Okiennice w XXI wieku!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Arcostudios Okna i drzwiOkna
Loading admin actions …

Kiedy słyszymy „okiennice” przed oczami pojawia nam się automatycznie wiejska chatka, widzimy je oczywiście jako drewniane i pomalowane w żywe kolory, może z wyciętymi w nich serduszkami. Choć okiennice są nieodłącznym elementem tradycyjnej architektury w stylu wiejskim, dzisiaj pokażemy Wam, że odnajdują swoje miejsce także we współczesności. Dzieje się tak, ponieważ jest to element nie tylko dekoracyjny, miejsce ekspresji sztuki folkloru, ale także niezwykle funkcjonalny.

Okiennice to przede wszystkim świetna izolacja. Wszyscy wiemy doskonale, że najwięcej ciepła ‘ucieka’ nam z domów przez okna, że od okien ‘ciągnie zimno’. Okiennice rozwiązują ten problem podczas mroźnych zimowych nocy. Niektóre okiennice wykonane są z deseczek ułożonych poziomo i pod kątem – dzięki czemu można chronić wnętrza przed nadmierną penetracją silnych promieni słonecznych, zapewniając z kolei przyjemny chłód w upalne lato. Jak widać, okiennice sprawdzają się w każdej porze roku! O tym, jak chronią naszą prywatność, chyba nie trzeba wspominać…

Jeśli zaczynacie się teraz zastanawiać nad okiennicami dla Waszego domu, zerknijcie poniżej na nasz wybór najpiękniejszych współczesnych projektów. Każdy znajdzie coś dla siebie i przekona się, że okiennice naprawdę mają potencjał!

Okiennice piękne w swojej prostocie

Okiennice drewniane homify Okna i drzwiRolety i żaluzje Drewno
homify

Okiennice drewniane

homify

Okiennice od polskiej firmy Markiz Serwis rozpoczynają nasz przegląd. Eleganckie w swojej prostocie, prezentują się wspaniale na tle kanarkowej fasady. Zostały wykonane z tego samego drewna, co ramy okna, dzięki czemu projekt jest niezwykle harmonijny. Wąskie okno to wąskie okiennice – w niczym nie przypominają ciężkich i masywnych poprzedników znanych z tradycyjnych budynków!

Okiennice dla odnowionej rezydencji

Drewniane okiennice to nie tylko brązy, możemy je pomalować na wiele kolorów, o czym zaraz się przekonamy. Teraz wybieramy delikatną biel, która wspaniale prezentuje się w tym starodawnym budynku z naturalnego kamienia. Białe okiennice nie nagrzewają się na słońcu, a przydają rezydencji rustykalnego szyku. Kto nie chciałby spędzić w niej wakacji?

Okiennice w stylu rustykalnym

realizacje artkafle artkafle Wiejskie domy
artkafle

realizacje artkafle

artkafle

Pozostajemy wciąż w rustykalnych klimatach. Powyższa aranżacja od Artkafle wykorzystuje piękne okiennice jako element dekoracyjny tego uroczego domku. Okiennice pomalowano lakierem w odcieniu żółtawej zieleni, co świetnie harmonizuje z słupem podtrzymującym werandę w brudnej zieleni. Okiennice to najbardziej żywy element wystroju, przyciągają wzrok, chociaż czynią to dyskretnie.

Okiennice w wersji maksi

Okiennice można użyć także w formie dodatkowych drzwi tarasowych. Pełnią wtedy te same funkcje, jedynie chronią większą przestrzeń! Współczesna architektura uwielbia przeszklenia, jest zatem co izolować.. Tutaj widzimy okiennice imponujące nie tylko swoim rozmiarem, ale także i kolorem! Intensywny niebieski w realizacji studia Pracownia Tutaj prezentuje się naprawdę imponująco.

Tradycja…

Domek Drewniany Letniskowy 10x3,5m - Producent domków mobilnych Letniskowo.pl Sp. z o.o. Sp.k. Klasyczne domy Drewno Brązowy
Letniskowo.pl Sp. z o.o. Sp.k.

Domek Drewniany Letniskowy 10x3,5m – Producent domków mobilnych

Letniskowo.pl Sp. z o.o. Sp.k.

Do takiego widoku chyba najbardziej jesteśmy przyzwyczajeni. Proste okiennice na tle fasady z drewnianych desek. Z tej perspektywy możemy dokładnie przyjrzeć się ich formie z deseczek ułożonych poziomo pod kątem, o której wspominaliśmy na początku. Tutaj jednak okiennice pełnią czysto dekoracyjną rolę, są bardzo wąskie, nie pozwoliłyby osłonić ani okien, ani drzwi. Czy to co widzimy, to pełny obraz rzeczywistości? Okazuje się, że niekoniecznie!

… dla współczesności

Domek Drewniany Letniskowy 10x3,5m - Producent domków mobilnych Letniskowo.pl Sp. z o.o. Sp.k. Klasyczne domy Drewno Brązowy
Letniskowo.pl Sp. z o.o. Sp.k.

Domek Drewniany Letniskowy 10x3,5m – Producent domków mobilnych

Letniskowo.pl Sp. z o.o. Sp.k.

Mamy do czynienia wcale nie z tradycyjną chatką, a z przenośnym domkiem letniskowym od Letniskowo.pl! W przeciwieństwie do wielu swoich odpowiedników dostępnych na rynku jest on niezwykle szykowny i elegancki. Efekt ten osiągnięty jest również dzięki okiennicom, które nadają konstrukcji charakteru. Ich czarny kolor odpowiada dachowi oraz systemowi rynien. Stylowy urlop już na nasz czeka!

Współczesne okiennice dla wiekowego budynku

Powoli zbliżamy się do rozwiązań na wskroś współczesnych. Powyższe okiennice to nasz przykład przejściowy. Do starego dachu pokrytego nową dachówką i wzniesionego na drewnianych belach pasowałyby idealnie starodawne okiennice w naturalnym kolorze drewna. A jednak zdecydowano się na zupełnie inne rozwiązanie! Prosty, minimalistyczny wręcz projekt sprawdza się znakomicie. Okiennice z litego drewna pomalowano na szary kolor, tak często wykorzystywany w nowoczesnych budynkach.

Okiennice w stylu nowoczesnym?

Kto z Was na początku tego artykułu oczekiwał, że zobaczy całkowicie nowoczesny budynek z okiennicami? Powyżej prezentujemy Wam wspaniały przykład. Tutaj również wykorzystano lite drewno, nie ma mowy o prześwitach. Kiedy okiennice są zamknięte, żaden promyk światła się nie prześlizgnie! Mają one bowiem niezwykle ciekawą, harmonijkową konstrukcję. Zamknięte okiennice wyglądają jak idealnie płaski, brązowy kwadrat. Ten intensywny brąz wspaniale odcina się od bieli ściany.

Nowoczesne okiennice – Dezanove House

dezanove house designed by iñaki leite - opened shutters Inaki Leite Design Ltd. Nowoczesne domy
Inaki Leite Design Ltd.

dezanove house designed by iñaki leite – opened shutters

Inaki Leite Design Ltd.

Czytelnikom homify powyższy dom powinien być dobrze znany! Tę niezwykłą konstrukcję z Galicji pokazywaliśmy już w Katalogu Inspiracji homify 360°: najlepsza rezydencja Hiszpanii? Dzisiaj jednak publikujemy niepokazywane wcześniej zdjęcia, żeby zachwycić się niezwykłymi okiennicami. Tak, jak w poprzednim przykładzie mają one harmonijkową konstrukcję. Istnieje jednak ogromna różnica – złożone są z ułożonych poziomo deseczek, pomiędzy którymi znajdują się minimalne prześwity. Jeśli okiennice te zamkniemy za dnia, pozwala to ograniczyć wpadanie do środka zbyt mocnych promieni słonecznych. A w nocy…

Nowoczesne okiennice zachwycają nocą

dezanove house designed by iñaki leite - front view at twilight Inaki Leite Design Ltd. Nowoczesny garaż
Inaki Leite Design Ltd.

dezanove house designed by iñaki leite – front view at twilight

Inaki Leite Design Ltd.

Po zapadnięciu zmroku i włączeniu we wnętrzu sztucznego oświetlenia, te nowoczesne okiennice tworzą niesamowite efekty! Przepuszczają światło ze środka domu, jednocześnie zapewniając prywatność mieszkańcom. Możemy także podziwiać, jak zamknięte okiennice wspaniale wpisują się w fasadę, która teraz zdaje się być stworzona z niczym nieprzerwanych płaszczyzn.

Tym cudownym widokiem kończymy nasz przegląd pięknych okiennic dla współczesnej architektury. Mamy nadzieję, że niejeden i niejedna z Was się do nich teraz przekonała!

Czy kiedykolwiek mieszkaliście w domu z okiennicami? Jakie były Wasze wrażenia?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu