Czarny wystrój wnętrz- 5 dekoracyjnych mitów | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Czarny wystrój wnętrz- 5 dekoracyjnych mitów

Alicja Olko Alicja Olko
Nowoczesne domowe biuro i gabinet od Equipe Ceramicas Nowoczesny
Loading admin actions …

Mówi się, że czerń pasuje do wszystkiego i że zawsze dobrze wygląda. W modzie jest to kolor wyszczuplający, do którego zawsze można coś dobrać, a który sam dominuje dodatki i akcesoria. Mała czarna to część garderoby, która przeszła do legendy i żadna kobieta nie wyobraża sobie bez niej swojej kolekcji ubrań. Pomimo tego, że tak często sięgamy po czerń, aby dodać sobie atrakcyjności, niezwykle rzadko używamy jej, aby upiększyć nasze wnętrza. Być może dlatego, że kolor czarny kojarzy się nam się z ciemnością i smutkiem, boimy się wprowadzać go do wystroju wnętrz, z obawy, iż sprawi, że wydadzą się one posępniejsze i bardziej ponure. Wszystko to zgadza się, gdy czerni używamy do przesady. Gdy jednak posiadamy wiedzę, jak się z nią w dekoracjach obchodzić i jak sprawić, że będzie jej dokładnie tyle, ile trzeba, wtedy możemy dzięki niej dodać pomieszczeniom atrakcyjny, elegancki i oryginalny charakter. Aby dodać odwagi i przekonać do koloru czarnego, zebraliśmy pomysły naszych Profesjonalistów na to, jak gustownie i z sukcesem inkorporować czerń do naszych wnętrz. Przykłady te obalają 5 mitów dotyczących czerni, które najczęściej powstrzymują nas przed jej wykorzystaniem w dekoracji.

Mit 1: Czerń nie może być wykorzystana w pokoju bez okien

To prawda, że czerń jest kolorem, który absorbuje światło i może nadawać wnętrzu ciemniejszy charakter. Nie oznacza to jednak, że w pokojach bez okien musimy powstrzymywać się od wykorzystania tego koloru. W pomieszczeniach tego rodzaju mamy okazję artystycznie wykorzystać grę świateł i nawet z najintensywniejszej czerni wydobyć iluminujący blask. Innym zabiegiem jest zestawienie czarnych elementów z innymi, jaśniejszymi i cieplejszymi odcieniami, jak na przykład ze złotym, kremowym, miedzianym czy srebrnym. Dzięki tym kolorystycznym manewrom osiągamy w pokojach bez okien całkowite przeciwieństwo ciemności i ponurego nastroju- a mianowicie elegancję i luksus w najczystszej postaci.

Mit 2: Małe pokoje i czerń to swoisty samostrzał

Powszechnie przyjętą prawdą w dziedzinie wystroju wnętrz jest to, iż jasne kolory sprawiają, że małe pokoje optycznie wydają się być większe, bardziej przestronne i przyjemniejsze. Nie oznacza to jednak, że nie można doprawić ich odrobiną czerni. Nie tylko kolory użyte do wystroju pokoju, ale także wielkość, liczba i usytuowanie mebli, a także sposób kombinacji barw, mają wpływ na to, jaki będzie on miał charakter. W przykładzie na zdjęciu aranżacja wnętrza opiera się na kontraście czerni i bieli- sprawdzonym sposobie na ożywienie pomieszczenia. Czarna ściana nie nadaje temu pokojowi ponurego wyglądu, a wręcz odwrotnie, dodaje mu interesującego charakteru poprzez wykorzystanie geometrycznych kształtów i delikatnego, białego wzoru. Dodatki w innych kolorach balansują kolorystykę tej przestrzeni i dopełniają jej nowoczesny obraz.

Mit 3: Czerń nie jest romantyczna

Sypialnia od homify

Gdy myślimy o kolorach, które działają na nas nastrojowo, czerń może być jednym z ostatnich na liście. Jakże błędne jest nasze myślenie! Kolor czarny może być równie romantyczny, jak czerwony czy fioletowy- a dodatkowo jeszcze super sexy. Czarna ściana w sypialni dla przykładu wprowadza nutkę ekstrawagancji do tego wnętrza, nadając mu lekko tajemniczy charakter. W połączeniu z odpowiednimi dodatkami o barwie złota i stonowanej żółci, oraz bielą kompletu pościelowego, ta głęboka czerń świetnie sprawdza się nie tylko jako kolor ściany, ale także fantazyjnego żyrandolu. I kto powie, że tak urządzona sypialnia nie jest romantyczna?

Mit 4: czerń jest nudna i sztampowa

Nie możemy zaprzeczyć, że czarny kolor czasami jest po prostu nudy. Nie możemy również negować faktu, iż odpowiednio użyty i połączony z innymi kolorami, lub też ożywiony oryginalnym wzornictwem czy teksturą, jest obrazem kreatywności i fantazyjności. Czerń sama w sobie nie sprawia specjalnie ciekawego wrażenia, nie wywołuje przyjemnych czy radosnych odczuć. Inaczej przedstawia się sprawa, gdy kolor czarny spotyka inne barwy. Tak jak w przypadku tego produktu, czerń została wykorzystana jako jeden z wielu elementów tego ciekawego wzoru, nadając fotelowi modernistyczny, a nawet futurystyczny styl. Zdecydowanie nie ma w nim nic nudnego!

Mit 5: Czarny to kolor barów i klubów nocnych

Czerń poza domem kojarzy nam się jako kolor używany na potęgę w barach i klubach nocnych, gdzie pełni rolę czynnika odpowiedzialnego za nadawanie im bardziej mistycznej, tajemniczej i ekskluzywnej aury. Cechy te można jednak z powodzeniem przenieść do innych pomieszczeń, takich jak na przykład biuro. Tam, gdzie chcemy zaprezentować swoje wnętrze jako eleganckie i z klasą, czerń połączona na przykład z białymi czy też metalowymi elementami działa perfekcyjnie. Dodatkowo, nadaje tym przestrzeniom także charakter profesjonalny i poważny, wywołując bardziej pozytywne wrażenie na odwiedzających.

Co myślicie o czerni w wystroju wnętrz? Macie jakieś czarne elementy?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu