Wszystko, co musisz wiedzieć o instalacji sufitu podwieszanego | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Wszystko, co musisz wiedzieć o instalacji sufitu podwieszanego

A.D. A.D.
od Hasta architects Nowoczesny
Loading admin actions …

Sufit podwieszony z pewnością może zmienić wygląd salonu, kuchni czy innego pokoju, przyciągnąć wzroki i skupić na sobie uwagę. Regularny, tradycyjny sufi to rzecz oczywista – nie zwracamy na niego uwagi i przechodzimy pod nim obojętnie. Co innego kiedy mamy do czynienia z sufitem podwieszonym! Stanowi on niebanalny akcent który przykuje uwagę gości. Dodatkowo jest bardzo praktyczny – ukryje kable, wentylatory cz źródła światła. 

Niepopularne aczkolwiek coraz bardziej na czasie jest traktowanie sufitu jako piątej ściany w pokoju. Kiedy myślicie o malowaniu wnętrza czy dekorowaniu i urządzaniu ścian nie przegapcie sufitu! Tak naprawdę on, tak samo jak i ściany, może przybrać dowolny kolor, jaki sobie zażyczycie, wystarczy pomalować go odpowiednią farbą. Sztuką jest jednak odpowiednio skomponować go z barwą ścian, a także tak wykończyć, by nie wpływał niekorzystnie na optyczny odbiór pomieszczenia. Aranżując go, mamy bowiem wpływ na kształtowanie proporcji pomieszczenia. Nie wierzycie? Więcej informacji przeczytacie tutaj: Niecodzienne pomysły na sufit!

Podobnie jak na ścianach,  na sufitach można tworzyć ciekawe tekstury pokrywając go tkaniną, tynkiem strukturalnym lub tapetą. Ale sufit podwieszany to pójście o krok dalej. Oprócz oszałamiającego wyglądu pomieszczanie jaki dzięki niemu stworzycie, zamaskujecie niedociągnięcia budowlane  a nawet możecie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Jesteście gotowi, aby stworzyć Wasz własny podwieszany sufit? Nie ma na co czekać – zaczynajmy!

Stwórz stelaż pod podwieszony sufit

Zanim przystąpicie do jakichkolwiek prac musicie stworzyć projekt sufitu oraz wykonać wszystkie niezbędne pomiary. Pierwszym krokiem powinno być trasowanie, czyli wyznaczenie poziomu sufitu. W tym celu zaznaczcie docelowy poziom sufitu na wszystkich ścianach w pomieszczeniu przy użyciu bardzo precyzyjnych narzędzi – poziomicy, poziomicy wężowej lub niwelatora laserowego. Następnie przymocujcie profile przyścienne zgodnie z wyznaczonymi wcześniej liniami na ścianach.

Wyznacz miejsca pod profile

Azjatyckie ściany i podłogi od homify Azjatycki

Zanim przykręcicie profile potrzebne są łaty główne systemu podwieszenia, które utrzymają całą konstrukcję. Wyznaczcie ich położenie sznurem traserskim pamiętając by obie zewnętrzne łaty były oddalone od ściany o około 20 cm, a odstępy między łatami nie przekraczały 50 cm. Zadaniem  łat jest utrzymanie ciężaru całego sufitu podwieszanego, dlatego ten etap pracy wykonujcie niezwykle starannie. Teraz przymocujcie łaty główne systemu sufitu podwieszanego do wieszaków bezpośrednich. W trakcie tej czynności sprawdzaj poziomicą, czy łaty nie zwisają.

Montaż profili głównych

Azjatyckie ściany i podłogi od homify Azjatycki

Końce głównych profili należy oprzeć na wierzchu zamontowanych wcześniej profili przyściennych i przy użyciu stalowych prętów mocujących instalujemy je na wieszakach. Rozstaw profili, do których mocowana jest płyta gipsowo – kartonowa, zależy od grubości zastosowanej płyty oraz kierunku jej montażu. Z kolei rodzaj zastosowanej w suficie płyty g-k jest zależny od klimatu panującego w pomieszczeniu oraz od tego, czy stanowi on przegrodę lub osłonę ogniową. W pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności należy stosować specjalne płyty impregnowanie.

Zainstaluj profile nośne

od homify Azjatycki

Po zamontowaniu profili głównych instalujemy profile nośne. W tym celu ich końcówki wsuwamy do środka profili przyściennych i przykręcamy do profili głównych. Profile nośne należy dokładnie wypoziomować i połączyć ze sobą. Jeśli chcecie dodatkowo zaizolować sufit, umieśćcie teraz materiał izolacyjny na łatach głównych. Jeśli nad sufitem znajduje się zimny obszar, np. niewykończone poddasze, konieczne jest jeszcze zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej.

Zamocuj płyty gipsowo – kartonowe

Azjatycka sypialnia od homify Azjatycki

Aby przyciąć płyty gipsowo-kartonowe na potrzebną długość systemu podwieszania, wykonajcie nożykiem nacięcie wzdłuż listwy do cięcia aż do przecięcia izolacji kartonowej. Następnie przełamcie płytę na jakiejś ostrej krawędzi i przetnijcie nożem dolną izolację kartonową. Płyty g-k są przymocowywane do łat nośnych z ukosowanymi krawędziami do dołu. W przypadku łat nośnych z metalowych profili użyjcie wkrętów do płyt gipsowo-kartonowych z drobnym gwintem, a w przypadku łat nośnych z drewna — wkrętów do płyt gipsowo-kartonowych z grubym gwintem. Koniecznie rozpocznijcie od przykręcenia płyt w jednym narożniku lub w środku płyty, aby uniknąć odkształceń.

Zagruntuj krawędzie

Po założeniu wszystkich płyt w nowym podwieszeniu sufitu zagruntujcie krawędzie cięte. W tym celu nałóżcie preparat do wgłębnego gruntowania pędzlem na ukosowane krawędzie. W ten sposób zapobiegniecie odpadaniu masy szpachlowej podczas szpachlowania fug.

Na koniec -szpachlowanie

Teraz ostatni szlif. Zacznij od zaszpachlowania fug – nakładajcie szpachlę poprzecznie względem wgłębienia. Czynność należy powtarzać do czasu aż uzyskacie całkowite wypełnienie. W razie konieczności zaszpachlujcie także dziury po wkrętach. Po upływie czasu schnięcia usuńcie wystające części i zadziory. Przy szpachlowaniu końcowym nakładajcie masę szpachlową pacą wyrównującą. Rozprowadzajcie ją szerokimi ruchami, aby uzyskać jednolitą powierzchnię. Gdy wszystko będzie już suche możecie powierzchnię dodatkowo przeszlifować. 

Aby uzyskać ciekawy i interesujący efekt Wasz sufit może być oprawą pod oświetlenie czy geometryczną ozdobą podkreślającą dobre proporcje pomieszczenia. Na zdjęciu projekt Arte Dziajn, w którym wykorzystano pasek ledowy ukryty w obudowie z sufitu podwieszonego. Kompozycja tworzy ciekawą geometryczną bryłę podkreśloną kilkoma rodzajami światła. W takim wnętrzu nie potrzeba więcej mocnych akcentów czy dekoracyjnych dodatków.

Podejmujecie wyzwanie samodzielnego montażu sufitu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu