7 kroków do pięknego źródła wody w ogrodzie! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

7 kroków do pięknego źródła wody w ogrodzie!

A.D. A.D.
Modern Family garden in North London Nowoczesny ogród od Earth Designs Nowoczesny
Loading admin actions …

Każdy, kto ma szczęście być posiadaczem choćby niewielkiego ogrodu wie, że źródło wody tworzy przyjemną i przyjazną atmosferę, specyficzny mikroklimat. I choć wiele osób uważa inaczej, może być ono tańsze niż się wydaje. Istnieją skuteczne rozwiązania, które pomagają unikać dużego zużycia wody. Aby świadomie użytkować swoją domową fontannę, to podczas jej zakładania, należy wybrać pompę wody dobrej jakości. Jeśli lubicie swój ogród, cenicie sobie spokój i przyjemny szum wody, zapraszamy do przeglądnięcia naszego nowego Katalogu Inspiracji. Znajdziecie w nim cenne uwagi o tym jak i gdzie zainstalować źródełko wody.

1. Znajdź najlepsze miejsce na fontannę

Knightsbridge Roof Terrace - Aralia Garden Design od Aralia Nowoczesny Kamień
Aralia

Knightsbridge Roof Terrace – Aralia Garden Design

Aralia

Skoro wiemy już, że relaks w ogrodzie przy źródle wody jest o wiele przyjemniejszy niż po prostu wylegiwanie się na leżaku znajdźmy teraz odpowiednie miejsce na ustawienie owego źródełka. Fontanna, nawilżając i schładzając powietrze, pomoże Wam dzięki temu przetrwać letnie upały. Z tego powodu warto ją zlokalizować w pobliżu miejsca wypoczynku. Obsługa nowoczesnych fontann nie nastręcza trudności a sam sprzęt zabiera bardzo niewiele miejsca. Można je zainstalować niemal wszędzie – również na tarasie czy balkonie. Pamiętajcie, że wybór miejsca jest o tyle ważny, że generuje wielkość i rodzaj fontanny czy oczka wodnego. Najprostsze fontanny, nadające się do małych i średnich oczek wodnych, można kupić razem z pompką już za kilkadziesiąt złotych. Do ich umieszczenia potrzebne jest jedynie płytkie miejsce w oczku lub półka na głębokości około 20-30 centymetrów.

2. Wybierz projekt, który będzie najlepiej pasował do miejsca

Wszystko zależy od tego jak dużą chcecie mieć fontannę. Jeśli zależy Wam jedynie na cichym plusku wody wystarczy gliniany garnek i pompa do wody – za ich pomocą stworzycie własnoręcznie źródełko wody. Dla koneserów większych zbiorników proponujemy gotowy zestaw, który można zainstalować do oczka wodnego. W skład takiego zestawu wchodzą najczęściej pompa fontannowa, pływak z dyszą fontannową i oświetleniem LED, kabel oraz transformator. Popularne są także tak zwane fontanny pływające - najłatwiejsze w czyszczeniu i demontażu – wymagają jedynie przyciągnięcia do brzegu bez konieczności wchodzenia do oczka wodnego. Niektóre modele fontann są wyposażone w wodoodporne reflektorki typu LED, a inne w czujniki zmierzchu. Dzięki temu delikatnym światłem wprowadzają magiczną atmosferę również wieczorem.

3. Styl fontanny

Wybierając styl fontanny istotne jest dobranie go do całokształtu ogrodu. Może on być integralną częścią całości, spójną i wtapiającą się w o otoczenie. Może także stanowić wyrazisty, lekko kontrastowy punkt na mapie ogrodu, który przyciąga spojrzenia i uwagę odwiedzających. Oczywiście możecie także wybrać model, który luźno i swobodnie będzie pływać w Waszym zbiorniku wodnym. Jeśli nie posiadacie gotowego oczka wodnego czy zbiornika rozpocznijcie pracę od przygotowania i wypoziomowania gruntu, na którym znajdzie się samodzielna fontanna z zamkniętym obiegiem wodnym. Z miejsca, które zostało przeznaczone na zbiornik wodny czy samodzielną fontannę usuńcie roślinność – zapobiegnie to nieprzyjemnemu zapachowi, który mógłby być spowodowany psuciem się roślinności pod ciężarem konstrukcji.

4. Fontanna w zbiorniku z rybami

W przypadku gdy wybierzecie fontannę pływającą, wpuszczaną do oczka wodnego, w którym zamierzacie pływać lub sadzić rośliny pamiętajcie, żeby odpowiednio dobrać jej wielkość do powierzchni basenu. Musi być zachowana odpowiednia przestrzeń do przemieszczania się. W gotowym oczku wodnym instalacja fontanny sprowadza się do podłączenia do pompy odpowiedniej końcówki rozpylającej wodę. Jest to szybkie i proste więc nie obawiajcie się, że nie dacie rady. W powyższym projekcie, do stawu zostały wpuszczone ryby z rodziny karpiowatych. Stworzyły one nieprawdopodobny, naturalny a zarazem nowoczesny klimat aranżacji.

5. Pompa wodna

Modern Family garden in North London Nowoczesny ogród od Earth Designs Nowoczesny
Earth Designs

Modern Family garden in North London

Earth Designs

Sercem całej fontanny czy źródełka jest pompa tocząca wodę do dyszy. Dlatego musicie odpowiednio dobrać oba te elementy – dysza musi mieć odpowiedni kształt aby rozbryzg wody nie był zbyt duży ani mały a pompa powinna mieć odpowiednią moc. W sprzedaży są gotowe zestawy zawierające zbiornik o pojemności kilkudziesięciu litrów z mocną pokrywą, w której znajdują się otwory umożliwiające swobodny przepływ wody. W komplecie jest pompa z dyszą fontanny. Niekiedy pokrywy pojemników są dzielone – można uchylić jedną część, żeby dostać się do wnętrza w celu konserwacji pompy lub sprawdzenia poziomu wody.

6. Rozplanuj oświetlenie

Niezwykle ważne jest zadbanie o doskonałe oświetlenie wieczorem i nocą – właśnie za pomocą światła możemy kreować niepowtarzalny, wręcz magiczny klimat. Oświetlenie nie musi być nachalne, za jego pomocą uwydatnicie najpiękniejsze elementy a ukryjecie te mniej ciekawe. Na rynku znajdziecie różne rodzaje reflektorów – takie, które wąską smugą światła oświetlają konkretny punkt oraz te świecące w sposób rozproszony. Pięknie wyglądają także lampy pływające typu kula lub podwodne reflektory takie jak wykorzystano na zdjęciu – projekt został stworzony przez EDUARDO LUPPI PAISAGISMO LTDA. Z pewnością uda Wam się dobrać coś idealnego do Waszej aranżacji!

7. Na koniec – dekoracja

Najprzyjemniejszym krokiem jest zaaranżowanie w ciekawy sposób istniejącej już postawionej przez Was samodzielnie fontanny. Jeśli jest to pływający wariant w oczku wodnym musicie zwrócić uwagę na roślinność w zbiorniku – zmienia się bowiem rodzaj natlenienia wody a połączenie statycznego układu z dynamicznym wiąże się z częściową zmianą roślinności. Jeśli Wasza fontanna to źródełko w kamieniu, rzeźbie czy donicy dobrze będzie wyglądać w jak najbardziej naturalnym środowisku. Szczególny urok mają źródełka zlokalizowane wśród paproci, drzew, mchów i ozdobnych traw. Intrygująco wyglądają również te zlokalizowane koło skalniaków. Jeśli Wasz ogród jest minimalistyczny a rzeźba fontanny prosta i geometryczna możecie wokół niej ułożyć jedynie ozdobny żwir i kamienie. 

Jeśli chcecie zainspirować się jeszcze bardziej przeczytajcie artykuł: Najpiękniejsze fontanny ogrodowe – 7 inspirujących projektów. Znajdziecie w nim ciekawe rozwiązania nowoczesnych oraz klasycznych form.

A czy w Waszych ogrodach jest już woda?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu