10 nowoczesnych domów!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

10 nowoczesnych domów!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Nowoczesne domy od Taller Estilo Arquitectura Nowoczesny
Loading admin actions …

Kiedy myślimy o architekturze meksykańskiej, zazwyczaj wyobrażamy sobie duże domy z wielkimi dziedzińcami, z dwuspadowymi dachami krytymi wysuszoną w słońcu dachówką, kolorową sztukaterią, balkonami pełnymi kolorowych doniczek z egzotycznymi dla nas roślinami, meblami z epoki kolonialnej oraz oczywiście z elewacją w niecodziennej barwie. Chyba, że akurat interesują nas piramidy dawnych cywilizacji Mezoameryki! Oczywiście różnorodność kształtów, stylów i wzorów meksykańskich domów jest nieskończona, zależy od kreatywności i pomysłowości architektów, projektantów, dekoratorów wnętrz, inżynierów, konstruktorów oraz od gustu i wymagań właściciela. To nie tylko egzotyka, ale także nowoczesne rozwiązania, które mogą zainspirować nas w Polsce. Obecnie dużym problemem w gęsto zaludnionych miastach jest ograniczony  dostęp do ziemi pod budowę nowych budynków. Na wąskich działkach doskonale sprawdzają się geometryczne bryły, jednocześnie odpowiadające współczesnym gustom. W dzisiejszym Katalogu Inspiracji skupimy się na dziesięciu domach na wskroś nowoczesnych, zrealizowanych przez naszych najciekawszych profesjonalistów.

Jesteście ciekawi, nad czym obecnie pracują meksykańscy architekci? Czas wybrać się w daleką podróż!

Współczesna elegancja

Nowoczesne domy od homify Nowoczesny

Za pierwszą fasadę w naszym zestawieniu odpowiadają profesjonaliści z biura ADI Arquitectura y Diseño. Należy ona do domu w miejscowości Aguascalientes. W wyjątkowej konstrukcji łączą się takie materiały jak beton, drewno, metal i szkło. Bryła powstała w duchu geometrycznej precyzji, jednak nie można odmówić jej domowego ciepła. O przytulnej atmosferze nie tyle od progu, co od krawężnika decyduje właśnie wykorzystanie drewna jako okładziny ściany odpowiadającej drzwiom wejściowym oraz zaprojektowanie nastrojowego oświetlenia na zewnątrz budynku. Ten dom to doskonały dowód na to, że oświetlenia nie należy traktować po macoszemu, warto w nie zainwestować.

Uroda funkcjonalności

Nowoczesne domy od Wowa Nowoczesny

W tym domu eksperymenty i ekstrawagancja nie byłyby mile widziane. Został on zbudowany dla starszej pary,
która chciała żyć praktyczne, wygodne i łatwo, unikając niepotrzebnych utrudnień. W pewnym wieku przemieszczanie się zaczyna sprawiać nam kłopot. Zdajemy sobie wtedy sprawę z tego, że to nie my powinniśmy przystosowywać się do przestrzeni mieszkalnej, ale ona do nas! Nie powinien zatem dziwić wybór projektu domu parterowego. Drewniane listwy przydają geometrycznej bryle uroku. Dom znajduje się w San Francisco del Rincon, w malowniczym Guanajuato. Też chcielibyśmy spędzić stare lata w takiej lokalizacji!

Wyzwanie dla prawa grawitacji

Nowoczesne domy od homify Nowoczesny Kamień

Biuro Disain Arquitectos, także z Guanajuato, zaprezentowało nam tę fasadę w Lomas del Refugio. Tutaj nie chodzi o praktyczność, tutaj liczy się fantazja! Chociaż wyrażona oczywiście w sposób niezwykle geometryczny. Architekci zaprojektowali dom z fasadą otwartą na ulicę dużym portykiem wejściowym, zadaszonym wysuniętym modułem piętra. Ta mała bryła zbliżona do sześcianu jest ciemniejsza od śnieżnobiałej fasady. Wydaje się przeczyć prawu grawitacji! Trudnością tutaj był nie tylko oryginalny projekt, ale także wąska działka położona na spadku terenu.

Odcienie szarości

To jeden z naszych ulubionych domów w tym zestawieniu. Znajduje się w mieście Reynosa w Tamaulipas – północno-wschodnim stanie Meksyku. Studio architektury Modulor miało do dyspozycji szerokość zaledwie 7 metrów, a profesjonalistom udało się stworzyć funkcjonalną, wyrafinowaną i nowoczesną fasadę. Ich sposób? Wykorzystanie różnych materiałów o kolorach z tej samej palety oraz złamanie elewacji, po której płaszczyznach. Spójrzcie na przeszklenie piętra, jaki dramatyzm osiągnięto tak prostym sposobem! spodziewalibyśmy się, że będą równoległe. Poza tym musimy przyznać, że nie spodziewaliśmy się, że lastryko jeszcze nas kiedyś zachwyci we współczesnej interpretacji!

Wysoka fasada

Architekci z biura Neutral działającego w mieście Orizaba, stan Veracruz, dostali za zadanie powiększenie przestrzeni mieszkalnej w domu, którego lokalizację mieszkańcy cenili, ale przestał już on spełniać ich potrzeby. Zależało im także na odświeżeniu jego stylu. Naszym zdaniem udało się wspaniale! Ponieważ nie dało się tutaj rozbudowywać wszerz, nasi profesjonaliści musieli spojrzeć w górę. Powstał wysoki budynek, zachwycający lekkością gwarantowaną przez ogromne przeszklenia. Prywatności chronią tutaj długie zasłony. Znalazła się nawet przestrzeń na praktyczne miejsce parkingowe!

Zieleń roślinności i róż elewacji

Taller Estilo Arquitectura to biuro, które projektuje domy pełne lekkości, w których panuje atmosfera zabawy, swobody. Nie obawiają się czerpać z tradycji, jednak przetwarzają ją na swój sposób. Z daleka ten dom można by wziąć za budowlę kolonialną – wskazuje na to żywy kolor, wprowadzenie dekoracyjnych pasów bieli oraz ogrodzenia z czarnego żelaza. Współczesność tego projektu zdradzają drzwi garażowe. Zieleń bujnej roślinności wspaniale kontrastuje z różem elewacji.

Intensywny kolor przyciągnął Waszą uwagę? Stali Czytelnicy homify mogą kojarzyć to zdjęcie, ponieważ wnętrza tego wyjątkowego budynku już prezentowaliśmy na naszych łamach. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji, to koniecznie zaglądnijcie do artykułu: Co kryje się za różową fasadą?

Budowanie napięcia

Minimalistyczne domy od AD+d Minimalistyczny

Udajemy się teraz do Puebli, gdzie znajdziemy GI House. Jego projekt był wyjątkowym wyzwaniem dla architektów – granice nieregularnej działki z kilku stron wyznaczają drogi. Jak budować na takiej posesji? Oczywiście wzwyż! Ale nie tylko… wykorzystajmy także przestrzeń pod nogami. Przyjrzyjmy się uważnie elewacji przedstawionej na zdjęciu. Widzimy wyraźnie okna pierwszego i drugiego piętra, ale otwory znajdziemy też poniżej poziomu głównego wejścia. W ten sposób doświetlono podpiwniczenie, które stało się praktyczną, wielofunkcyjną przestrzenią. Kontrasty kolorów przypominają nam projekty autorstwa wybitnego meksykańskiego architekta, Ricardo Legorreta.

Natura w centrum miasta

Biuro 810 Arquitectos z Jalisco w dzisiejszym artykule reprezentowane jest przez wyjątkowy projekt. Nie mamy do czynienia z nowym budynkiem lecz z całkowitą metamorfozą fasady starego domu. Znajduje się on w ciasnej zabudowie, o czym najlepiej świadczy powyższe zdjęcie. Jak wyróżnić się lecz nie szukać na siłę sposobu na znalezienie się w centrum uwagi? Zdecydowano się wprowadzenie oryginalnej okładziny z naturalnego kamienia. Natura w szarym środku miasta? Czemu nie!

Nowoczesność w każdym calu

W tym domu także wykorzystano elegancję kamiennej okładziny, jednak tylko na poziomie parteru. Piętro lśni już śnieżną bielą. Jeśli chodzi o bryłę to jest prosto i nowocześnie. Garaż czy interesujące wejście główne? Tutaj nie trzeba było iść na żadne kompromisy. Miejsce parkingowe zadaszone zostało przestronnym tarasem, a od ulicy odgrodziło je przeszklenie, przez którego furtkę dopiero możemy skierować się do drzwi prowadzących do wnętrza. Pozorna prostota okazuje się intrygująca…

Dom po metamorfozie

Kończymy podobnym projektem od Cenit Arquitectos. Ci eksperci jednak mieli o tyle bardziej skomplikowane zadanie, że powierzono im przekształcenie istniejącego budynku. Znów czeka na nas kamień i śnieżna biel elewacji, z którą kontrastują elementy metalowe w czerni. Mimo tylu podobieństw, nasze ostatnie dwa domy bardzo się różnią. W budynku na powyższym zdjęciu szczególnie interesujące jest wprowadzenie zieleni na piętro. Zielone liście ozdobnego drzewka ożywiają całość projektu.

Czy Waszym zdaniem któryś z tych domów sprawdziłby się na polskich przedmieściach?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu