10 sposobów na ciekawe balustrady schodowe | homify

10 sposobów na ciekawe balustrady schodowe

A.D. A.D.
Princes Way Frost Architects Ltd Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody
Loading admin actions …

Wybór balustrady na schody powinien być przemyślany, gdyż wbrew pozorom jest ona ważnym elementem wystroju, ponadto pełni ważne funkcje dla bezpieczeństwa. Jest nad czym się zastanawiać – na rynku dostępnych jest obecnie wiele wspaniałych modeli. Choć balustrady to element wystroju wnętrz, o który raczej nie znajduje się na naszej liście życzeń w naszych marzeniach o idealnej rezydencji to kiedy jednak przychodzi do realizacji naszych wizji, okazuje się, że balustrady są niezwykle istotne.

Obecnie możemy wybierać spośród wielu form i materiałów na balustradę. Które z nich będą funkcjonalne, a przy tym zrobią największe wrażenie na gościach? – przeczytajcie poniżej.

1. Siatka

Schody ze stalową balustradą. 365 Stopni Schody Żelazo/Stal Czarny
365 Stopni

Schody ze stalową balustradą.

365 Stopni

Wnętrze industrialne cechuje się surowością materiału i wykorzystaniem elementów „zewnętrznych”, czyli takich, które z pozoru nie są przeznaczone do użycia we wnętrzach mieszkalnych, a przemysłowych bądź te, które możemy znaleźć w wolnej przestrzeni miejskiej. Takim przykładem jest pokazana wyżej pomysłowa balustrada, a raczej ściana bezpieczeństwa wykonana z siatki ogrodowej.

2. Industrialna drabina

Mieszkanie w centrum Krakowa 12 m2 Studio4Design Schody Lite drewno Czarny
Studio4Design

Mieszkanie w centrum Krakowa 12 m2

Studio4Design

Schody o wyglądzie nowoczesnej drabiny doskonale wpiszą się w minimalistyczne i industrialne wnętrza. Będą idealne zwłaszcza jako dojście do antresoli, zabierają bardzo mało miejsca dlatego są idealne do małych pomieszczeń. Schody typu drabina, nadają pomieszczeniu charakter i przełamują konwencję.  W dobrej aranżacji, obronią się we wnętrzu każdego typu.

3. Szklana poręcz

Wnętrza domu na Podhalu zaprojektowane przez Intellio designers Intellio designers Schody
Intellio designers

Wnętrza domu na Podhalu zaprojektowane przez Intellio designers

Intellio designers

Szkło to doskonały materiał do nowoczesnych wnętrz. Zawsze obroni się w nowocześnie zaaranżowanym wnętrzu i loftach różnego typu. Szklana balustrada jest niemalże niewidoczna. Daje to wrażenie ciągłości wystroju i zachowuje jednolity charakter wnętrza.

4. Drewniane listwy

Schody Samonośne Drewniane Roble Schody
Roble

Schody Samonośne Drewniane

Roble

Te proste, drewniane listwy w białym kolorze pięknie dopełniają drewniane stopnie schodów tworząc spójną kompozycję, pasującą do wielu rodzinnych domów. Jednak to nie balustrada odgrywa tutaj główną rolę. Świetnie zaaranżowana przestrzeń pod schodami to klucz do ciekawego i praktycznego wnętrza. Półek na książki nigdy za wiele!

Zobaczcie także: 12 pomysłów na zaaranżowanie niezagospodarowanej przestrzeni

5. Artystyczna

Aranżacja holu Format Design Schody
Format Design

Aranżacja holu

Format Design

Schody w stylu klasycznym nabierają nowoczesnego wdzięku dzięki kolorze czystej bieli. Do tego kontrast czerni balustrady podwaja to wrażenie. Artystyczna balustrada z lekkim motywem w stu procentach pasuje do tego rodzinnego, klasycznego wnętrza z nutą nowoczesnego uroku. Mimo tego, taki rodzaj schodów zaliczamy do klasycznych wiec odnajdą się także w bardziej stylizowanych wnętrzach pałacowych.

6. Oryginalna

dom w makowie mazowieckim PIKSTUDIO Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody
PIKSTUDIO

dom w makowie mazowieckim

PIKSTUDIO

Tutaj, za aranżację schodów odpowiada Pikstudio. Stworzyli oni ciekawą balustradę, składającą się z metalowych wzmocnień. Geometryczna forma składa się także z dekoracyjnych prostopadłościanów, które wzmacniają strukturę i nadają charakteru. Drewniane schody stały się dzięki nim ozdobą całego wnętrza.

7. Elegancka nowoczesność

Ciemne szkło to rozwiązanie dla miłośników elegancji i podwyższonego standardu. Tak zaaranżowana klatka schodowa projektu architekta Patryka Kowalskiego to miejsce o wyjątkowym, ponadczasowym charakterze i elegancji, którą osiągnięto za sprawą kolorów i materiałów.

8. W organicznym kształcie

Kształt schodów pięknie wpisuje się w zaokrągloną formę ściany. Idealnie pasuje do tego balustrada, która została wykonana ze sklejki, co dodatkowo podkreśla ekologiczny, wręcz organiczny charakter klatki schodowej. Takie schody to właściwie już dzieło sztuki, czyż nie?

9. Jak spirala

Ten przykład przedstawia bardzo ciekawe rozwiązanie: spiralne schody ze sklejki, które właściwie nie mają balustrady, a jej miejsce zajmuje szklana obudowa. Proste w formie i bardzo przyjemne dla oka. Usytuowanie schodów kręconych w salonie jest praktykowane, gdy mamy na to wystarczająco dużo miejsca i chcemy je wyeksponować. Schody kręcone w tym wydaniu mogą być nie tylko konstrukcją użytkową, ale też stylowym wyposażeniem pokoju, jego dekoracją.

10. Nowoczesne podejście do drewna

Biel w połączeniu z jasnym drewnem to rozpoznawalny element stylu skandynawskiego, który obecnie jest nadal bardzo modny. W tym wypadku, drewniana balustrada została wykorzystana także jako półka na książki oraz element separacyjny, oddzielający klatkę schodową od pozostałej części domu. 

Lubicie niekonwencjonalne rozwiązania? 
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu