wystroju lub odbijać światło dzienne, ale nie wskazywać wyposażenie, które w pokojach znajduje się tylko z konieczności.

7. Zagospodaruj wszystkie kąty i zakamarki

Ze względu na kształt budynku , w każdym domu znajdują się małe przestrzenie z pozoru nienadające się do użytku, które są zwykle tworzone przez położenie drzwi, okien czy wnęk. Niezależnie od okoliczności , jeśli macie takie miejsce starajcie się znaleźć mu jakieś uzasadnienie, nadać funkcję. Dzięki temu żadna przestrzeń się nie zmarnuje!

8. Umieść meble, które da się ukryć

Wybierając meble, pamiętajcie, że musicie oszczędzać przestrzeń. Dlatego rozważcie zakup rozkładanych sprzętów: kanapy, krzeseł, stołu. Kółka także są mile widziane. Komody, szafki czy fotele z zamontowanymi kółkami znacznie łatwiej przesunąć w inne miejsce. Świetne są też stoliczki wychodzące ze ściany. Oszczędzacie miejsce, macie wszystko pod ręką a gdy nie jest potrzebny wystarczy tylko niewielki ruch ręką aby schować go z powrotem. Jakiej większej wygody można chcieć?

A czy Wy też borykacie się z problemem małego metrażu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu