Tak łatwo możesz wyczyścić materac

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Tak łatwo możesz wyczyścić materac

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Egzotyczna sypialnia od Plaza Yapı Malzemeleri Egzotyczny
Loading admin actions …

Zabrudzenia na tkaninach łatwo da się zlikwidować wrzucając je po prostu do pralki z dodaniem odpowiedniego odplamiacza. Jednak plamy na tapicerce mebli lub materacu łóżka są cięższe do usunięcia, nawet jeśli nie są trudne. To za sprawą konieczności czyszczenia ‘stacjonarnego’, przy użyciu często nieprofesjonalnych narzędzi i ryzyka, że pozostaną odbarwienia lub plama rozniesie się na większej powierzchni. Dlatego jest to dość nieprzyjemny, trudny, wymagający wysiłku i precyzji przedmiot w czyszczeniu. Oto praktyczny poradnik na to jak doprowadzić zabrudzony materac do pięknego, świeżego wyglądu!

Przeczytajcie także Jak przeobrazić niechlujny dom w uporządkowaną przestrzeń?, aby mieć piękny i schludny cały dom! Zapraszamy!

Odkurzanie

Pierwszą i podstawową czynnością podczas konserwacji i czyszczenia materaca jest jego odkurzanie. Materac może być siedliskiem wielu mikroorganizmów, których pozbyć się możemy jedynie dzięki regularnemu odkurzaniu. Odkurzacz zbierze niewidzialne roztocza i po prostu odświeży go. Dodatkowo im mniej kurzu tym mniejsza plama w razie niespodziewanego wypadku! Dlatego należy odkurzać i od czasu do czasu przewietrzać nasz materac dla prawdziwego komfortu podczas błogiego snu!

Odświeżanie

Do odświeżenia materaca przyda się soda oczyszczona! Zlikwiduje nieprzyjemne zapachy i zneutralizuje bakterie. Uwaga! Sodę w proszku jedynie wysypujemy na materac i równomiernie go rozprowadzamy! Odczekujemy 15 minut i dokładnie po tym czasie odkurzamy. Taki, nietrudny zabieg w zupełności wystarczy. Do tego pamiętajmy o obracaniu materaca na obydwie strony co jakiś czas – najlepiej przy zmianie pościeli. Sprawi to, że materac będzie się ugniatał równomiernie i będzie wyglądał schludniej.

Proszki i płyny

Dostępne w sklepach do czyszczenia materacy, a nawet tapicerki samochodowej, również będą skuteczne! Mają one jedną, główną zaletę: są delikatne dla skóry, ponieważ z założenia meble i materac mają kontakt z naszą skórą. Ciekawostką jest, że materaca raczej nie powinno się czyścić dużą ilością wody, a wręcz należy unikać jej do czyszczenia materaca, który z reguły długo potem schnie, a przez to może nieprzyjemnie pachnieć. Czyli z proszku lub płynu najlepiej zaczerpnąć pianę i punktowo czyścić plamy, najlepiej chłodną wodą, w taki sposób by przypadkowo nie rozmyć plamy na większej powierzchni.

Woda z cytryną

Hotel EME in Seville, Spain Eklektyczna sypialnia od Donaire Arquitectos Eklektyczny
Donaire Arquitectos

Hotel EME in Seville, Spain

Donaire Arquitectos

Do usunięcia trudnych plam najlepiej użyć odplamiacza enzymatycznego. Takim jest domowa mikstura z wody i soku z cytryny. Warto sprawdzić czy zadziała na rodzaj plamy na materacu, jednak najpierw delikatnie w ramach testu, by nie zrobić dodatkowej! Odplamiaczami enzymatycznymi bezpiecznie czyścimy plamy z moczu, które często  powstają za sprawą naszych malutkich dzieci. Moczymy szmatkę i przyciskamy do plamy. Przy uporczywych plamach możemy zastosować na miejsce wodę utlenioną z sodą dla lepszej dezynfekcji.

Woda z sodą

Papkę wody z sodą też można zastosować na plamy na materacu. Punktowo nakładamy mieszaninę, odczekujemy pół godziny i czyścimy do sucha. Dobrym odplamiaczem może być też płyn do mycia naczyń. Niewielka ilość może pomóc wyczyścić tłuste plamy.

Sprawdźcie do czego również przyda się woda z sodą w Katalogu Inspiracji Porady babci – jak wyczyścić piekarnik?

Boraks i mata!

mieszkanie na Służewiu Nowoczesna sypialnia od Modullar Nowoczesny
Modullar

mieszkanie na Służewiu

Modullar

Dobrym i naturalnym odplamiaczem jest także boraks. Ma niezwykle szerokie zastosowanie. Do plam suchych robimy mieszankę boraksu z wodą, tak aby powstała pasta. Nakładamy ją na plamę, pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie zeskrobujemy. W przypadku plam mokrych mieszamy pół szklanki boraksu z 1,5 szklanki wody i takim roztworem polewamy plamę, następnie osuszamy szmatką. Boraks ma jedną wielką przewagę nad innymi środkami – oprócz plam doskonale usuwa także nieprzyjemne zapachy, ten sposób sprawdzi się więc doskonale wtedy, kiedy nasze zwierzaki zostawią nam na materacu przykrą niespodziankę.

Suma summarum przede wszystkim powinniśmy pamiętać, by na materac kłaść ochronną matę, którą bez problemu, w razie wypadków da się wrzucić do pralki i wyprać w wysokiej temperaturze! Takim sposobem nasz materac będzie nam służył długie lata w świetnej kondycji!

Jeśli już zadbacie o kondycję swoich łóżek, spokojnie możecie je przyozdobić jak w Katalogu Inspiracji Narzuty na łóżko – jak wybrać?

Czyściliście już kiedyś samodzielnie materac?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu