Miejski ogród jak ze snu | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Miejski ogród jak ze snu

A.D. A.D.
Nowoczesny ogród od GARDEN TROTTER Nowoczesny
Loading admin actions …

Kiedyś człowiek dążył do zaludnienia wielu terenów, które nadawały się do utworzenia wspaniałych metropolii. Niemniej jednak w dzisiejszych czasach, ludzie coraz bardziej uciekają na tereny poza miejskie, peryferia, wsie. Dezurbanizacji to zjawisko całkowicie zrozumiałe w naszych czasach. Wiele osób zaczyna czuć się przytłoczonym poprzez gęstość zaludnienia. Coraz częściej zaczynamy tworzyć swoje własne, spokojne ogrodowe azyle, gdzieś poza centrum całego, szybkiego życia. 

W dzisiejszym katalogu inspiracji zobaczycie przykład miejskiego ogrodu utworzonego przez GARDEN TROTTER – projektantów zieleni z Paryża. Niech ten ogród stanowi dla Was inspirację, że i w miejskiej dżungli można zaznać ukojenia. Kluczem do sukcesu jest dobre zagospodarowanie działki, stworzenie przestrzeni przyjaznej dla roślin i dla wypoczywających na niej ludzi. 

Strefa wypoczynku

Na przydomowym drewnianym tarasie została utworzona strefa wypoczynku, przeznaczona głównie do relaksu z filiżanką kawy w dłoni. Piękny komplet mebli wypoczynkowych wraz ze stolikiem kawowym stanowi nowoczesny akcent w tej zielonej przestrzeni.  Wokół tarasu zostały zasadzone ozdobne trawy i wielokolorowe rośliny. Tworzą one rodzaj ramy, w którą zapadamy się siadając przy stoliku. W tle w oddali widać kolejną strefę wypoczynku. Tym razem mamy do czynienia z miejscem mniej formalnym. W pierwotnym planie, na drewnianym podeście miały znajdować się wygodne leżaki. Częściowo osłonięte za pomocą wysokich donic z roślinnością miały tworzyć komfortową strefę relaksu. Właściciel ogrodu zdecydował się jednak na dodatkowy stół z krzesłami. Jego wysokość pozwala na wygodne spożywanie przy nim posiłków lub pracę.

Strefa pracy

Dodatkowy stoliczek znajduje się po przeciwległej stronie ogrodu, przy szarym murze stanowiącym ogrodzenie posesji. Jest obrośnięty wokoło roślinnością, dzięki temu wydaje się być bardziej tajemniczy i bardziej prywatny niż stolik kawowy. Stonowana kolorystyka mebli, podestu i ogrodzenia podbija zieleń roślin i kolor kwiatów. Pomiędzy podestem a murem rosną niskie kwiaty oraz niewielkie drzewa, które w przyszłości rozrosną się i stworzą zieloną ścianę.

Taras

Podłoga tarasu została zrobiona z egzotycznego drewna, które jest niezwykle odporne na działanie czynników zewnętrznych. Deski zostały ułożone wzdłuż jego długości – zabieg ten wydaje się stwarzać rodzaj ścieżki, na końcu której znajduje się komplet wypoczynkowy i biały mur ozdobiony prostymi wysokimi krzewami symetrycznie ustawionymi. Ogromna czerwona donica z błyszczącego plastiku to ważny dodatek. Stanowi rodzaj kropki nad i w aranżacji ogrodu.

Oświetlenie

Oświetlenie, tak jak i reszta ogrodu jest bardzo dobrze przemyślane. Zarówno styl lam jak i ich rozmieszczenie nie są przypadkowe. W ogrodzie czy na tarasie światło pełni ważne funkcje, nie wystarczy żeby dobrze doświetlało przestrzeń. Ładnie podkreślone światłem rośliny czy ścieżki zachęcają do spędzania na zewnątrz więcej czasu. Trawy ozdobne w ogrodzie to modne elementy aranżacyjny. Często stają się one głównym elementem kompozycji ogrodowej. Tak też jest w tym wypadku – taras okalany został mieszanką ozdobnych traw i kwiatów. Niewymagające, plastyczne, dekoracyjne, także zimą po zaschnięciu wyglądają ciekawie.

Różnorodna roślinność

Ogród to miejsce, które kojarzymy z piękną zielenią, ale, niestety, cieszy ona nasze oko tylko przez połowę roku. Od października do marca piękne liściaste i zielone drzewa można oglądać tylko w Palmiarni lub w filmach. Nie oznacza to jednak, że wraz z nastaniem jesieni ogród przeradza się w miejsce, w którym musi być brzydko i przygnębiająco. Tutaj architekci wybrali różne gatunki roślin, które dobrane są w ten sposób aby o każdej porze roku coś zachwycało swoim pięknem. Część krzewów jesienią wybarwia się na rozmaite kolory, część pozostaje zielonych cały rok. Przeczytajcie także artykuł o tym jak, z głową rozplanować roślinność w ogrodzie: Złote zasady planowania ogrodu

Widok z tarasu

Wypoczywający w tym pięknym ogrodzie domownicy, podczas picia popołudniowej herbaty rozkoszują się widokiem na cały ogród. Mimo, że jest on niewielki – ma zaledwie 250 metrów kwadratowych – cieszy oko i zachwyca wielobarwnością. Znajdują się w nim zarówno iglaki, niskie krzewy, drzewka owocowe, kwiaty oraz trawy. Dzięki temu jest różnorodny i o każdej porze roku wygląda zjawiskowo.  

Plan ogrodu

Ogród jest zorganizowany na planie prostokąta. Jest to jego niewątpliwa zaleta gdyż harmonijny kształt działki zawsze stanowi spory atut. Ogromny drewniany taras sprawia, że wypoczynek na nim jest wygodny i komfortowy a zielona przestrzeń na środku to pięknie przycięty trawnik, który z pewnością służy dzieciom do zwariowanych zabaw na świeżym powietrzu. A co jest największą zaletą tego ogrodu? Fakt, że znajduje się on w sercu miasta a będąc w środku czujemy się jakbyśmy znaleźli schronienie w zielonej oazie!

A czy Wy także marzycie o własnym ogrodzie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu