5 elewacji przed i po: naprawdę niesamowite metamorfozy! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

5 elewacji przed i po: naprawdę niesamowite metamorfozy!

homify.Pl homify.Pl
Wiejskie domy od Intra Arquitectos Wiejski
Loading admin actions …

Tak jak się dzieje z żywymi organizmami, domy cierpią konsekwencje upływu czasu! Ludzie mają zmarszczki, a domy szczeliny, które skutkują obniżoną wytrzymałością ścian. Dachówki niszczą się z upływem lat, a ich kruchy wygląd przyprawia nas o drżenie nóg. Dlatego też, tak samo jak dbamy o nasze ciała, konieczne jest, żebyśmy zadbali o nasz dom, inwestowali w jego utrzymanie i wygląd. Wszystko po to, by dodać mu dekady życia i nową energię. Zadbajmy więc o to, by między innymi, ściany były jednolite, wytrzymałe i ubrane w żywe kolory.

W tym Katalogu Inspiracji pokażemy 5 spektakularnych metamorfoz elewacji. Na pewno zainspirują Was one do działania również w Waszych domach. Zacznijmy więc naszą wycieczkę po architektonicznym liftingu!

Przed: elewacja jak każda inna

Ten dom wpisuje się w budownictwo socjalne, oparte na idei replikowania tego samego projektu nieskończoną ilość razy. Wszystko, żeby czym prędzej i taniej rozwinąć zabudowania miejskie. Skutek: wszystkie domy wyglądają tak samo! Jeżeli można mówić o depersonalizacji budownictwa – to jest najlepszy jej przykład. Z drugiej strony, każdy człowiek stanowi odrębną jednostkę i w naturalny sposób stara się odróżniać od innych. Dlatego też, każdy z nas stara się, żeby jego dom wyróżniał się spośród reszty. Staramy się, żeby nasz dom był wyjątkowy, niepowtarzalny.

Tak samo jest w przypadku domu Breezes de la Carmen w Guanajuato, w Meksyku. Ta nieruchomość, jak wszystkie inne w okolicy, ma bardzo wąski front, może 5 metrów, z niewielkim podjazdem i ogródkiem. Elewacja pomalowana na żółto, co miało wyróżnić ten dom od innych. Aż przykro patrzeć. Żeby rzeczywiście zaprezentować osobowość mieszkańców tego domu, trzeba było zrobić krok dalej.

Po: stylowa elewacja wychodząca przed szereg

Biuro architektoniczne Flores Rojas zaprojektowało zupełnie nowe oblicze domu, proponując radykalną zmianę! Nowa elewacja całkowicie zrywa z bladym wizerunkiem i powtarzaniem tego, co dokoła. W zamian, wykorzystano przestrzeń do granic możliwości (dosłownie, do granic posesji), dzięki czemu znalazło się miejsce na mały, lecz bardzo funkcjonalny balkonik. Elewacja pokryta białym kamieniem nadaje jej atrakcyjnej tekstury bez utraty monochromatyzmu. Na dole, stalowa krata w kolorze kawy z klasą ochrania samochód mieszkańców domu.

Przed i po: ochrona prywatności

W mieście Leon, w Meksyku, rezydencja García Rojas mogła pochwalić się przyjazną i przyjemną, lecz bardzo banalną elewacją. Głównym zmartwieniem właścicieli domu było bezpieczeństwo. Dlatego też, architekci z Flores Rojas zaproponowali zamknięcie sadu od strony ulicy, tworząc wewnętrzne, bardzo zielone patio. Dzięki temu zabiegowi stworzono dodatkową ochronę dla nieruchomości. W trakcie budowy zmieniono wygląd budynku na bardziej współczesny. Wyeliminowano czerwoną cegłę i różowe tekstury. Rezultatem jest zamknięta z zewnątrz fasada, która sprawia, że budynek wygląda na szerszy i wyższy niż w rzeczywistości.

Przed i po: od braku osobowości po elewację pełną klasy i charakteru

Kolejny remont wykonany przez biuro Flores Rojas: jak dobrze widać, zmiana nie dotyczy modyfikacji struktury budynku, w rzeczywistości, partner pozostawiono bez zmian, a na piętrze wbudowano dużą, szklaną ścianę, przez którą jest wyjście na balkon. Nad garażem mamy balkon, który zadaszono, dając miejsce na dodatkowy balkon na wyższym piętrze. Obudowa balkonu opiera się na wykorzystaniu szkła. Duże okna na pierwszym piętrze powiększono uzyskując jeszcze lepszy dostęp do naturalnego światła. Taras na drugim piętrze zadaszono wprowadzając nową konstrukcję. Po prawej stronie widzimy, że podniesiono parapety i powiększono objętość okna. Wszystko to sprawia, że budynek nabrał dużo klasy i stylu.

Przed: typowo tradycyjna elewacja

Nowoczesne domy od acertus Nowoczesny

Przenosimy się do Walencji, do Hiszpanii, gdzie znaleźliśmy dom, którego elewacja zdecydowanie nie zachęcała do zwiedzania wnętrza budynku. Blada i bez wyrazu, zupełnie nie pasowała do charyzmy mieszkańców tej nieruchomości. W Hiszpanii, wiele budynków przedstawia podobne cechy oparte na starym budownictwie: dwupoziomowy dom, piwnica, taras z przodu, z tyłu i po bokach. W tym przypadku, widzimy tylną elewację budynku, gdzie zamknięty taras łączy wnętrze z ogrodem i tarasem na piętrze, skąd zwisają lekko upiorne rośliny…

Po: olśniewająca biel!

Nowoczesny pokój dziecięcy od acertus Nowoczesny

Elewacji tego budynku zwrócono życie! Przestrzeń wcześniej zarezerwowana na ganek nabrała zupełnie nowego wyglądu. Powiększono wnętrze budynku zostawiając niewielki, otwarty taras, przez który bezpośrednio wychodzimy do ogrodu. Całość wygląda bardzo zachęcająco, aż chce się odetchnąć pełną piersią! Górna część została oczyszczona ze zbędnej roślinności i poziomych struktur, które ograniczały widok na horyzont. Teraz każdy pokój posiada wyjście na taras, więc każdy może cieszyć się widokiem na ogród. Nowa elewacja jest czysta, jasna i bardzo zachęcająca. Ten projekt zawdzięczamy grupie Acertus.

Przed: dom z koszmarów

Hiszpańska grupa Intra Architecte mieła szczęście zająć się remontem  tego domu. Jest to stara willa w złym stanie, ale z niekwestionowanym potencjałem . Kamienne ściany, czterospadowy dach, drewniane inkrustacje oraz duży ogród – to wystarczająca inspiracja, żeby w pełni wykorzystać potencjał ukryty pod kurtyną czasu i zaniedbania.

Po: elewacja iście z bajki!

I voilà! Nowoczesna elewacja: istny cud! Struktura z naturalnego kamienia pozostała nienaruszona, a przywrócono świetność wszystkim tym elementom, które były zniszczone, przez co całość zyskała nowe życie i blask. Drzwi i okna zostały zastąpione nowymi z ciemnego drewna, które doskonale pasują do tonu kamienia. Na górze został stworzony balkon strzeżony piękną, elegancką balustradą z żelaza. Wszystko to utrzymane w stylu rustykalnym. Patio otoczono pięknymi kwiatami, które dodają odnowionej kamienicy życia i radości.

Jeżeli interesują Was różne rozwiązania aranżacji patio, zapraszam do lektury: 5 pomysłów na patio.

Która metamorfoza spodobała Wam się najbardziej?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu