Dom pasywny, który aktywnie pomaga zaoszczędzić! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Dom pasywny, który aktywnie pomaga zaoszczędzić!

Alicja Olko Alicja Olko
Nowoczesne domy od Kubik Lab Nowoczesny
Loading admin actions …

Domy pasywne, czyli energooszczędne, to bez wątpienia przyszłość w budownictwie. Już na etapie ich projektowania i budowy podejmuje się pewne kroki, dzięki którym budynek przechwytuje energię słoneczną i z tego źródła jest ogrzewany. Jest wiele powodów, dla których warto rozważyć budowę domu pasywnego- aspekty ekologiczne, obniżone rachunki, preferencyjne kredyty na budowę oraz możliwość uzyskania dopłaty, wysoka jakość i trwałość takich budynków, a także zdrowszy i przyjemniejszy klimat panujący we wnętrzach.

Na homify pokazywaliśmy już wiele domów pasywnych. Ten jednak jest jeszcze bardziej wyjątkowy. Zaintrygowani? Zapraszamy do oglądania!

Lokalizacja

Dom, który Wam dziś pokażemy, zlokalizowany jest na osiedlu domów jednorodzinnych, położonym w dolinie Sopo, w Kolumbii. Jest to rejon rezerwatu przyrody, dlatego tworzona tam zabudowa musi odpowiadać restrykcyjnym standardom ekologicznym. Okolica obfituje w bujną zieleń, liczne potoki i strumyki oraz setki kilometrów tras widokowych. Lokalizacja jest naprawdę idylliczna! Z tego powodu do wybudowania tam domu wykorzystano naturalne materiały o neutralnej, wpisującej się w krajobraz kolorystyce oraz zastosowano serię rozwiązań, pozwalających na zmniejszenie negatywnego wpływu budowy i użytkowania domu na środowisko.

Aspekty ekologiczne i energooszczędne

Bryła domu jest efektem połączenia geometrycznych segmentów, dzięki czemu jawi się dynamicznie, oryginalnie i nowocześnie. Jej fasada jest klasyczna, otynkowana na neutralny piaskowy kolor i wykończona gdzieniegdzie naturalnym drewnem i kamieniem. Najważniejsze są jednak rozwiązania ekologiczne i energooszczędne, które wykorzystano w tym projekcie. O doskonała izolację i komfort cieplny dbają podwójne ściany oraz zielony dach (o tym mowa będzie nieco później). Zainstalowano specjalne zbiorniki, zbierające wodę deszczową, którą następnie wykorzystuje się w domu, do prania, spłukiwania toalet, mycia samochodu, podlewania ogrodu. We wszystkich pomieszczeniach zainstalowano energooszczędne żarówki LED, a dom ogrzewa się dzięki energii czerpanej z promieni słonecznych.

Zielony dach

Dach domu pokryto warstwą trawy, co nie tylko pięknie wygląda, ale i przynosi wymierne korzyści pod względem ekologicznym i energooszczędnym. Takie pokrycie dachowe chroni membranę dachową przed gradem, niskimi lub wysokimi temperaturami i innymi niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi. Chłoną wodę z opadów, odciążając tym samym system kanalizacyjny. Zielone dachy są także efektywną warstwą izolacyjną, dobrze ochładzającą budynek.

Wnętrza

Choć domy zostały już wybudowane, ich wnętrza wciąż znajdują się w fazie wykończeniowej. Dlatego też zaprezentujemy Wam ich projekt. Naturalne materiały- drewno i kamień- królować będą także w środku. Otwarta strefa dzienna będzie przestronna i nowocześnie wyposażona. Wielkoformatowe okna zacierają tutaj granicę pomiędzy wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym, czyniąc zielone tereny najlepszą ozdoba salonu. Drewniane podłogi, sufity i meble, a także kominek obudowany naturalnym kamieniem czynią to wnętrze przytulnym i ciepłym.

Kuchnia

Niezwykle nowoczesna i funkcjonalna kuchnia zajmuje pokaźnych rozmiarów przestrzeń na parterze. Jej zabudowa o białych frontach i srebrnych uchwytach gwarantuje mnóstwo miejsca na przechowywanie. Kuchnię zaaranżowano na planie litery U, z jedną częścią blatu pełniącą funkcję barku z miejscami do siedzenia. Obszar ten skąpany jest w naturalnym świetle, które swobodnie wpada przez liczne, mniejsze i większe, okna.

Inny projekt domu pasywnego obejrzycie w Katalogu Inspiracji Dom pasywny, dom przyszłości!

Myślicie, że warto budować domy pasywne?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu