10 dachów o wyjątkowych i oryginalnych kształtach | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

10 dachów o wyjątkowych i oryginalnych kształtach

Alicja Olko Alicja Olko
Nowoczesne domy od [lu:p] Architektur GmbH Nowoczesny
Loading admin actions …

Myśląc o zadaszeniu naszego domu, rozważamy je raczej od praktycznej strony- jak wpisze się w generalny projekt architektoniczny, jakie materiały będą potrzebne, aby je wykonać, jakie parametry techniczne musi spełniać, aby był stabilny i bezpieczny. Rozważamy jego kształt, ale bardziej pod kątem dylematu, czy chcemy mieć dom z poddaszem, czy też bez. Gdy myślimy o formie zadaszenia, zazwyczaj do głowy przychodzi nam spiczaste lub płaskie. Jednakże architektoniczna wyobraźnia naszych Profesjonalistów nie zna granic, co odkryliśmy przeglądając ich prace. Niektóre projekty skupiają się właśnie na dachu, jako głównym elemencie i podchodzą do kwestii jego designu w bardzo fantazyjny sposób. W tym Katalogu Inspiracji prezentujemy 10 ciekawych pomysłów na kształt dachu, które sprawią, że wszystko, co wyobrażaliśmy sobie wcześniej o zadaszeniu, wyda nam się nudne, banalne i sztampowe.

Do samej ziemi

W hiszpańskiej miejscowości Becerril de la Sierra niedaleko Madrytu stoi niezwykle wyjątkowy dom. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest specyficzny dach. To, co go od tradycyjnego zadaszenia wyróżnia, jest fakt, iż zaczyna się on praktycznie przy samej ziemi, stromo wspinając się po ścianie domu, aby po jego drugiej stronie spotkać się z drugim płatem zadaszenia.. Asymetria ta daje wrażenie, że dom ten jest większy, szerszy, ale jego środek przesunął się ku krótszemu płatowi dachu. Zadaszenie to wykonano z wysokiej jakości naturalnego drewna, i dzięki swojemu wyjątkowemu kształtowi, jak i ciekawemu wykonaniu, świetnie wpisuje się w otaczającą dom naturę i staje się intrygującym elementem krajobrazu.

Po łuku

Timber Clad Passive House with Curved Roof Domy od haus ltd
haus ltd

Timber Clad Passive House with Curved Roof

haus ltd

Ten projekt przyciągnął naszą uwagę swoim łukowatym dachem. Główna część domu pokryta jest wygiętym w łuk zadaszeniem, który nie zawija się, tworząc idealne półkole, a raczej zostaje ucięte w pewnym momencie. Jego końcówkę znaleźć można na dobudowanym z boku domu pomieszczeniu. Ten ciekawy zabieg architektoniczny sprawia, że dom nabiera oryginalnego charakteru. Łukowaty dach dobrze współgra z okrągłym oknem, łagodząc obłymi kształtami surowość ostrych kątów i prostych linii całości projektu.

Rodem z „Jasia i Małgosi”

Pierwsze skojarzenie, jakie nasuwa nam się, patrząc na ten dach, to „Jaś i Małgosia”. Bajka, która dla wielu jest symbolem dzieciństwa, wprowadziła do naszej wyobraźni koncept domku z piernika. Kształt zadaszenia jest tak fantazyjny, jak dach legendarnej piernikowej chatki. Z bardziej technicznego punktu widzenia, kształt tego dachu określa się jako mansardowy, a jego konstrukcja jest jedną z najbardziej skomplikowanych architektonicznie.

Płaskowyż w górskim krajobrazie

Dom ten, usytuowany na wzniesieniu z oszałamiającymi widokami na Dolinę Renu, Jezioro Bodeńskie i otaczające je góry, zachwyca kontrastem, pomiędzy prostotą swojej konstrukcji a zawiłościami krajobrazu. Za tę prostotę odpowiada głównie zupełnie płaski dach, nadający temu domowi surowy charakter. Skonstruowany został w taki sposób, że wychodzi nieco ponad fasadę budynku, stając się praktycznym zadaszeniem dla balkonu i niższych poziomów.

Perfekcyjna symetria

Dwuspadowy dach tego domu zachwyca idealną symetrią jego płatów. Dzięki temu, że wykonany został, jak i pozostała część budynku, z drewnianych paneli, zdaje się tworzyć z nią jedną, harmonijną całość. Jego spiczastość sprawia, że na górze domu tworzy się urokliwe poddasze. Jak widać na zdjęciu, na jednym z płatów umieszczono duże okno, zapewniając dostęp światła na poddasze.

Morska fala

Nowoczesne domy od homify Nowoczesny

Choć willa ta oddalona jest dość znacznie od morza (znajduje się w Berlinie), to kształt jej dachu wzorowany jest na morskiej fali. Konstrukcja ta ożywia dom, nadaje mu ciekawy charakter, a także wpuszcza dodatkowe światło do wnętrza. Taki kształt zadaszenia jest nowoczesny i ciekawy, wyróżniając tę wille spośród otaczających ją budynków mieszkalnych.

Orientalne stożki

Pozostając w klimacie zadaszenia, które stanowi jedną całość z pozostałą częścią budynku, prezentujemy odrestaurowaną willę we Włoszech. Jej dach, a właściwie dachy, są tak dalekie od banalności, jak to tylko możliwe. Zbudowane na kształt stożka, z cegły w barwach kremowych i bieli, idealnie komponują się nie tylko z całym projektem, ale także z otaczającym go krajobrazem. Stożkowe zadaszenie nadaje tej rezydencji prawdziwie orientalny, pałacowy charakter. Stanowi także świetną ochronę przez śródziemnomorskim słońcem, gdyż materiał, z którego został wykonany nie przepuszcza łatwo jego promieni.

Siła prostoty

Dach ten, choć prosty w kształcie, zwrócił jednak naszą uwagę tym, jakiego rodzaju przestrzeń umożliwił wykreować w środku. Wzorem dla tego zadaszenia była z pewnością tradycyjna stodoła. Całe wykonanie jednak, a także użycie dużych, otwierających przestrzeń okien, nadaje mu silnie modernistyczny charakter. Wybór takiego kształtu zadaszenia umożliwił dodatkowe poszerzenie przestrzeni w kierunku sufitu, otwierając ją i dając możliwość jej kreatywnego wykorzystania.

Kosmiczne kształty

Do koncepcji zadaszenia można podejść też na sposób futurystyczny. Tak jak na tym zdjęciu, gdzie widnieje dom jednorodzinny, usytuowany na osiedlu niedaleko Stuttgartu. W porównaniu do otaczającego go budownictwa, dom ten wygląda niczym UFO. W tym przypadku dość ciężko określić jest, gdzie kończy się dach, a gdzie zaczyna fasada, ale pomimo tego uważamy kształt zadaszenia za wyjątkowo oryginalny i pomysłowy.

Surrealizm w harmonii z otoczeniem

Dom ten i jego zadaszenie są idealnym przykładem na to, jak wybór kolorów i kształtów kształtuje ogólny wpływ, jakie projekt architektoniczny ma na otoczenie. Położony w Brixen, we Włoszech, przykuwa uwagę zwłaszcza powykrzywianym dachem, którego ekscentryczne pochylenia i kąty nadają mu lekko surrealistyczny charakter. Jednakże, mając na uwadze otaczający go krajobraz, dostrzegamy, jak idealnie oddaje on kształty wierzchołków gór i pochyłość ich zboczy.

Który dach podoba Wam się najbardziej?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu