Dom wielopokoleniowy jako nowy trend! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Dom wielopokoleniowy jako nowy trend!

A.D. A.D.
od Fachwerk4 | Architekten BDA Nowoczesny
Loading admin actions …

Budowanie domów wielopokoleniowych to zjawisko powszechne w wielu kręgach kulturowych i równych częściach świata. U nas to również część tradycji pamiętająca czasy gdy wszyscy członkowie rodziny tworzyli jedno wspólne gospodarstwo domowe. Nadal w wielu kulturach są codziennością niestety jednak nie u nas. Ale my przekonamy Was dzisiaj, że to nie jest dobra tendencja – istnieje tak wiele korzyści wynikających ze wspólnego mieszkania starszych i młodszych członków jednej rodziny! 


Ponadto chcielibyśmy przedstawić Wam wspaniałe zdjęcia domów, które zostały tak zaprojektowane by dało się w nich wydzielić dwa osobne lokale. Zapraszamy do oglądania…

Dwa identyczne domy

Domki w Dzikowie Nowoczesne domy od M. i A. DOMICZ Nowoczesny
M. i A. DOMICZ

Domki w Dzikowie

M. i A. DOMICZ

Domy dwurodzinne to najczęściej budynki piętrowe lub z poddaszem użytkowym, w których wydzielono dwa osobne mieszkania. Mogą to być także domy bliźniacze, połączone ze sobą jedynie ścianą lub dwa identyczne domy na tej samej działce. Na zdjęciu projekt bliźniaka pochodzący od M. I A. DOMICZ, architektów z Opola, którzy stworzyli urokliwe kamienne domki rodem z angielskich filmów lub prowansalskiej wsi. Mają w sobie odrobinę tradycji i ogromny powiew nowoczesności więc jest to idealne połączenie stylu dla dwóch pokoleń.

Na jednym poziomie

Dom w Rybojedzku Nowoczesne domy od Piechnik Architekci Nowoczesny
Piechnik Architekci

Dom w Rybojedzku

Piechnik Architekci

Idealnym rozwiązaniem w przypadku domów wielopokoleniowych jest rozplanowanie ich na jednym poziomie, jeśli oczywiście pozwala na to działka i plan zagospodarowania. Budowa domu dwurodzinnego jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Można sporo zaoszczędzić zarówno na etapie realizacji inwestycji, jak i podczas późniejszej eksploatacji domu. Pierwszy aspekt będzie wiązać się z niższymi kosztami zakupu działki, a co za tym idzie można pozwolić sobie na większą działkę. Projekt domu architektów z Piechnik Architekci obejmuje ciekawą bryłę, składającą się z dwóch budynków połączonych ze sobą oraz z garażu.

Prosto i funkcjonalnie

Kolejny projekt przedstawia dom z użytkowym poddaszem, w którym wydzielony może zostać osobny lokal. Zgodnie z prawem budowlanym tego rodzaju domy dwu lokalowe są traktowane tak samo jak jednorodzinne, co w praktyce oznacza, że bez przeszkód można budować je na działce, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza wyłącznie zabudowę jednorodzinną. Biała elewacja, klasyczna bryła w stylu Bauhaus idealnie wpisują się w pochyłą działkę.

W stylu bloczku

Dom jednorodzinny / elewacja frontowa Minimalistyczne domy od Easst.com Minimalistyczny
Easst.com

Dom jednorodzinny / elewacja frontowa

Easst.com

Gdy rodzina jest jeszcze większa, obejmuje na przykład starszych rodziców i ich dzieci wraz z rodzinami warto pomyśleć o budowie domu wielorodzinnego z osobnymi mieszkaniami. Wspólną częścią może być ogród, w którym odbywać się mogą przyjęcia rodzinne. Wspólna rodzinna działka to doskonałe miejsce na wymarzony dom. Jeśli Wasza rodzina jest w posiadaniu odpowiedniego terenu nie wahajcie się! Zamiast brać gigantyczny kredyt wydajcie więcej na urządzanie wnętrza i zagospodarowanie dwóch lub kilku prywatnych przestrzeni.

Bardzo nowocześnie

PERFORATED HOUSE EXTERIOR Nowoczesne domy od KLUJ ARCHITEKCI Nowoczesny
KLUJ ARCHITEKCI

PERFORATED HOUSE EXTERIOR

KLUJ ARCHITEKCI

Naturalnym podziałem zdaje się być podział na piętra, w ten sposób każda rodzina ma osobną przestrzeń. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie osobnych klatek schodowych i wejść, dzięki czemu jest możliwość uzyskania odrębności i prywatności. Dom stworzony przez KLUJ ARCHITEKCI to absolutnie nowoczesna bryła, z ciekawą elewacją, dużą ilością przeszkleń i prostą formą, którą z pewnością pokochają i młodzi i starsi.

Typowy bliźniak

Dwa oddzielne budynki

zapewniają prywatność, natomiast ich bliskość pozwala na bycie w ciągłym kontakcie. Nasi architekci zadecydowali więc, że stworzą dwie identyczne fasady, które odróżniać będzie wyłącznie kolor cegły użytej na fasadzie. Wielowymiarowa konstrukcja sprawia, że ten dom bliźniak prezentuje się ultranowocześnie. Dzięki dwóm balkonom całość wygląda subtelnie, ale i wyraziście. Przed domem zaaranżowano drewniany taras, który dodaje projektowi łagodnego charakteru.

Łatwiejsze życie codzienne

Jak widzicie projektów jest bardzo wiele, każda rodzina znajdzie coś dla siebie. Do zalet możemy także zaliczyć łatwiejsze życie codzienne, podział obowiązków i kosztów. Gdy starsi krewni mieszkają z nami dużo łatwiej zostawić dom bez obaw o włamanie, pożar czy awarię. Dobrze kiedy ktoś kręci się po domu i sprawdza czy wszystko działa tak jak powinno.


Co myślicie o takim sposobie mieszkania? 
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu